נתב"ג משותק: הטיסות לישראל יופסקו ל-24 שעות

– זאת בשל המצב הביטחוני וחשש שרקטה תנחת באזור נתב"ג ■ דלתא ו-US איירליינס האמריקאיות הפסיקו היום לטוס לישראל וממנה עד להודעה חדשה ■ לופטהנזה תבטל את כל טיסותיה לישראל וממנה ב-36 השעות הקרובות

רשות התעופה האמריקאית (FAA) הורתה הערב (ג') על הפסקת כל הטיסות האמריקאיות לישראל למשך 24 שעות, וזאת בשל רקטה ששוגרה הבוקר לעבר יהוד, ששרידיה נחתו על בית בעיר וגרמו להרס רב.

מוקדם יותר היום דווח כי חברות התעופה דלתא איירליינס ו-US איירליינס האמריקאיות הפסיקו היום לטוס לישראל וממנה עד להודעה חדשה. בכך הן מצטרפות לקורייאן אייר ונורוויג'יאן אייר, שהודיעו אף הן על הפסקת הטיסות לישראל בשל המצב הביטחוני.

דלתא איירליינס מסרה בהודעתה כי החליטה על כך בתיאום עם רשות התעופה הפדרלית האמריקאית (FAA), שכאמור עצרה זמנית את הטיסות האמריקאיות לישראל, וזאת כדי להבטיח את בטיחות וביטחון הנוסעים והעובדים שלה.

במסגרת החלטתה זו, טיסת דלתא 468, בואינג 747, מ-JFK עם 273 נוסעים ו-17 אנשי צוות, הוסתה היום לשדה התעופה שארל דה גול בפריז, וזאת אחרי שהתקבל דיווח על ירי רקטה על יהוד הסמוכה לנתב"ג.

עוד נמסר כי דלתא פועלת למציאת טיסות חלופיות לנוסעים שהיו אמורים לטוס עימה היום. "דלתא ממשיכה לעבוד בצמוד לרשויות האמריקאיות וגופים ממשלתיים אחרים כדי לבחון ולהשגיח על המצב. כל נושא תנאי שינויי הטיסות לטיסה לתל-אביב הינו בתוקף ומפורסם באתר החברה", נמסר.

גם חברת התעופה האמריקאית יונייטד (לשעבר קונטיננטל) הודיעה כי כל טיסותיה מבוטלות ב-24 השעות הקרובות, וכי הטיסה שהייתה אמורה לצאת הלילה בחצות תצא מישראל ריקה.

ל"גלובס" נודע כי קבוצת לופטהנזה צפויה לבטל אף היא את כל טיסותיה לישראל וממנה ב-36 השעות הקרובות. הודעה רשמית בנושא צפויה להתפרסם במהלך הערב. קבוצת לופטהנזה מונה את חבורת התעופה לופטהנזה, סוויס ואוסטריאן איירליינס.

גם חברת התעופה אייר פרנס משעה הערב את טיסותיה לתל אביב. מנציגות החברה בארץ נמסר: "החברה עוקבת בעירנות אחר המצב ונמצאת בקשר עם הגורמים הרלוונטיים. בטיחות הנוסעים וצוות המטוס נמצאת בחשיבות עליונה".

וכך גם חברת KLM שביטלה הערב טיסה מאמסטרדם לת"א "עקב מצב לא וודאי ליד נמל התעופה בן גוריון", נמסר.

גורם בענף התעופה אומר ל"גלובס" כי "כל זה קרה בגלל הטיל שנורה היום ליהוד הסמוכה לנתב"ג. מדובר בהידרדרות איומה במצב".

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בעקבות כך כי לא מדובר בהחלטה של ממשלת ארה"ב אלא בהודעה של שתי חברות תעופה, שהחליטו על דעת עצמן לבטל טיסות שתוכננו לנחות הערב בישראל.

