נשיא המדינה נפגש עם הנהלת ארגון "יד לבנים" ומשפחות שכולות לגקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל

מחיר הכבד ששילמתם כדי שנוכל כולנו להיות עם היושב בארצו ומנהל את חייו הוא בלתי נתפס{יום הזיכרון}

לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה ובסימן 50 שנה למלחמת ששת הימים, נפגש נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, היום חמישי, א' אייר, 27 באפריל, עם הנהלת ארגון "יד לבנים", ונציגי משפחות שכולות.

"הימים האלה של בין שואה לתקומה הם ימים מורכבים מאוד עבור כל ישראלי. עבורכם, הם קשים מנשוא. המחיר הכבד ששילמתם כדי שנוכל כולנו להיות עם היושב בארצו ומנהל את חייו הוא בלתי נתפס ואנחנו נמשיך ונחבק אתכם כל אימת שרק נוכל," אמר הנשיא לנציגי המשפחות השכולות והוסיף: "עבור רבים מאיתנו, המלחמה נגמרת ביום כזה או אחר. אתן ממשיכות להתמודד במשך כל שנות קיומה של המדינה, במשך כל שנות חייכם".

"גם כאשר יש ויכוח כזה או אחר שנובע מרגשות שניתן לדבר עליהם כך או אחרת, הכבוד שלנו וההתייחסות שלנו לאנשים ששילמו את המחיר הנורא הזה אלו דברים שבלעדיהם אָין, שאין עליהם ערעור. אני רוצה להודות לכם בשם העם בישראל על היכולת לעמוד בכאב הזכרון והגעגוע לצד השותפות עם כל אתגריה של מדינת ישראל. הלוואי ולא נוסיף למשפחת השכול בעתיד עוד משפחות נוספות. נטל הביטחון עלינו לא פשוט, האתגרים העומדים בפנינו מחייבים אותנו לקיים את הביטחון ולהקפיד עליו ולא לאפשר לאף אחד מאויבנו לחשוב שיש היסוס או פקפוק. הדו-שיח בנינו צריך להיות קודם כל מתוך הבנה והערכה מלאה ובלתי מתפשרת ובלתי מסויגת.״

מדברי אלי בן שם, יו״ר יד לבנים: "אנחנו במשך שנים מגיעים לפה לבית הנשיא, אבל איתך אנחנו מרגישים שזה בית, בגלל האהבה שאתה מעניק לנו, החום. אתה חייל אמת של משפחת השכול. אנחנו לפני יום הזיכרון, אצלנו החגים והמאורעות מלווים בשמחה עם הרבה כאב, כי תמיד הכיסא של הבן, הבעל, האח, חסר. ויום הזיכרון הזה הוא יחיד ומיוחד. אני חושב שאנחנו סופגים וכואבים אבל עם הרבה שמחה. ביום ראשון נחנוך איתך את היכל הזיכרון בהר הרצל, זה פרויקט היסטורי ומעמד היסטורי לעם ישראל למשפחת השכול. 23,544 נופלים שחקוקים בהיכל הזיכרון הם התקומה והמחיר שעם ישראל שילם". בן שם הוסיף: "מה שקרה בכנסת זה קו שבר שמאז קום המדינה לא היה, שתוקפים הורים שכולים. גם אם הם טועים צריכים לכבד אותם. כשהורה שכול או אם שכולה שהבן שלה עדיין לא חזר מדברת בכאב, צריך לספור עד שלוש ומנהיג צריך לדעת לעשות את זה. אני מאוד מקווה שמההתנצלות של יו"ר הכנסת, ראש הממשלה וחברי הכנסת, כולנו נלמד לקח. משפחת השכול היא הסמן הימני של החברה הישראלית, עלינו לדעת להתלכד סביב המשפחות והנופלים. יש לנו צבא חזק שאף אחד לא יוכל לו ורק מלחמות האחים ושנאת האחים יכולים לגרום לשבר בחברה הישראלית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.