נתניהו במסיבת עיתונאים עם מרקל: "נעשה כל מה שנוכל להגן על אזרחי ישראל" – תמונות

במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, אמר ראש הממשלה: ידידתי היקרה אנגלה, לעונג הוא לי לקבל את פנייך ואת פני חברי משלחתך בישראל. הייתה לנו אמש ארוחת ערב מאוד נעימה ופורייה, בה דנו במגוון רחב של סוגיות, אולי הסוגיות החשובות ביותר הנוגעות לאינטרסים הביטחוניים של ישראל ולחתירתנו לשלום. אני מעריך את ההבנה ואת ההקשבה שלך. היום קיימו שתי ממשלותינו מפגש יוצא דופן. הוא היה יוצא דופן קודם כל כיוון שהצלחנו לעמוד בלוח הזמנים. שנית, נצמדנו לסדר היום ואני חושב שכיסינו תחומים רבים ושיש לנו הרבה מה ללמוד האחד מהשני. אני חייב לומר שלמדתי לא מעט דברים, כולל איך לקצץ בבירוקרטיה ולשפר את הרגולציות, וזה חדש לי. לכן בכוונתנו להעמיק את החילופים הללו כיוון שזה חלק ממדיניותנו המשותפת. אני שולח ברכה חמה לך ולכל חברי פמלייתך.

נתניהו המשיך ואמר: "מטרת המפגשים השנתיים הללו היא לעשות בדיוק מה שתיארתי זה עתה: להמשיך להעמיק ולחזק מערכת יחסים שהיא קרובה וחזקה מלכתחילה, ואני חושב שביקורך כאן, בלוויית כמעט כל שרי ממשלתך, הוא הוכחה לעוצמה ולעומק היחסים בין ישראל וגרמניה. אני מעריך זאת מאוד, ואני מעריך מאוד את ידידותך האישית.

מרקל 3 מרקל 2 מרקל

ציינתי שדנו אמש בסוגיות קריטיות שעל סדר יומנו והיום הרחבנו על כך: פיתוח בינלאומי במדינות שלישיות, בייחוד באפריקה, מסחר, הגנה וביטחון. שוב, אני חושב שלגרמניה באופן מסורתי ובפרט תחת מנהיגותך, קיימת מחויבות ברורה לביטחונה של המדינה היהודית – מחויבות אותה כולנו מעריכים. דנו בסוגיות של אנרגיה והגנת הסביבה, חינוך וחילופי נוער ומחקר מדעי וטכנולוגי. בכל התחומים הללו וברבים אחרים, אנו פועלים יחד באופן הדוק.

אנו חותרים גם למשהו שמשנה את העולם שלנו. כיצד להגיע למזרח תיכון יציב זה משהו שהוא אולי מעבר להישג ידן של שתי מדינותינו, אבל כיצד לנסות ולהגיע לשלום בר-קיימא בינינו לבין שכנינו הפלסטינים, זה דבר ששנינו חותרים להשיגו ואני מאמין שישנה נוסחה פשוטה לכך: שתי מדינות לשני עמים – מדינה פלסטינית מפורזת המכירה במדינה היהודית. אני מבקש להודות לך על דברייך שעל הפלסטינים, המבקשים מאיתנו להכיר במדינה פלסטינית, להכיר בתמורה במדינה היהודית. שכן ללא הכרה פלסטינית בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, לא יוכל להיות פיוס אמיתי כיוון שהסכסוך לא יוכל להסתיים מבלי שהפלסטינים יוותרו על כל תביעותיהם הלאומיות על המדינה היהודית. זה הרעיון שבבסיס שתי מדינות הלאום. להם יש מדינת לאום עבור העם הפלסטיני ולנו יש מדינת לאום עבור העם היהודי, ואין יותר כל תביעות.

אני חושב שהשלום גם חייב להיות מבוסס על הסדרי ביטחון איתנים שיאפשרו לישראל להגן על השלום ולהגן על עצמה מפני כל תרחיש. זאת, כיוון שבאזור הפכפך זה של העולם, ואנו רואים עד כמה הוא הפכפך, לא יוכל להיות שלום אמת בלי ביטחון. אני יודע שישנם כאלה באירופה הקוראים לחרם על ישראל, ולכן אני מבקש להיות ברור ביותר. אפשר שתהיה ביקורת על ישראל. זה לגיטימי. אבל קשה שלא להבחין בעובדה שאלה הקוראים לחרם על ישראל אינם קוראים לחרם על אף מדינה אחרת. החרם הוא על ישראל בלבד. הם מאשימים רק את המדינה היהודית. הסימון הזה של ישראל, הדמוקרטיה היחידה, הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון כולו, הוא בלתי מוסרי ובלתי צודק וגם אינו מועיל כיוון שהחרמות הללו מרחיקים את השלום. הם רק תורמים לחיזוק הסרבנות הפלסטינית. הם גם אינם מסייעים לכלכלה הפלסטינית. ישנם כ-30,000 פועלים פלסטינים העובדים בהתנחלויות וביישובים היהודיים והכלכלה שלהם עלולה להיפגע קשות.

