נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס מת הלילה לאחר 14 שנות שלטון • נשיא ארה"ב "אנו תומכים בעם בוונצואלה" והביע רצונו בפיתוח יחסים חיוביים עם הממשלה

מדינת ונצואלה באבל על מות מנהיגם הנשיא הוגו צ'אבס, שהיה הגיבור העני של המדינה, נלחם קשות נגד מחלת הסרטן, ומת כשהוא רק בן 58.

בנאום לאומה כמה שעות לפני מותו מפי סגן הנשיא ניקולס מאדורו נאמר: "הנשיא הוגו צ'אבס חווה כעת את שעותיו הקשות ביותר מאז הניתוח האחרון שעבר לפני כשלושה חודשים בעקבות זיהום בדרכי הנשימה,, הנשיא נאחז בחיים ומצבו עדין. הוא עובר טיפולים כימותרפיים ונאחז בחיים".

סגן הנשיא אף האשים כי מי שהביא על המנהיג הוגו צ'אבס את המחלה הוא "התקפה של אויבי המדינה, וכי אויבים אימפריאליסטים בארה"ב, אחראים למחלתו של הנשיא".

מוקדם יותר ונצואלה גירשה דיפלומטים בכירים של חיל האויר האמריקאי שהואשמו בניסיון לחולל מהפיכות במדינה.

כאמור סגנו ניקולס שמינה כבר עוד קודם מותו מדורו ימלא את מקומו של צ'אבס בשבועות הבאים, ואח"כ יתקיימו בחירות במדינה והתושבים יבחרו מי יירש את מקומו.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע לאחר מותו, כי אמריקה מעוניינת בשיפור היחסים עם ונצואלה. "בעת המאתגרת הזאת, ארצות הברית מדגישה את תמיכתה בעם בוונצואלה, ואת רצונה בפיתוח יחסים חיוביים עם הממשלה", והמשיך לומר בהצהרתו "בעוד ונצואלה מתחילה פרק חדש בהיסטוריה שלה, ארצות הברית תמשיך להיות מחויבת למדיניות של עקרונות דמוקרטיים, שלטון החוק וזכויות אדם."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.