נערכים לרבבות: מאחורי הקלעים של מחאת הגיוס בירושלים

שורה של רבנים מהציבור הספרדי קוראים לציבור בני התורה לבוא ולמחות היום (שלישי)ברחוב מלכי ישראל בירושלים כנגד גזירת הגיוס שיערך בסביבות השעה 18:00. מרן ר' שמואל אוירבך ישא את המרכזי בעברית, בפלג הירושלמי הביעו תמיהה על המתקפה של האד' מסטאמר כנגד מפגיני הפלג.

מחאת הפלג הירושלמי צוברת תאוצה: לראשונה מזה שנים, שורה של רבנים מהציבור הספרדי קוראים לציבור בני התורה לבוא ולמחות היום (שלישי)ברחוב מלכי ישראל בירושלים כנגד גזירת הגיוס שיערך בסביבות השעה 18:00.

היום בשעה 17:45 צפויה להתקיים תהלוכה ועצרת מחאה נגד "גזירת הגיוס" ומעצר עריקים. התהלוכה הרשמית תתקיים לאורך רחוב מלכי ישראל, משם יגיעו אל מקום העצרת ברחוב מלכי ישראל פינת הטורים בשעה 18:30

במשטרה נערכים בכוחות גדולים, מחשש להפרות סדר במהלך ובסיום העצרת. הכוחות כוללים כ-300 שוטרים, מעל 5 מכתזיות, כוחות גדולים של יחידת הפרשים ועשרות שוטרי יס"מ.

במשטרה ציינו כי לאור זאת צפויים שיבושי תנועה באזור העצרת והרחובות הסמוכים ( שרי ישראל, ירמיהו, בר אילן, שמואל הנביא וכיכר השבת).
שוטרי משטרת ישראל יפעלו להסדרת והכווונת התנועה לצירים חלופיים בהתאם לצורך.

במסגרת הערכת מצב שהתקיימה, נערכת המשטרה להתמודדות עם כוונות מצד גורמים קיצוניים לנסות להפר את הסדר הציבורי.

משטרת ישראל מדגישה כי תפעל עפ"י סמכויותיה כדין ותשתמש באמצעים העומדים לרשותה כנגד כל גורם אשר יפעל בניגוד לחוק ולהוראות השוטרים ויבחר להפר את הסדר הציבורי ולחסום צירי תנועה.

במשטרה שיגרו מסר לעדה והפלג, "מצופה מגורמי ההנהגה במגזר החרדי על פלגיו השונים לגלות אחריות ולפעול למנוע כל כוונה להפר את הסדר , לשבש את קיומה של העצרת ואת מרקם החיים התקין בעיר".

על הבמה המרכזית ישבו רבני הפלג הירושלמי והעדה החרדית,בהם: מרן ר' שמואל אוירבך אשר יישא את המשא המרכזי בעברית. כמו כן, בעצרת המחאה יישאו נאומים רבני העדה החרדית. המרצה הרב יעקב שפירא מארה"ב הגיע במיוחד להפגנה וידבר באנגלית.

ל'קוקר' נודע כי מרן הגר"ש אוירבך ביקש מראש ישיבת חדרה רבי יהושע ארנברג, שידבר בכינוס ההיסטורי, אולם הרב ארנברג סירב מכיוון, "שלא רגיל לדבר בציבור".

בפלג הירושלמי הביעו סיפוק מכך ששורה של רבנים ספרדים הצטרפו למערכה, בהם הרב בניהו שמואלי,הרב מחפוד והרב בוארון שבעבר לא תמכו במחאת הגיוס, אך הפעם נחרדו לגלות את התקנות החדשות שמאפשרות לצבא לגייס יותר ויותר בחורים ספרדים לצה"ל – וכל זה  באישורו של יו"ר שס אריה דרעי.

בצד השני של הכביש, בחסידות סטאמר נדהמו לשמוע את דבריו החריפים את של האד' מסטאמר מהר"א כנגד אנשי הפלג הירושלמי אותם כינה "קשים כספחת".

בדבריו החריפים תקף האדמו"ר את ההפגנות ואמר, "יש אנשים שחייבים להגיע לעבודה, לישיבה, כולל, לרופא, עיר עם אלפי יהודים, סוגרים כבישים – אין יוצא ואין בא" , הסביר והמשיך, "אצלנו בניו יורק יש גם כן בעיה בסוגיית מציצה בפה, לאף אחד עדיין לא עלה בראש שלו לסגור את לי אווניו, בדפורד אבניו, או אפילו הכביש המהיר ה-BQE שחוצה את וויליאמסבורג", תהה האד' בשיחה עם חסידו. "זה דבר שקל מאוד לעשות, עם כמה רכבים יכולים לעשות את זה וזה עושה כאוס בעיר… לאף אחד זה לא עלה בראש"

המתקפה החריפה הדהימה את הפלג הירושלמי, גורמים בפלג ובסטאמר הביעו באופן לא רשמי תמיהה על הדברים החריפים של האד', לטענתם, "במשך שנים תמך האד' בהפגנות כנגד הגיוס ולא ברור מדוע יצא קצפו כנגד המפגינים".

עסקן בחסידות סטאמר אומר ל'קוקר' על הסערה החדשה, וטען כי, ישנה בורות בתקשורת לגבי הנעשה בסטאמר, "יש שני פלגים בחסידות- כאשר הצד המיליטנטי יותר נשאר בעמדתו ומצר על עמדתו החדשה של האד', שנובעת בין היתר מחוסר התמצאותו בפרטי מאבק הגיוס אליו הצטרפו הרבנים הספרדים".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אז זהו, נהייתם האתר של העצניקים,
  בהצלחה בהדרדרות הרייטינג, עיינו ערך רוטר אברכים…

  כל האתרים מפרסמים את ההכחשות של הרבנים הספרדים, ורק אתם נותנים גיבוי לשקר,
  בושה!!!

  אבל מהיום בעז"ה נפתח קמפיין "קוקר העצניקים".

  אברהם |
  הגב
 2. ראש ישיבה חדש לחדרה…..
  ר' שמואל ארנברג, חחח טוב לדעת.
  אם בשמות אתם מזייפים בטח בעוד דברים.

  צוקרוב |
  הגב