נשיא איראן החדש בעד מו"מ עם המערב • נתניהו בתגובה: "צריך להמשיך את הלחץ"

בימים האחרונים הפתיע רוחאני, נשיא איראן החדש, בכך שאמר שהוא מוכן לפתוח במשא ומתן רציני ומהותי על תוכנית הגרעין, אך הדברים ממש לא הפתיעו את הדרג המדיני בירושלים: ההערכות היו מייד עם בחירתו של רוחאני שבאופן פומבי הוא ינסה למשוך לקו מתון יותר אך מאחורי הקלעים – ימשיך בהעשרת האורניום ובמרוץ לאיראן גרעינית. החשש הוא שרוחאני בדבריו המתונים יוליך שולל את המערב טוב יותר מקודמו, ולכן מבחינת ישראל המצב בהחלט מסתבך.

רוחאני ניסה להפחית את הלחץ הבינלאומי ואת העיצומים שמכבידים מאד על הכלכלה האיראנית ואמר – הפתרון צריך להתקבל בשיחות ולא באיומים.  בירושלים חוששים שהדברים האלה, שנשמעים לכאורה מתונים, יובילו לעוד משיכת זמן מצד המערב ולעוד סבבי שיחות דיפלומטיות שלא יביאו תוצאות זו הסיבה שגם אמש (ג')  המשיך נתניהו לקרוא להחרפת העיצומים על איראן.

"נשיא  איראן אמר שלחץ לא יעזור – זה  לא נכון. במהלך שני העשורים האחרונים הדבר היחיד שפעל היה לחץ והדבר היחיד שיעבוד עכשיו הוא הגברת הלחץ", טען נתניהו, "אמרתי זאת בעבר ואני אומר זאת שוב מפני שחשוב להבין זאת. אם הלחץ יירד הם ילכו כל הדרך. צריך להמשיך את הלחץ".

התחושה בשבועות האחרונים היא שקטנים הסיכוים לכך שבסופו של דבר הקהילה הבינלאומית תצליח לעצור את הגרעין האיראני ולכן הסיכוי שישראל תצטרך לפעול לבדה עולה. גם נתניהו עצמו רמז לכך שהסביר שמאחורי שחרור 104 רוצחים לאבו מאזן עומדים אינטרסים אסטרטגים משמעותיים ביחסי ישראל-ארצות הברית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.