נשיא צ'כיה במליאת הכנסת: "בגידה בישראל היא בגידה בעצמינו"

מליאת הכנסת קיימה ישיבה מיוחדת בהשתתפות נשיא צ'כיה. "אעשה ככל שביכולתי כדי להעביר את השגרירות לירושלים"

מליאת הכנסת קיימה ישיבה מיוחדת עם נשיא הרפובליקה של צ'כיה מילוש זמאן, במעמד נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין.

נשיא הרפובליקה הצ'כית, מילוש זמאן, אמר בנאומו: "בגידה בישראל היא בגידה בעצמנו. חשוב ונחוץ לבטא בכל עת את ההזדהות שלנו עם מדינת ישראל. ולכן אני כאן".

זמאן חזר בעברית על המשפט אותו אמר בוועידת איפא"ק: 'אני יהודי', וזכה למחיאות כפיים מחברי הכנסת.

הוא הוסיף: "לפני מספר חודשים החלנו בתהליכים לקראת העברת שגרירות צ'כיה לירושלים. מחר אחנוך את הבית הצ'כי בירושלים, אשר יחזק את קשרי המסחר, הכלכלה והתיירות עם ישראל. אמנם אינני דיקטטור, אך האמינו לי שאעשה הכל לצורך השלמת התהליך, ואתם יכולים לנחש בעצמכם מה צפוי להיות הצעד הבא.".

עוד אמר הנשיא הצ'כי בציניות: "ראש הממשלה נתניהו אמר שצ'כיה היא ידידתה הגדולה ביותר של ישראל באירופה. אני תוהה מדוע רק באירופה…  בכל מקרה, האמינו לי: אני החבר הכי טוב של ישראל במדינתי".

"לאחרונה, בפרלמנט האירופי, דיברו טרוריסטים פלסטינים והתייחסו לישראל. זאת בושה לשמוע זאת בפרלמנט האירופי, בושה לכל האירופאים. לפעמים נחוץ להיות נחרצים, לכן אני לא מדבר על טרור עולמי, אלא על טרור אסלאמי. בחוסר עדינותי אני שואל – אנו האירופאים, לפעמים הססנים, לפעמים אנחנו הפחדנים. אני חושב שזאת האמת, ולכן חשוב לבטא את התמיכה בישראל כי בגידה בישראל פירושה בגידה בעצמנו", דברי נשיא צ'כיה.

הוא סיכם את נאומו ואמר כי "יש משפט ידוע לפיו 'עדיף למות בעמידה, מאשר לחיות על הברכיים'. אני מאחל לכם לחיות בעמידה. אעשה ככל שביכולתי כדי להעביר את השגרירות לירושלים". בסיום נאומו עמדו הנשיא ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, השרים וחברי הכנסת ומחאו כפיים ממושכות לאורח.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לנשיא צ'כיה: "כולנו התרגשנו מנאומך ליום ירושלים, כשאמרת בשנה הבאה בירושלים. זה לקח פחות משנה, היום אתה פה איתנו, כמנהיג דגול וידיד שמגן על האמת, ובשם האמת הזו אתה אחד המנהיגים הראשונים שהכיר באמת הזו".

"השנה מציינת צ'כיה 80 שנה להסכם מינכן, שסיפח לגרמניה את חבל הסודטים. איומי הרודן הטילו אימה על אירופה, שמנהיגיה עשו הכל כדי להרוויח שקט זמני, שמעולם לא הושג. כתוצאה מהפייסנות הכוזבת, צ'כוסלובקיה הופקרה לנפשה. בשם הטענה על זכות ההגדרה העצמית של תושבי הסודטים, הוורמאכט השתלט על הסודטים ומשם על מרכז אירופה כולה. אנחנו מכירים את ההיסטוריה הזאת, גם מאז, וגם מהיום. הניסיון לשלול מאיתנו את קיר המגן של ערי היהודה ושומרון בלב מולדתנו ההיסטורית ישאיר את מדינתנו ללא הגנה ויאפשר לכוחות האיסלאם הרדיקלי לאיים על כל המזרח התיכון. יש מי שרוצה לקנות שקט במחיר ריצוי המשטר הרודני באיראן. הם לא הפנימו את לקחי ההיסטוריה. אבל אנחנו כן. לכן התנגדתי להסכם הגרעין עם איראן, שאפשר לה לפתח אימפריה. התנגדתי להסכם גם כשהדבר היה כרוך בעמידה מול העולם. לשמחתי, הנשיא טראמפ חידש את הסנקציות והתוצאה כבר מורגשת", אמר נתניהו.

הוא הוסיף כי "כמו האביב של פראג, גם האביב הערבי לא קיים את ההבטחה, ואנחנו עומדים כמוצב קדמי של העולם החופשי מול האסלאם הקיצוני. לצערי, יש צבועים שעדיין מגנים אותנו ולא את הקנאים צמאי הדם. אבל אני מעודד, יחסינו עם מדינות העולם בפריחה חסרת תקדים. קשרינו עם המדינות המתונות בעולם הערבי והמוסלמי נעשים כבר בגלוי. במשך השנים הייתה המוסכמה כי הדרך לשלום עם העולם הערבי היא דרך שלום עם הפלסטינים, אבל זאת לא ערובה להימשכותם. קשרים שנרקמו אחרי הסכם אוסלו נקטעו בגלל העקשנות הפלסטינית, ונרקמים מחדש למרות שאין משא ומתן עם הפלסטינים. נתקדם עם שכנינו שרוצים שלום, והרבה רוצים".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בפתח הדיון: "כולנו שמחנו אבל אף אחד לא הופתע מההכרזה הנחרצת שלך ביום ירושלים האחרון: להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר לכאן את השגרירות הצ'כית. מחר, נחנוך כאן בירושלים את "בית צ'כיה". הבית הזה יהיה מרכז דיפלומטי, מסחרי ותרבותי שיסמל את מורשת העבר שנרקמה בינינו וגם את תקוות העתיד. "בית צ'כיה" הוא השלב הראשון בדרך למעבר מלא של השגרירות לירושלים, ואני מקווה מאד שכבר בקרוב נזכה לארח אותך שוב בבירתנו, מחוץ לשערי השגרירות הצ'כית הבנויה. ההחלטה להעביר לירושלים את השגרירות הצ'כית היא לא רק אקט נדל"ני; אני חושב שהיא התשובה הברורה והטובה ביותר לשאלה שבה פתחנו: "איך נביא שלום למזרח התיכון?".

"נוכל להביא שלום אמת רק מתוך התעקשות על האמת; האמת ההיסטורית והאמת המוסרית. נוכל להביא שלום רק אם נרקום חברויות עם עוד עמים שהם שואפי חירות, ולא עם כאלו שמנהיגיהם שואפי מוות ודנים את עמם לחיי עוני והשפלה.  מדינת ישראל צועדת בדרך הזו כבר שבעים שנים;  ידענו תקופות קשות, וגם היום לוחמי צה"ל נאלצים לחסום בגופם את מתקפותיהם הפראיות של אויבינו. אבל גם בזמנים הקשים ביותר, עוד לפני שקמה המדינה ועוד לפני שחרור ירושלים, ידענו שאם נסתכל לצדדים תמיד נמצא לצידנו את בני העם הצ'כי", דברי אדלשטיין.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.