נפילת האבן מהכותל: רשות העתיקות תערוך מיפוי של האבנים

לאחר שאמש נפלה מהכותל אבן במשקל של 100 ק"ג, החליטו ברשות העתיקות למפות את אבני הכותל כדי שמקרה כזה לא יישנה

אמש נפלה אבן במשקל של כמאה ק"ג מהכותל הדרומי בירושלים, באזור "עזרת ישראל", הרפורמי. בנס, האבן פיספסה מתפללת שהייתה במקום.

נסיבות המקרה עדיין אינן ברורות, ובימים הקרובים תערוך רשות העתיקות, לפי הודעה שהוציאה, מיפוי של האבנים במטרה לשמר אותן ולהסיר כל סכנה. מהנדס העיר הוציא צו מבנים מסוכנים לאזור עד לטיפול של רשות העתיקות.

דניאלה גולדברג, המתפללת שהתפללה ברחבה בעת שהאבן ניתקה מהקיר, סיפרה אתמול: "בשעה 5:46 אבן ענקית נפלה. לא הבנתי מאיפה וממה. ואז הייתה דממה, כמו תמיד. רק ציפורים". לדבריה, לאחר שהאבן נפלה לידה, "הסתכלתי למעלה, לכיוון האבנים, לא הבנתי מה קרה. ראיתי שחסרה אבן אחת, אבל חשבתי שאולי לא התבוננתי בתשומת לב בימים הקודמים". אחר הצהריים חזרה דניאלה למקום ואמרה ברכת "הגומל", ליד הרב הראשי הגר"ד לאו.

לאחר נפילת האבן ברחבת "עזרת ישראל" הגיע למקום ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, מהנדס העיר שלמה אשכול ואנשי המחלקה למבנים מסוכנים. לאחר התייעצויות, וכדי למנוע סכנה, הוציא מהנדס העיר צו מבנים מסוכנים לאזור והוא גודר ושולט על מנת למנוע כל כניסה אליו עד לטיפול רשות העתיקות במקום.

הקרן למורשת הכותל המערבי עורכת בדיקות תקופתיות לאבני הכותל המערבי ברחבת הכותל המרכזית פעמיים בשנה, על ידי מהנדסים ורשות העתיקות, לבדיקת יציבותן וחוזקן. עם זאת, האחריות על רחבת הכותל הדרומית מוטלת על החברה לפיתוח הרובע היהודי, שעד כה לא ביצעה בדיקות כאלה. בחברה לפיתוח הרובע טענו אתמול כי בשל מפולת הסלעים מימי בית שני הצמודה לקיר הדרומי לא ניתן היה לבדוק את האבנים עם מנוף, וכעת הם יבצעו בדיקת לייזר. בקרן למורשת הכותל ביקשו להבהיר לציבור כי מהנדסי הקרן מבטיחים שאין כל חשש לביטחון הבאים לרחבת הכותל המערבי.

הרב הראשי דוד לאו ביקר במקום אתמול והורה לפנות את האבן בזהירות. "אני שמח שיום אחרי אבל על חורבן הבית יש לנו הזדמנות להתחיל ולבנות בחזרה", אמר הרב לאו. "יש פה קריאת כיוון למה התמוטטה אבן. אני מקווה שכמו הבנייה הפיסית נצליח לעשות את הבנייה הרוחנית בתוכנו ולקרב את כולנו למורשת ולשורשים".

מרשות העתיקות נמסר כי "נפילת האבן בקשת רובינסון – אזור שטרם נבדק שימורית – מדגישה את חשיבות הקצאת המשאבים לטובת טיפול בכל חלקי חומות הר הבית, כדי לוודא שמקרה כזה לא יישנה".

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.