נשיא ארה"ב אובמה: "עוד לא החלטתי איך להגיב"

 

"בדקנו את כל העדויות, ואנחנו לא מאמינים שהאופוזיציה מחזיקה בנשק כימי מסוג זה. אנחנו לא מאמינים שלאופוזיציה יש אמצעי השיגור של רקטות. הגענו למסקנה שהממשלה הסורית ביצעה את ההתקפה, וצריכות להיות לזה תוצאות בינלאומיות", אמר בשעות האחרונות הנשיא ברק אובמה בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית הציבורית PBS.

"התייעצנו עם בעלות בריתנו ועם הקהילה הבינלאומית. אין לי עניין להיכנס לעימות פתוח בסוריה, אבל אנחנו צריכים להבטיח שכשמדינה שוברת את הנורמות הבינלאומיות בנשק כימי, היא תישא בתוצאות", אמר.

הנשיא האמריקני ציין כי קיבל מן הצבא מספר אפשרויות לתקיפה צבאית בסוריה, אולם טרם קיבל החלטה סופית בנושא. לדבריו, מעורבות צבאית ישירה בנעשה בסוריה לא תסייע למצב בשטח, אולם בכך יועבר מסר למשטר אסד כי בשימוש בנשק כימי בממדים גדולים נגד אזרחים, נשים וילדים, הוא לא רק שובר נורמות בינלאומיות וסטנדרטים של הגינות, אלא יוצר מצב שיש בו השפעה על אינטרסים אמריקניים. "זה צריך להיפסק", אמר.

"מה שקורה בסוריה שובר את הלב, אבל כשמתחילים לדבר על המאגר הכימי הגדול בעולם שם, שבמשך הזמן שליטתם בו עלולה להתערער, והוא עלול להגיע לידי ארגוני טרור שבעבר העלו את ארה"ב על הכוונת שלהם, אז הנשק הכימי הזה יכול להיות הרסני. אנחנו רוצים להבטיח שזה לא יקרה. יש סיבות להתנגדות העולמית לשימוש בנשק כימי", דברי אובמה.

בתוך כך, בריטניה מעכבת את התקיפה. בהצעת הממשלה הבריטית שהוגשה לפרלמנט, נאמר כי מועצת הביטחון של האו"ם צריכה לבחון את דוח הפקחים שבדקו את התקיפה הכימית בפרברי דמשק בטרם תתקבל החלטה על פעולה צבאית. אתמול אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי ממצאים אלו יפורסמו עוד לפחות ארבעה ימים, כלומר שלושה ימים מהבוקר. ההצעה תידון היום בכינוס חרום של הפרלמנט בלונדון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.