נשיא המדינה סייר בים המלח בעקבות השפעות תופעת הבולענים

נושא ערכי-חיוני מעבר לכל שיקול כלכלי

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, סייר בים המלח היום, בעקבות השפעות תופעת הבולענים במקום כתוצאה מירידת מפלס מי הים.

הסיור התקיים בהזמנת ח״כ איתן ברושי העוסק בנושא באופן שוטף. ח״כ יעל כהן-פארן, יו״ר השדולה למען ים המלח, ראש מועצה אזורית תמר דב ליטבינוף, וראש מועצה אזורית מגילות אריה כהן ליוו גם הם את הנשיא בביקורו.

אגן ים המלח הוא אוצר טבע חשוב וייחודי של מדינת ישראל המהווה מוקד תיירות, והמדינה ויזמים פרטיים השקיעו מאות מיליוני שקלים בפיתוח ובשיווק של ענף התיירות בו. בשל הטיית מקורות הירדן וסכירה של נחלים שבעבר זרמו אל הירדן הדרומי ומשם אל ים-המלח ובשל פעילות השאיבה והאידוי שנעשית במפעלים התעשייתיים של ים-המלח, במהלך המאה ה-20 ירד מפלס ים-המלח ביותר מ-25 מטרים.

תהליך הייבוש גרם לכך שב-1981 נחצה הים לשני חלקים באזור ה"לשון", ומפעלי ים-המלח, שכל פרנסתם מהאגן הדרומי, הרדוד יחסית, עמדו בפני סכנת סגירה עם ייבושו המוחלט של אגן זה. לפיכך נחצבה תעלה המזרימה מים מהאגן הצפוני לאגן הדרומי. מאז נחצבה התעלה, מפלס ים-המלח יורד בשיעור של יותר ממטר לשנה. ירידת המפלס ונסיגת קו החוף מביאות לערעור התשתיות לאורך חוף ים המלח. אחד מהמופעים של ערעור התשתיות הוא התפתחות מהירה של בולענים, אשר נפערים בפתאומיות עקב קריסת הקרקע, ואשר עלולים לסכן חיי אדם, מבנים ותשתיות.

אומר שמדינה שלמה חברה לקיבוץ עין גדי את הגאווה הזו, ואנו מצפים שיסייעו לנו לשמור עליה ולשמר אותה.״

הנשיא ביקש לחזק את תושבי האזור והדגיש: ״לעוטף ים המלח יש חשיבות גדולה עבור מדינת ישראל כערך של ממש. בראשית הדרך ראינו בעין גדי חלוץ ההולך לפני המחנה. שיווענו שיגיעו ליישב את הנקודה הצפונית ביותר בים המלח ואתם עשיתם זאת וזו רבותיי, חלוציות אמתית. זהו נושא ערכי-חיוני מעבר לכל שיקול כלכלי. נושא לאומי ממלכתי ובטחוני וככזה אני בטוח שהממשלה תדע לתת לו את המענה הראוי. ים המלח הוא תפארתנו. אנחנו מעלים אותו על נס כפלא עולם והוא מהווה אחד מהמוקדים החשובים לתיירות מרפא. כל אדם באירופה חולם להגיע לכאן ולטבול בים כשהוא קורא עיתון. נושא הבולענים התרגש עלינו ואי אפשר להטיל את הפתרון לבעיה על המתיישבים הישראלים פה.

אני שמח להיות כאן ואני מבטיח לכם שבית הנשיא יירתם לטובת תכנית השיקום של האזור. באתי הנה באהבה רבה ואני מבטיח לכם שאף אחד לא רוצה לוותר על עוטף ים-המלח כי הוא חלק מאיתנו והוא חשוב לנו לא פחות מכל אזור אחר בארץ ישראל. אעשה כמיטב יכולתי לסייע בגלל החשיבות של המקום הזה לישראל ולאזור.״

מדבריו של ח״כ איתן ברושי: "תופעת הבולענים מאיימת על יכולת הקיום של היישובים עין גדי ומצפה שלם והאזור כולו ועל ממשלת ישראל להבטיח את המשך קיומם, זה אינטרס לאומי. בעוד שאת התופעה הגיאולוגית יהיה אולי בלתי אפשרי לתקן, את יכולת הקיום של היישובים ניתן וצריך להבטיח, ויש לעשות זאת עם תכנית לאומית בהיקף של מאות מיליוני שקלים שתובא בקרוב לאישור הממשלה. אני מודה לנשיא המדינה על הירתמותו לנושא החשוב ועל מחוייבותו ליישובים ולאזור כולו וקורא לממשלה לאשר את התכנית בימים הקרובים."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.