אולם הדבר החשוב ביותר בעיניי הוא שאנו פועלים לפתרון סכסוך מורכב ביותר באמצעות מו"מ. אנו מקווים להשיג התקדמות. חרמות אינם דרך מוסרית או מועילה לקידום השלום. הם רק מרחיקים את השלום. ולכן אני מקווה שאחרים באירופה ילכו בדרכך, אנגלה, יתנגדו לחרם ויתמכו במאמציו של מזכיר המדינה קרי לקדם שלום בר-קיימא בין ישראל והפלסטינים. אני עובד באופן הדוק עם ג'ון קרי ואני מוכן להסכם ברור שישים קץ לסכסוך בין ישראל לשכניה הפלסטינים אחת ולתמיד. אני יכול רק להביע את תקוותי שהנשיא עבאס מוכן באותה מידה לסיים את הסכסוך אחת ולתמיד, ואת זה נראה כמובן בשבועות ובחודשים הקרובים.

בסוגיה האיראנית, חרף מילותיו המרגיעות של הנשיא רוחאני, אנו רואים שאיראן לא שינתה את התנהגותה כלל וכלל. איראן ממשיכה לדכא את בני עמה. מאות אנשים חפים מפשע מוצאים להורג בכיכרות העיר באיראן, נתלים על מנופים. איראן ממשיכה להיות בשטח בסוריה ולסייע למשטר אסד, לממן את פעולותיו הרצחניות ולספק לו נשק ותחמושת, לוחמים ומפקדים. זה נמשך יום יום, שעה שעה. זה קורה עכשיו. איראן ממשיכה לעסוק בטרור באופן ישיר או באמצעות בת-חסותה החיזבאללה באירופה וברחבי העולם, ואיראן ממשיכה בחתירתה הבלתי נלאית לנשק גרעיני. הם מפתחים טילים בליסטיים בין-יבשתיים ארוכי טווח, וחשוב לי לציין שהם לא מכוונים נגדנו. יש להם כבר טילים שיכולים להגיע אלינו. הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים הללו מכוונים לאירופה, הם מכוונים אליכם, הם מכוונים לארה"ב. ויש להם רק ראש נפץ אחד, ראש נפץ גרעיני. וכמובן, איראן ממשיכה בקריאתה להשמדת המדינה היהודית.

בשבוע שעבר נפתח המו"מ על הסכם סופי בין איראן והמעצמות. אני חושב שהדבר הקריטי ביותר הוא להגדיר את היעד. יעד המו"מ הוא למנוע מאיראן את היכולת לייצר ולשגר נשק גרעיני. אל תטעו – אם איראן תחזיק ביכולת הזאת, היא תעשה בה שימוש. איננו יכולים להשלים עם עולם שבו משטרים פנאטיים וחסרי אחריות מניחים ידיהם על פצצות אטום. אני רואים כבר מה קורה בחלק אחד של העולם, באסיה, שם יש משטר כזה המחזיק בנשק כזה, ואיננו יכולים להרשות לעצמנו מצב שבו משטר שהוא לטעמי מקביל ל-50 צפון קוריאות יחזיק בנשק שעלול לאיים לא רק על ביטחונה של ישראל או ביטחונה של גרמניה, אלא על ביטחון העולם כולו. היעד הוא למנוע מאיראן את היכולת לייצר ולשגר נשק גרעיני. אני מאמין שפירוש הדבר הוא אפס העשרה, אפס צנטריפוגות, אפס פלוטוניום וכמובן הפסקת פיתוח הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים, כיוון שאף אחד מהמרכיבים הללו, אף לא אחד, איננו הכרחי לפיתוח אנרגיה גרעינית אזרחית, שזה מה שאיראן טוענת שהיא רוצה.

אני יודע, אנגלה, שהסוגיה הזאת מעסיקה אותך. אנו מבינים את המשמעות של זה לעולם. אני חושב שהמשמעות היא גם שאם איראן תצליח בכך, היא תצית גל של תפוצה גרעינית במזרח התיכון. מדינות אחרות יחתרו להתגרענות, ותהיה לכך כמובן השפעה על העולם כולו. אני מוצא שכשאנחנו מדברים על כך ישנה שאיפה משותפת לראות עולם שקט, בטוח ויציב, אבל גם שאיפה משותפת לראות את ישראל וגרמניה פועלות יחד כדי להשיג עולם טוב יותר, הן באזורנו והן בכלל.

הקשרים בינינו מראים כיצד, חרף זוועות העבר שאותן לעולם לא נוכל לשכוח, שני עמינו חותרים לחולל שינוי ביחסינו וליצור ידידות מיוחדת ובונה. אני חושב שהדוגמה של ישראל וגרמניה נותנת תקווה לעולם כולו. היא מראה כיצד אפשר לחולל שינוי בהיסטוריה ולהפוך את העולם למקום טוב יותר לחיות בו – מקום טוב יותר, בטוח יותר ומשגשג יותר. אנו עושים זאת ביחסים בינינו, פועלים במישורים רבים ובתחומים רבים, ואני מבקש להביע שוב את תודתי על שיתוף פעולה ייחודי זה ועל מנהיגותך הייחודית.

צילום: חיים צח, לע"מ ועמוס בן גרשום

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.