נשיא המדינה: "המיצג נגד רה"מ – חציית קוים"

שיא המדינה ראובן ריבלין התייחס בעמוד הפייסבוק שלו למיצג באקדמיה לאומנות ולעיצוב "בצלאל" שבו נראה ראש הממשלה בנימין נתניהו עם חבל תלייה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס בעמוד הפייסבוק שלו למיצג באקדמיה לאומנות ולעיצוב "בצלאל" שבו נראה ראש הממשלה בנימין נתניהו עם חבל תלייה: "אני רואה בחומרה רבה את התמונות. זו חציית קווים ברורה המגיעה להסתה נגד ראש הממשלה שאין לה מקום. למדנו בדרך הקשה מכול כי אין מקום לשפה כזו, לא במילים ולא בדימויים, ועל כל יוצר ואמן לקחת אחריות על יצירתו ועל היכולת שלה להתפרש כהסתה בעיני הצופים בה".

המיצג המקומם קידם היום (שני) את פניהם של העוברים והשבים במסדרונות המוסד האקדמאי בירושלים: באחת הקומות הוצבה תמונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשעל פרצופו מתנוסס חבל תלייה ולצדו מופיעה המילה "ROPE" (חבל) – בכרזה שמעוצבת באופן דומה לזו של קמפיין הבחירות של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בשנת 2008, עליה התנוססה המילה "HOPE" (תקווה).

דור לין, מנכ"ל בצלאל, אומר לחדשות 2 כי לא היה לו מושג על המיצג שנתלה במקום: "לא ראיתי, לא ידעתי. אין לי מושג מי תלה את התמונה". המיצג השערורייתי שדבר קיומו הופץ ברשתות החברתיות בשעות האחרונות, כבר מחולל סערה במערכת הפוליטית.

שרת התרבות, מירי רגב, גינתה בחריפות את המיצג: "חופש האמנות אינו חופש להסתה! זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח.אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת: הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים ל"בצלאל".

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, גינה אף הוא בחריפות את המיצג: "חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש על מנת להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף באמצעים דמוקרטיים בלבד".

ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני גינה בחריפות את המיצג: "אני מתנגד ודוחה בכל תוקף את התמונה המסיתה של ראש הממשלה המציגה אותו עם חבל תלייה. זו לא אמנות וזו לא דרכנו״.

מהאקדמיה לאמנות בצלאל נמסר בתגובה: "האקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם. העבודה תלויה בחדר מדרגות מורכבת מהדימוי המדובר, המופיע מספר פעמים מסביב לצילום דוקומנטרי של כרזות הסתה נגד ראש הממשלה רבין. לצד העבודה תלוי דף ובו כתוב 'קוראים לזה הסתה'".

עוד הוסיפו בבצלאל: "עדיין לא ברור, ואנו מבררים, האם מדובר בתרגיל במסגרת קורס או בהתבטאות אישית של סטודנט, אולם בכל מקרה מדובר בביטוי פנימי במסגרתה של האקדמיה, כחלק משיח מתמשך בנושאי עיצוב, אמנות ותרבות, לרבות בשאלות של גבולות, שעתוק של דימויים, וזכרון. העבודה, על פניה, מתכתבת עם כמה דימויים מוכרים ובעלי משמעות ומשקל, לרבות זיכרון כרזות ההסתה נגד רבין, והכרזה המפורסמת של הנשיא אובמה עם הכיתוב "הופ". התרגיל, מוצלח יותר או פחות, הוא חלק משיח מקצועי, תלוי על קיר פנימי במדרגות האקדמיה, ואינו מוצג באופן ציבורי או פומבי, אין בו משום הסתה פוליטית וכך הוא צריך להישפט".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.