נתניהו בליבריה: "ישראל חוזרת לאפריקה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא לביקור בליבריה ונועד שם עם ראש ארגון כלכלי אפריקאי בשיתופי פעולה ומתן בסיוע למדינות באפריקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקבל הבוקר (א') בטקס רשמי, במונרוביה בירת ליבריה, על ידי נשיאת המדינה אלן ג'ונסון – סירליף.

לאחר קבלת הפנים נועד רה"מ נתניהו עם נשיא ה-ECOWAS עימו דן ראש הממשלה בדרכים להעמקת שיתוף הפעולה בין ישראל לבין הארגון הכלכלי של מדינית מערב אפריקה.

לאחר מכן נועד נתניהו עם נשיא גמביה ועם שרי החוץ והמסחר של גמביה.

הנשיא, אדמה בארו ונתניהו שוחחו על האפשרות להעמקת שיתוף הפעולה בתחומים מגוונים. נתניהו אמר כי ישראל תשלח צוותי עבודה לגמביה כדי לסייע ככל שתוכל.

אחר כך נאם נתניהו בפני ועידת ECOWAS. "זה היה חלום, לבוא לכאן לארגון הזה במערב אפריקה. יש כל כך הרבה שנוכל לעשות כדי לשפר את חיי אזרחינו. אולם, כשנחתתי כאן לאחר טיסה ארוכה מישראל, גיליתי שענן קודר מרחף מעל היום המרגש הזה".

"זהו ענן הטרור שגבה מחיר דמים כבד וקיפח את חייהם של אפריקאים תמימים רבים כל כך, לאחרונה בניז'ר ובמאלי. ובשעות האחרונות התקפה איומה נוספת פגעה באנשים חפים מפשע בלבה של לונדון. אנו מגנים את ההתקפה, שולחים את תנחומינו לעם הבריטי, ומבטיחים שאנו נשארים מחויבים למאבק נגד הטרור שאינו יודע גבולות", הוסיף נתניהו.

הוא התייחס לארגוני הטרור ואמר, "המחבלים הללו סוגדים למוות. הם רוצחים ללא אבחנה. אך הם לא יפחידו אותנו. הם לא ישליטו עלינו טרור. הם רק יחזקו את נחישותנו להביס אותם. וביחד, כאן באפריקה, במזרח התיכון, באירופה ובכל מקום – יחד נביס אותם מהר יותר. אך מטרתנו היא לא רק לאחד כוחות כדי להילחם ברע, אלא לעבוד יחד כדי לקדם את הטוב. וברוח זו, באתי לכאן כביטוי לאמת אחת פשוטה: ישראל חוזרת לאפריקה ואפריקה חוזרת לישראל".

נתניהו ציין כי "בין אפריקה לישראל קיימת זיקה טבעית. ההיסטוריה שלנו דומה. עמיכם כרעו תחת עולם של מנהיגים זרים. חוויתם מלחמות נוראות וטבח ואתם עדין נלחמים כדי להחלץ מן העבר ולהתקדם אל העתיד באומץ ובמאמצים שמעוררים השראה. בעזרת נחישות ואמונה, זכיתם בעצמאות. ריפאתם את פצעי העבר והתוויתם עתיד של תקווה לאזרחיכם".

"בשנה שעברה נפגשתי באו"ם עם מנהיגים רבים מאפריקה. זה היה ביקור יוצא מן הכלל. מכיוון שצעירים ישראל הציגו את הדברים שהם עושים באפריקה לא את מה שהם רוצים לעשות בעתיד, אלא את מה שהם כבר עושים עכשיו. אחד מהמנהיגים אמר לי דבר מה שלעולם לא אשכח: "לנו יש בעיות ולכם – פתרונות"", הוסיף נתניהו.

הוא הצהיר, "אנו רוצים לעזור לכם – להפוך את האדמה שלכם לפוריה יותר, למחזר את המים שלכם, להפוך את הערים שלכם לבטוחות יותר ואת האוויר לנקי יותר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.