נתניהו ביד ושם: "המעצמות ידעו על השמדת היהודים ולא עשו דבר"

במוזיאון "יד ושם" בירושלים נפתחו הערב (ראשון) אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ז במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. צפו בטקס

במוזיאון "יד ושם" בירושלים נפתחו הערב (ראשון) אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ז במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. השניים דיברו בטקס המרכזי שעמד בסימן "סיפורו של היחיד בשואה".

בטקס, התייחס  ראש הממשלה נתניהו לאדישות המעצמות להשמדה ההמונית שהתחולה באירופה. "בשבוע שעבר פורסם מחקר מעמיק שמתבסס על ארכיון פשעי הנאצים באו"ם", הוא  אמר, "על פי המחקר, בעלות הברית ידעו על ההשמדה ההמונית של היהודים כבר ב-1942. זוהי עובדה מצמררת. אני מכיר את ארכיון האו"ם משום שעם הגיעי לשם כשגריר ישראל ב-1984 דרשתי וקיבלתי את פתיחתו של ארכיון זה שהיה חסום עד אז. עכשיו, בעקבות המחקר החדש, מתבררת משמעות נוראה: לו המעצמות ב-1942 פעלו אז נגד מחנות ההשמדה וכל מה שנדרש הייתה הפצצה חוזרת של המחנות – היה בכוחן להציל 4 מיליון יהודים ומיליוני בני אדם נוספים".

לאחריו דיבר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין : "אני עומד כאן בערב הנורא הזה בירושלים הבירה, בירתה של מדינת ישראל. ובשם אחינו ואחיותינו הגיבורים, קורבנות השואה ושורדיה,שנאבקו על קיומם, על יהדותם ועל צלם האנוש שבהם, בשמם, אני אומר: ברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. עם ישראל חי".

 

"ב-27 בינואר 1945 נפתחו שערי הגיהנום לרווחה, כשהשמש הפציעה מעל מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו אחרי חמש שנות חשיכה", הוסיף הנשיא. "שיירת אנשים ששוחררה על ידי הצבא האדום יצא מגיא ההריגה. בהם היה גם פפיצ'ק, הילד הכי קטן בבלוק 10. בלוק התאומים והגמדים של המפלצת, מלאך המוות, יוזף מנגלה. כשנפתחו שערי המחנה לא ידע לאן ללכת, אחרי שמשפחתו הושמדה".

"לימים פפיצ'ק התחתן והקדיש את חייו להנחלת הזיכרון לדורות הבאים", סיפר ריבלין. "זו הייתה נקמתו, זה היה חזונו. בחודש שעבר הלך פפיצ'ק לעולמו. בתו, זיווה, נמצאה כאן הערב. הילד הקטן מאושוויץ בירקנאו – נפטר. את עדותו נהג לסיים כך: "עליתי ארצה ומפה אני לא הולך לאיבוד לעולם". "בשמו ובשמכם, אני רוצה לסיים: שבנו לארצנו, ומפה לא נלך לאיבוד לעולם".

את האזכרה המסורתית מנהלים הרבנים הראשיים לישראל דוד לאו והרב יצחק יוסף. תפילת אל מלא רחמים הקריא החזן ליפא גלנץ.

אירועי יום הזיכרון יימשכו גם מחר בשלל אירועים וטקסים. בשעה 10:00 תישמע ברחבי הארץ צפירת דומייה בת שתי דקות. מיד לאחריה ייערך טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה ביד ושם.

מספר היהודים החיים כיום בעולם הוא 14,411,000. ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה עמד מספר היהודים על 16,600,000 יהודים. המשמעות כשני מיליון פחות יהודיים חיים היום בעולם. בישראל חיים 213,468 ניצולי שואה. בשנה החולפת נפטרו 16,096 ניצולי שואה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.