משרד התחבורה, באמצעות רשות התעופה האזרחית, פועל להסביר לחברות כי נתב"ג בטוח להמראות ונחיתות. שר התחבורה, ישראל כץ, קרא הערב לחברות התעופה האמריקאיות לשוב למסלול טיסות תקין ונורמלי, וציין כי נתב"ג בטוח, ואין כל חשש לביטחון המטוסים והנוסעים. לדבריו, "אין כל סיבה שדווקא חברות אמריקאיות יפסיקו את הטיסות ויתנו פרס לטרור".

מאיגוד הטייסים נמסר בתגובה לביטול הטיסות לישראל: "חשוב לנו שתושבי מדינת ישראל יידעו שיש להם על מי לסמוך. בדיוק כעת ניכר יותר מכל היתרון של הטייס הישראלי, שטס וימשיך לטוס אל ישראל וממנה בכל מצב. לא רק כשהכול טוב ונעים ונוח בשמיים פתוחים, אלא גם כעת ברגעי משבר, מול אתגרים וניסיונות האויב לשבש את חיי תושבי מדינת ישראל.

"לצערנו, ברגע האמת, חברות זרות וטייסים זרים מקפלים את הזנב ונמנעים מלטוס לישראל – כי אולי נוח להם לעשות כך. במקרים אלה נוהגות החברות הישראליות הבינלאומיות להוסיף טיסות אל ישראל וממנה, דבר שגורם לעומס רב על הטייסים המסחריים. לכן, נוצר צורך מהותי לאייש טיסות בלתי צפויות אלה, בכדי לחפות הן על ביטול הטיסות הזרות והן על הצורך לשמר את טיסות הנוסעים והמטענים.

"לפיכך, לאחר פתיחת מבצע 'צוק איתן', נערכנו למקרים שבמסגרתם טייסים זרים וחברות תעופה זרות יסרבו לטוס לישראל ולמנוע מצבים בהם ישראלים 'יתקעו' בחו"ל וטיסות יבוטלו".

מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות, יוסי פתאל, שיגר היום לשר התחבורה, ישראל כץ, מכתב, ובו הוא מבקש ממנו להורות על הפעלה דחופה של נמל התעופה עובדה כאלטרנטיבה לנתב"ג.

וכך כתב פתאל לשר: "כבר בתחילת מבצע 'צוק איתן' פנתה התאחדות סוכני הנסיעות ויועצי התיירות בישראל בקריאה להפעיל שדה תעופה נוסף כאלטרנטיבה לנתב"ג, למקרה בו יתעורר הצורך בכך נוכח איומים מפורשים מצד גורמי טרור על פעילות נתב"ג. כבר עתה נשמעים קולות מחברות תעופה בינלאומיות, המהססות אם להמשיך בטיסותיהן לישראל.

"בלתי סביר ובלתי הגיוני שמדינת ישראל תחסוך מאמצים לאפשר אלטרנטיבה לשדה התעופה בן-גוריון, המהווה כיום את השער האווירי היחיד למדינת ישראל. אנו שבים וקוראים לך, אדוני השר, שתפעל להורות לכל הגורמים האחראיים במשרדך לפעול לאלתר להפעלת נמל התעופה 'עובדה' כשדה תעופה נוסף ואלטרנטיבי, הפתוח לפעילות הטייס הבינלאומית לישראל וממנה.

"הנזקים התדמיתיים והכלכליים אשר צפויים לנבוע מביטולי טיסות לישראל וממנה בעת הזו הינם מיותרים ובלתי אפשריים למדינה, לאזרחיה ולכל ענף התיירות בישראל".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. USA & European airlines cancel flights to Israel after rocket hits near airport: This news follows the suspension of flights from many major air carriers internationally

  I THINK that Hashem is giving us a clear message: GO/fly to Israel A. S. A. P. because soon it might be to late to do so, give up all of your your comforts and head out to the Holy Land NOW! Be smart, wake up and realize what Hashem is trying to convey to us

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. את כל הכסף שקיצצו לחרדים ולמוסדות התורה משלמת כעת הממשלה בריבית דריבית!

  יוסי |
  הגב