"נעים להכיר" – רחל פסטג

למה הצחוק של אבא גורם לה לדמוע, ומדוע מה שהכי מטריד זה שהכל פתאום יגמר, וגם על הבחירה לשבת לקפה עם דפנה מאיר הי"ד, התשובות של רחל פסטג לשאלות שלנו

קצת עליך ?

רחל פסטג, בת 50 (אין לי מושג איך זה קרה ומתי עברו השנים), נשואה פעם שניה ואמא לארבע בנות מופלאות, וסבתא לשישה נכדים קסומים. (רק אתמול הייתי סבתא לנכדה, פתאום נהיו שישה.. נס אמיתי) שדרנית ברדיו קול חי (חלום ילדות שזכיתי להגשים) מושכת בעט מפעם לפעם, מנחה אירועים ומאמנת בשיטת תעצומות. אופטימית חסרת תקנה. ומסרבת בכל תוקף להתבגר.

מאמינה שלכל כאב פיזי יש מקור רגשי ושאין טיפול פסיכולוגי טוב יותר מקפה איכותי עם חברה קרובה.

זיכרון ילדות שמלווה אותך ?

אני בת 7 או 8. אמא שלי מחנכת של כיתה ח' בבית ספר חב"ד רסקו בלוד. לומדים שם ילדים לא בדיוק מבתים חרדים בלשון המעטה. אמא שלי מפיקה מסיבת סוף שנה. אנחנו יושבים באולם, סבתא שלי ע"ה יושבת איתי ועם אחותי. על הבמה משחקות בטוב טעם בנות כיתה ח' את הסיפור בת הש"ך. ואז יש רגע שבו האולם כמעט חשוך לחלוטין ואני שומעת את אמא שלי שרה, והקול שלה כל כך יפה.. וסבתא שלי דומעת מהתרגשות והיא שואלת, זאת אמא נכון!?

לאמא שלי תמיד היה קול מדהים. ומאז שסבי נפטר, משהו נחסם בה. והיא כבר לא יכולה לשיר. כמעט בכל שבת, אמא הביאה תלמידה הבייתה. שיראו את בני ברק, שיספגו את האווירה..

מה מפחיד אותך ?

שפתאום כל זה ייגמר ואני אקלוט שלא הספקתי כלום.

מטורדת לפני השינה ?

לפני כל תכנית שלי וגם לפני השינה אני מתפללת לקב"ה שלא תצא תקלה תחת ידי ושחלילה לא אפגע באף אחד. גם לא בשוגג.

מהי איכות חיים בעיניך ?

איכות חיים זאת ההבנה שהקב"ה נותן לנו כל מה שאנחנו צריכים, לא כל מה שאנחנו רוצים. (תעצומות) לרצות, ולקבל את רצון השם

טוקבקים- טוב או פחות טוב ?

זה רע! בכל צורה, בכל אופן שהוא, גם כשזה מחמאות. כלום שם לא אמיתי.

מהו המדד להצלחה בעינייך?

היכולת להשלים גם עם מה שלא הספקתי.

דמות מעוררת השראה?

ר' אריה לוין, הצדיק הירושלמי רב האסירים שהיה הסבא של אבא שלי. בבחינת מתי יגיעו מעשי למעשי אבותי

מי מצחיק אותך?

אין בעולם עוד מישהו שהיה מצחיק אותי כמו אבא שלי. היום אבא שלי חולה פרקינסון כבר למעלה מ-20 שנה. הוא כמעט לא צוחק. אבל מפעם לפעם מבליח משהו ואני צוחקת עם דמעות בעיניים.

הזדמנות לשבת לקפה- עם מי ?

עם דפנה מאיר שנרצחה בפתח ביתה ביישוב עתניאל כשהיא מנסה להגן בגופה על ילדיה.

לפני כשנה ראיינתי את בעלה נתן מאיר לתוכנית ליום הזכרון. ישבתי חנוקה מדמעות. ועד היום מתהלכת בתחושה נוראית של החמצה שלא זכיתי להכיר את האישה המופלאה הזו.

שיר אהוב במיוחד?

אני מאמין באמונה שלמה שכתב ר' דויד פסטג ברכבת בדרך לאושוויץ, תמיד מעורר בי נוסטלגיה.

רגע משפחתי שמלווה אותך?

זה היה קצת אחרי הגירושים. חזרנו הביתה אני ובנותי מסעודת שבת אצל הורי. חורף, קר, אנחנו מכורבלות יחד על הספה בסלון עם שמיכת פוך אחת גדולה.. אוכלות קרמבויים כאלה של תחילת חורף (לפני שהם מתייבשים ומאבדים את הטעם) זאת קוראת ספר, השניה עיתון השלישית כמעט נרדמת. אני מנסה לחבק את כולן. ואני מוצאת את עצמי מחייכת. אנחנו משפחה. אנחנו ביחד. גם אם זה לא מושלם. והרגע הזה הייתה בו מן שלמות של הבנה מדהימה. שזה מושלם גם אם זה שבור, או נפרד..

במילה אחת – אישה היא?

עולם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.