נתניהו בהולנד על החלטת בג"ץ: "העבודות ברכבת יתקיימו בשבת"

ממקום שהותו בהולנד הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לפסיקת בג"צ שחייב אותו להמשיך את ביצוע העבודות ברכבת בשבת: "אני מכבד את ההחלטות של בג"ץ. השר האחראי הוא שר העבודה והוא יקבל לפי החוק את ההחלטות מה הן העבודות הנחוצות, ואלה יתבצעו – אם צריך גם בשבת", אמר ראש הממשלה.

ממקום שהותו בהולנד הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לפסיקת בג"צ שחייב אותו להמשיך את ביצוע העבודות ברכבת בשבת: "אני מכבד את ההחלטות של בג"ץ. השר האחראי הוא שר העבודה והוא יקבל לפי החוק את ההחלטות מה הן העבודות הנחוצות, ואלה יתבצעו – אם צריך גם בשבת", הדגיש ראש  הממשלה.

נתניהו ציין עוד כי, "העבודות שאינן נחוצות יבוצעו בימי חול. אני חושב שהדבר הזה נכון ושם קץ לפרשה. כל אזרחי ישראל, חילונים וחרדים כאחד, צריכים להתנהל לפי הפסיקה הזו וההחלטה הזו". נתניהו אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בהאג עם ראש הממשלת הולנד מארק רוטה, במהלך ביקורו בהולנד

עד כה, הח"כים החרדים לא הגיבו  להחלטת בג"ץ.

כזכור,בג"ץ הוציא בצהריים צו ביניים שאוסר על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להורות לרכבת ישראל שלא לבצע עבודות בשבת.

בהחלטתו בג"ץ נענה לעתירה שהגישה ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון,  הודעת בגץ מגיעה כשעה לאחר שהמדינה הודתה כי לרכבת ישראל היתה הזכות להמשיך ולבצע את עבודותיה בשבת – חרף הוראת נתניהו, בשל היתרי עבודה.

"לרכבת ישראל ניתן היתר מיוחד להעסקת עובדים במנוחה השבועית. מדובר בהיתר לכלל חודש ספטמבר וביכולתה של רכבת ישראל להחליט באילו שבתות לנצל את ההיתר, וכיצד…ההיתר לא בוטל או הותלה והינו בתוקף, ומשכך רשאית רכבת ישראל לעשות בו שימוש כל עוד לא הותלה או בוטל" – כתב עו"ד אבי מיליקובסקי ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה בתגובה לעתירה שהגישה ח"כ זהבה גלאון נגד הוראת ראש הממשלה לרכבת ישראל להפסיק את עבודותיה בשבת, ונגד היענות הרכבת להוראה.

כזכור,  בערב שישי הגיעו ראשי הסיעות החרדיות לנתניהו ואיימו להפיל את הממשלה אם יימשכו חיולי השבת ברכבת, לנתניהו לא נותרה ברירה אלא להורות לרכבת לחדול מעבודה על ידי הפעלת סעיף 4(א) לחוק החברות הממשלתיות – שניתן ליישום רק לאחר קיום משאל טלפוני בין שרי הממשלה.

בתשובת המדינה  לעתירה נגד החלטת ראש הממשלה להפסיק את העבודות של הרכבת בשבת נטען כי  ההיתר לא בוטל או הותלה והינו בתוקף, ומשכך רשאית רכבת ישראל לעשות בו שימוש כל עוד לא הותלה או בוטל".

המדינה קראה לבג"ץ לדחות את העתירה שהגישה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שקראה להוציא צו ביניים נגד ההחלטה. מתגובת המדינה עולה כי הרכבת רשאית להמשיך בעבודות בשבת עד לסוף חודש ספטמבר – אלא אם שר העבודה והרווחה חיים כץ יחליט אחרת. התשובה לא מפרטת כיצד התקבלה ההחלטה לעצור את העבודות בסוף השבוע האחרון.

המדינה ביקשה מבית המשפט לדחות את העתירה מכיוון שהיא נוגעת לסוף השבוע שעבר – ולכן אינה רלוונטית. "דין העתירה להידחות על הסף שכן העתירה כולה מתייחסת לעבודות שבוצעו בסוף השבוע שחלף, ומשכך כל הסעדים המתבקשים בגדרה אינם אקטואליים עוד ולפיכך הם תיאורטיים לחלוטין", הדגישו בפרקליטות. עם זאת, תגובת המדינה התייחסה גם לסוגייה העקרונית: "לרכבת ישראל ניתן היתר מיוחד להעסקת עובדים במנוחה השבועית. מדובר בהיתר לכלל חודש ספטמבר וביכולתה של רכבת ישראל להחליט באילו שבתות לנצל את ההיתר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.