נשיא פולין: מעוניינים לשמור על זכויות היהודים

הרב הראשי לפולין נפגש עם נשיא המדינה ושוחח עמו על הצעת החוק המאיימת להגביל את השחיטה הכשרה בכל רחבי פולין

"לפולין יש אינטרס לאומי בדרגת חשיבות עליונה לשמר את הזכויות הדתיות של הקהילה היהודית במדינה – כך אמר נשיא פולין אנדז'יי דודה במפגש בארבע עיניים שקיים עם רבה הראשי של פולין חבר הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב מיכאל שודריך.

הנשיא הפולני התעניין לפרטי פרטים כיצד מתמודדת הקהילה היהודית עם הצעת החוק המבקשת להגביל את השחיטה הכשרה לצרכי הקהילה בלבד. הרב שודריך גולל בפני הנשיא את השתלשלות הצעת החוק להגבלה על השחיטה הכשרה ללא הימום שאושרה לפני כחמש שנים ובוטלה שנתיים לאחר מכן בעקבות עתירת הקהילה היהודית לביהמ"ש הגבוה לחוקה שקבע כי 'חופש הדת הנו ערך עליון על פי חוקת פולין והוא עומד מעל כל חוק אחר ואינו ניתן להגבלה'.

הרב שודריך הזכיר לנשיא כי חוות דעת דומה הוגשה בעקבות העתירה ע"י הפרלמנט לביהמ"ש הגבוה לחוקה. זו סוייגה כי השחיטה הכשרה מותרת רק לצרכי הקהילה ולא למטרות מסחר.

כזכור, העתירה שהגישו; רבה של פולין והקהילה היהודית הוגשה נגד החלטת ה'סיים' שדחה כשנתיים קודם לכן את האפשרות לעגן בחוק את התקנות עליהם חתם שר החקלאות דאז כשהחריג את השחיטה הכשרה ולפיהם מותרת שחיטה ללא הימום. דבר שעמד, לדבריהם, בסתירה לחוקת פולין.

הרב שודריך אמר בסיום הפגישה כי הפגישה הייתה מוצלחת והנשיא גילה אכפתיות רבה ותמיכה בעמדת הקהילה היהודית בשמירה על הזכויות הדתיות לשחיטה כשרה. 'עלינו לזכור כי מדובר בהצעת חוק שעדיין לא גובשה שגם לפי כוונותיו של יוזם ההצעה מדובר בהצעה המבקשת להגביל את השחיטה רק לצרכי הקהילה. אני במו"מ עם יוזם ההצעה קששטוף צבנסקי שביקש גם היום לשמוע את עמדת הרב הראשי לפולין ולקבל את ניסוח החוק כפי שאנו רואים בכדי שהזכויות שלנו יישמרו'.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.