נציגי הפלג הירושלמי הגיעו לכנסת: 12 נציגים חרדים שותקים!

דובר הוועדה להצלת עולם התורה, אברהם מנקס, שהוזמן לשאת דברים בפני השדולה נגד אלימות המשטרה כדי להציג את אלימות המשטרה נגד הפלג הירושלמי, פתח את דבריו עם בקשה חריגה לאפשר לו זמן דיבור נרחב יותר. צפו

דובר הוועדה להצלת עולם התורה, אברהם מנקס, שהוזמן לשאת דברים בפני השדולה נגד אלימות המשטרה כדי להציג את אלימות המשטרה נגד הפלג הירושלמי, פתח את דבריו עם בקשה חריגה לאפשר לו זמן דיבור נרחב יותר. הרב מנקס אמר: "מכיוון שיש 12 נציגים חרדיים במשכן הכנסת שהיו אמורים לשבת פה, והם לא יושבים פה, כך שנציגות אין לנו פה, לכן זכות הדיבור צריכה להיות בהתאם".

מנקס מתח ביקורת קשה נגד הנציגים החרדים שהתעלמו מקיומה של השדולה: "הייתי מצפה מהנציגות החרדית שתראה את עצמה כאן, בזמן שיש מאות פצועים חרדים בהפגנות במהלך השנים האחרונות – מאות חרדים שחטפו מכות משוטרים, ומאות שעברו את ההשפלה והעינויים מצד שוטרי משטרת ישראל, שיישבו פה ויגנו על המפגינים הללו".

מנקס אמר כי "כפי שאמרתי חברי הכנסת החרדים לא יושבים פה, וזה אומר דרשני, אני לא יודע מה ההסבר לכך, אך אולי הם כבר לא חרדים, אן שהם חרדים לדברים אחרים.."

"אני אומר זאת בוודאות כאחד שנעצר בעצמו ושהשתתף בעשרות הפגנות בשנים האחרונות; כל עוד מדובר בהפגנה של קבוצה שהיא לא מהמיינסטרים ושאין לה רוח גבית מהתקשורת, המשטרה מתנהגת כלפיהם כמו ארגון פשע מאורגן. אני יכול לגבות את דבריי באין ספור מסמכים ועדויות. יש בידינו מאות שעות של הסרטות של אלימות קשה מצד המשטרה".

"ובניגוד לניסיון שנעשה מצד המשטרה להציג את ההתנהלות האלימה כלפי המפגינים או מיעוטים אחרים בישראל כהתנהגות של כמה עשבים שוטים, אין לכך כל שחר, כי מדובר באלימות מאורגנת היטיב, אלימות שמתוכננת נגד כל שלבי ההפגנה, השוטרים מתורגלים לטפל באלימות כשמתחילה ההפגנה וכך בכל שלביה – אלימות מאורגנת ומתואמת".

"הטענות שלנו מגובות על ידי מסמכים שמוכיחים כל מיני תופעות שאינן חוקיות, כמו נהלים שהמשטרה עוברת עליהם ורומסת אותם ברגל גסה, או התעלמות מוחלטת של המשטרה ממכתבים של עורכי דין שמייצגים את ציבור המפגינים. אותם עורכי דין שלחו מכתבים למשטרה וללשכת מפכ"ל המשטרה וביקשו את תגובתם על כל אותם נהלים שמופרים על ידם, הכוללים גם אלימות לא חוקית, אך תגובתם מעולם לא התקבלה".

מנקס הציג בפני הנוכחים תמונה שהתפרסמה לפני מספר חודשים בידיעות אחרונות, בה נראה עוברת אורח ערביה נפגעת באופן ישיר ממכתזי"ת הבואש. הערבייה נראית בתמונה כשהיא עפה באוויר מעוצמת הזרם המוטח לעברה ונחבטת בחזקה על הכביש. בהקשר לכך ציין מנקס, כי על פי נהלי המשטרה אסור להתיז את נוזל הבואש בכינון ישיר אל המפגינים, הנהלים קובעים כי ההתזה תיעשה בדומה לממטרה ובאופן כזה שהנוזל יומטר באוויר מעל ראשי ציבור המפגינים, ובשום אופן שלא יותז היישר לעבר גופם.

מנקס הוסיף לציין, כי ברשות הוועדה מאות שעות של תיעודים בו נראים השוטרים המפעילים את המכתזיו"ת כשהם עוברים על הנהלים הישירים של המשטרה, ומצפצפים על החוק באופן החמור ביותר.

