נתניהו: "אני לא נאחז בכיסא, יכולתי בקלות להעביר תקציב"

הערכות במערכת הפוליטית: אין מנוס מהקדמת הבחירות ■ ביממה האחרונה נעשים מאמצים לגשר על המחלוקות בין נתניהו ללפיד ■ בהנחה שיוקדמו הבחירות, תקציב המדינה עלול להיות מאושר רק בקיץ 2015

 

סיכויים קלושים לאישור התקציב לפני קיץ 2015: על רקע המתיחות בין סיעות הקואליציה גוברות ההערכות במערכת הפוליטית כי לא יהיה מנוס מהקדמת הבחירות לפני אישור תקציב המדינה.

 

ביממה האחרונה נעשים מאחורי הקלעים מאמצים לגשר על המחלוקות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו לשר האוצר יאיר לפיד, אולם לנוכח חוסר האמון השורר בין השניים נראה כי הסיכויים לכך קלושים. כרגע המגעים נעשים באמצעות צד שלישי ולא בהדברות ישירה בין נתניהו ולפיד.

חרף האשמות של לפיד כי שורר נתק בינו לבין ראש הממשלה, היום התברר כי בשבוע שעבר ביטל לפיד פגישה שנקבעה לו עם נתניהו.

בקואליציה אומרים כי לאחר שנתניהו הסכים להתפשר כל כך הרבה פעמים ואף הסכים שלא להעלות השבוע את הצעות חוק הלאום מעוררות המחלוקת של חברי הכנסת זאב אלקין, יריב לוין ואיילת שקד, הכדור נמצא בידיים של לפיד.

חדש: באפשרותכם לסמן קטע מהמאמר ולשתף רק אותו. סמנו קטע ושתפו.

בהנחה שיוקדמו הבחירות, יאושר תקציב המדינה רק לאחר הרכבת הממשלה החדשה, השבעת הכנסת ולאחר הדיונים בהצעת התקציב ובחוק ההסדרים בוועדות הכנסת החדשה, תהליך שעשוי להסתיים רק בקיץ. בכל מקרה, ההכרעה על עתיד ממשלת נתניהו השלישית צפויה להתקבל בימים הקרובים מאוד. בכירים בקואליציה מעריכים כי הסיכויים לפשרה נמוכים מאוד וכי ההחלטה על פיזור הכנסת והכרזה על הקדמת הבחירות צפויה עוד בשבוע הקרוב.

הבוקר הוסר עוד מחסום שעמד בפני נתניהו בדרך להקדמת הבחירות לאחר שמנהיג הציבור הליטאי, הרב שטיינמן, הורה לחברי מפלגת יהדות התורה להתחייב בפני נתניהו כי לא יתמכו בהקמת ממשלה חלופית בקדנציה הנוכחית. קדמה לכך גם התחייבותם של ש"ס ואגודת ישראל כי לא ירתמו למאמצים להקים קואליציה חלופית. עם זאת, אף אחת מהסיעות החרדיות עדיין לא התחייבה בפני נתניהו כי תמליץ עליו בפני הנשיא להרכיב את הממשלה הבאה.

בפתח ישיבת הממשלה נזף ראש הממשלה בשרים שהחריפו את הטונים בימים האחרונים והמשיכו באיומי הבחירות ואמר שלא יהסס לפרק את הממשלה אם האיומים יימשכו. "כמעט אין יום שבו איננו נתקלים בתכתיבים או באיומים או באיומי התפטרות או באולטימטומים כאלה ואחרים, תוך השתלחות של שרים בממשלה ובעומד בראשה. יש משימות גדולות לפנינו, וכדי לבצע אותן אנחנו צריכים יציבות שלטונית והתנהלות תקינה. הדבר הזה נחוץ לאזרחי ישראל ולמדינת ישראל. לצערי זה לא מה שקורה כאן לאחרונה. אני מקווה שנוכל חזור להתנהלות תקינה. זה מה שהציבור מצפה מאיתנו. כי רק כך אפשר לנהל מדינה, ואם לא – נסיק את המסקנות", אמר נתניהו.

קודם לכן תקף שר האוצר לשעבר, יובל שטייניץ, את לפיד. "שמעתי את הדברים של שר האוצר אתמול נגד ראש הממשלה וזה הזכיר לי נער בן 16 שאמר שרוצה לעשות הכל לבד, אני לא זקוק להנחיות של ראש הממשלה ושל נערי האוצר, ועכשיו כשהכל מתרסק הוא מאשים את נתניהו ושואל למה לא יושבים איתו יחד", אמר שטייניץ. לפיד בחר להשיב לדבריו של קודמו בתפקיד בהומור ואמר כי "מאז שהתגלחתי אני נראה צעיר יותר".

שטייניץ התייחס בדבריו לדברים שאמר לפיד אתמול באירוע שבתרבות ב"הבימה" בתל אביב. "בחודש האחרון הוא לא דיבר אתי מלה מעבר למה שנאמר סביב שולחן הממשלה", אמר לפיד. לדבריו, "הכל תקוע וראש הממשלה עומד מהצד… הם מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה: מה יהיה אחרי הבחירות, איך נעשה קוניוקטורות עם החרדים".

בליכוד מיהרו להשיב ללפיד ואמרו כי הוא "מקדם את חוק מע"מ 0 שלא יוריד את מחירי הדיור אלא רק ייטיב רק עם קבלנים המקורבים ליועציו ולמפלגתו." בשיחות סגורות הוסיף נתניהו כי "אני לא נאחז בכיסא, יכולתי בקלות להעביר את תקציב המדינה ולהישאר בשלטון עוד שנתיים, אבל קיבלתי מנדט לנהל את המדינה כפי שאני מבין. כפי שמתנהלת כעת סיעת יש עתיד אי-אפשר להמשיך למשול. ככה לא מושלים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.