נצחון לזיידה בביתר: עיתון מקומי ישלם לו עשרות אלפי שקלים

העלון המקומי יפצה את יו"ר האופוזיציה בביתר עילית ב-25,000 שקלים. עו"ד איתמר בן גביר: "בית המשפט העביר מסר ברור – לא לאפליה על רקע פוליטי"

פסק דין שניתן לאחרונה חייב את עיתון "גל ביתר" המתפרסם בעיר ביתר  עליתלפצות את מנחם זיידה, יו"ר האופוזיציה בעיר ביתר עלית ב20,000 ₪ בתוספת 5,000 ₪ שכר טרחת עו"ד והוצאות משפט.

תחילתה של הפרשה לפני כשנתיים, עת ביקש זיידה לפרסם את המוקד הרפואי בביתר אותו הקים יחד אם אחרים בעיתון גל ביתר, זאת על מנת לעדכן את תושבי העיר ביתר בדבר פעילות המוקד. אלא שלזיידה ציפתה הפתעה: בעל העיתון הודיע כי מכיוון שמקימי המוקד הרפואי מזוהים עם האופוזיציה בעיר, פרסום מודעה של המוקד יראה אצל ראש העיר כמחאה אישית נגדו ואין בכוונתו לריב עם העירייה בשל פרסום המודעה. זיידה ניסה לשכנע את בעל העיתון שהמודעה איננה פוליטית אך בעל העיתון סרב שוב ושוב לפרסם את המוקד וטען כי אין לו כוונה להפסיד את ראש העיר כלקוח.

לאחר שלא נותרה לו ברירה ולאחר קבלת אישור מבית דין תבע זיידה את העיתון בבית משפט השלום בבית שמש. העיתון טען כי חוק איסור הפליה לא חל עליו, כי אין לו קשר לראש העירייה וכי בביצוע פרסום לטובת זיידה יש כדי לפגום בקשר עם העירייה ופרסומים מטעמה ולטענתו זהו שיקול עסקי שעלון פרסומי רשאי לשקול.

כאמור, השופטת מאיה אב-גנים ויינשטיין קיבלה את התביעה ודחתה את כל טענות העיתון. השופטת קבעה כי החוק חל על העיתון ובאשר לטענה כי לעיתון הזכות לשקול שיקול עסקי את מי לא לפרסם קבעה השופטת כי: "בכתב ההגנה נטען ש"לנתבעים יש זכות לסרב לפרסום מודעות, על פי שיקול דעתם הבלעדי", אלא שתפיסת הנתבעים שגויה. המחוקק הביע דעתו שבמקרים מסוימים ייסוגו חופש ההתקשרות והקניין של בעלי עסקים פרטיים אל מול עקרון השוויון. הנתבעים אינם רשאים להפלות בין הפונים והמבקשים לפרסם בעלוניהם".

עוד קבע בית המשפט כי מחומר הראיות עולה מפורשות שהעיתון סרב לפרסם את מודעת המוקד מטעמים פוליטיים הקשורים ביריבות הפוליטית שבין זיידה לראש העירייה והיות וזיידה חבר בנֶגְדָּה (אופוזיציה). לאור זאת קיבל בית המשפט את התביעה ופסק כי העיתון ישלם לזיידה פיצוי בסך 20,000 ₪ בתוספת הוצאות משפט בסך 5,000 ₪.

עו"ד איתמר בן גביר פרקליטו של מנחם זיידה בירך על החלטת בית המשפט ומסר כי: "בית המשפט העביר מסר ברור גם לעיתונים בביתר עילית וגם לעירייה: לא ניתן להפלות על רקע פוליטי, לא ניתן להפנות על רקע השתייכות מפלגתית ומי שיפלה ישלם פיצויים משמעותיים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.