מנקס אמר כי אם באים לסכם את סוגי האלימות והעבירות על החוק מצד המשטרה בהפגנות של ציבור בני התורה, אז יש רשימה ארוכה של דברים: שימוש במכתזיו"ת שלא על פי הנהלים, מכתזיו"ת הבואש שכשלעצמם מהווים עונש קולקטיבי נגד כלל התושבים ועוברי האורח באיזור ההפגנה שנאלצים לסבול מסירחון הבואש תקופה ארוכה, רימוני הלם, פניות של עורכי דין שזוכים להתעלמות מוחלטת, התנהגות פרשי המשטרה שמפרים את הנהלים באופן מחפיר ומסכן חיים, מכות ואלימות קשה נגד עצורים שאזוקים בניידות המשטרה אחרי המעצר, וכמות אדירה ולא מידתית של עצורים בהפגנות.

מנקס הוסיף, כי בהפגנות נגד ראש הממשלה שהתקיימו בשנה האחרונה במספר רב של פעמים, נעצרו בכל ההפגנות הללו יחד מפגינים בודדים בלבד. הרב מנקס הציג בפני השדולה מסמך רשמי של משטרת ישראל בו ציינו את מספר העצורים בהפגנות השונות שהתקיימו במהלך שנת 2017, הרב מנקס אמר כי מהמסמך עולה שמתוך כל 27 ההפגנות אותם ציינה המשטרה במסמך רשמי מטעמה, נעצרו מפגינים ספורים בלבד, כך על פי נתוני המשטרה, וזאת בשעה שבהפגנות שקיימו הפלג הירושלמי, אז עצרו השוטרים מאות רבות של מפגינים.

מנקס סיפר לנוכחים, כי השגת המסמכים הרשמיים של משטרת ישראל לוותה במאמצים רבים וממושכים מצד חברי הוועדה להצלת עולם התורה שגייסו לצורך כך סוללה של עורכי דין מהשורה הראשונה שנשאו ונתנו במשך תקופה של קרוב לחצי שנה מול המשטרה, עד שזו ניאותה לשחרר את הנתונים הרשמיים הללו.

מנקס הוסיף לרשימת הפעולות האלימות שנוגדות את נהלי המשטרה גם את פעולות החיפוש הפולשני וההפשטות שמבצעים השוטרים נגד ציבור המוחים בהפגנות. מנקס אמר כי הפעולות הללו נאסרו על ידי בתי המשפט בישראל מספר פעמים, אך למרות זאת שוטרי משטרת ישראל מצפצפים על ההחלטות הללו ועושים ככל העולה על רוחם.

מנקס הוסיף להרחיב גם בענין ההתנהלות האלימה מצד פרשי המשטרה בהפגנות, הפועלים גם הם בניגוד לנהלי המשטרה. מנקס סיפר בהקשר לכך, כי "לאחרונה נפצעה שוטרת שעמדה מאחורי המפגינים ונדרסה מסוס שדרס אותה". מנקס הסביר כי השוטרת הבחינה בפרש המשטרה כשהוא דוהר עם הסוס לעבר המפגינים, אך כלל לא עלה על דעתה להתרחק מהמקום, וזאת בגלל נוהל המשטרה האוסר לחלוטין על פרשי המשטרה לרכב אל תוך המפגינים ולדלג עם הסוס מעל לראשיהם. השוטרת שעמדה מאחורי המפגינים נפצעה באופן בינוני לאחר שפרש המשטרה עבר על החוק ודילג עם הסוס מעל המפגינים וכתוצאה מכך דרס אותה ופצע אותה בינוני. מנקס הדגיש באותו ענין, כי נראה שעבריינות השוטרים כה גסה ונוראית עד שהשוטרים אינם משגיחים בהתפרעותם – גם בחבריהם השוטרים שלא ייפגעו.

בסיום דבריו הודה הרב מנקס לחברי השדולה שלקחו לידיהם את הטיפול באלימות המשטרה, ואמר: "אני חושב שזו הזדמנות לעצור את הנגע הזה. נוכחנו שברגע שמדובר בזכויות המיעוט יש פה בוודאות פשע מאורגן נגדם מצד המשטרה. אנחנו תובעים את עלבון האזרח החרדי ונשתף פעולה לצורך כך עם כל מי שצריך – במסגרת השדולה. ואסיים את דבריי במשפט שכתב השופט אהרון ברק על זכות האזרח להפגין: ׳לזכות ההפגנה נותר מקום של כבוד בהיכל זכויות היסוד של האדם'. והעולה מכך, שהשוטרים לא מכבדים גם את שופטי הבג"ץ שלהם. סיכם הרב מנקס.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. החרדים במועצת עירית ירושלים אישרו 400 אלף שקל למצעד התועבה הבזויה, כאשר הגיעו להצבעה הם יצאו מהאולם בשביל שיהיה רוב לאישור התקציב הזה שיתביישו להם!!!......................................................

    החרדים במועצת עירית ירושלים אישרו 400 אלף שקל למצעד התועבה הבזויה, כאשר הגיעו להצבעה הם יצאו מהאולם בשביל שיהיה רוב לאישור התקציב הזה

    שיתביישו להם!!!

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב