נתניהו ב'מרכז הרב': "ירושלים היא הלב שלנו, לעולם לא נחצה את ליבנו" (וידאו)

לרגל יום ירושלים ה-47 התארח ראש הממשלה נתניהו בישיבת מרכז הרב והצהיר: "ירושלים היא הלב שלנו, לא נחצה את ליבנו". נתניהו אמר עוד: "הרב קוק האמין שאסור שהציונות תתנתק מן היהדות,כי הוא האמין שללאומיות לבדה, בלי חיבור למעיינות הנצח של עם ישראל, אין זכות קיום ואין היתכנות של קיום. בלי הרוח אין חומר. בלי תורה אין קמח. ועל אותו משקל, זוהי תמצית החיבור בין ירושלים של מטה לירושלים של מעלה". צפו בנאומו המלא של ראש הממשלה

ברשות ראש הישיבה, יקירנו הרב יעקב שפירא, ברשות הרבנים הנכבדים והדיינים, חברי הכנסת, חבריי, התלמידים היקרים וידידיי הרבים.

לפני 47 שנים אוחדה ירושלים, העיר שחוברה לה יחדיו, כך זה היה מאז וכך זה יהיה תמיד. ואנחנו מציינים את התאריך הזה – כ"ח באייר תשכ"ז. התאריך הזה הוא משמעותי, בייחוד במקום הזה, כי בכ"ח באייר תרס"ד, 93 שנים קודם לכן, עלה ארצה הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, מייסד הישיבה החשובה הזאת, ישיבת מרכז הרב.

אני מרגיש פה בבית משום שלרב קוק הייתה השפעה עצומה על סבי, הרב נתן מיליקובסקי ז"ל. הוא שאב ממנו השראה, הוא שאב ממנו כוחות אין קץ, והרב קוק הספיד את סבי בהספד נפלא. ואני מוצא גם קשר נוסף משום שאביך היקר, הרב אברהם שפירא זצ"ל, היה מספר לי כיצד הוא, כילד קטן בירושלים היה הולך לשמוע את סבי מטיף לציונות לארץ ישראל, לירושלים, לשיבת ציון. הוא אמר לי שהוא היה נואם גדול. אני מרגיש פה בבית, זה הבית שלי.

הרב קוק, הרוח המיוחדת שלו, שמפעמת בנו, הרוח הזו, היה בה משהו מיוחד. הרב קוק היה ציוני גדול. הוא ראה בהרצל את שליח ההיסטוריה. אני רואה בו כמו התגלמות של נביא תנ"כי שבא בימינו אנו, נביא תנ"כי, שיצא מדפי התנ"ך,אבל הרב קוק האמין שאסור שהציונות תתנתק מן היהדות,כי הוא האמין שללאומיות לבדה, בלי חיבור למעיינות הנצח של עם ישראל, אין זכות קיום ואין היתכנות של קיום. בלי הרוח אין חומר. בלי תורה אין קמח. ועל אותו משקל, זוהי תמצית החיבור בין ירושלים של מטה לירושלים של מעלה.

אתם יודעים, אני כראש ממשלת ישראל עסוק מאוד בירושלים של מטה – מה זאת אומרת? חופרים מנהרות וסוללים כבישים וגשרים – אתם רואים את העבודה העצומה בדרך לציון. אני אומר, מבשרת ציון היום זה דחפורים שחופרים את הנתיבים לבירתנו ובתוך בירתנו, ואנחנו דואגים לבנייתה, לטיפוחה, לשגשוגה של ירושלים, ויש עבודה גדולה.

ירושלים זה התפתחות עצומה. מי שזוכר אותה אז, מיד אחרי מלחמת ששת הימים, לא בדיוק כפר קטן אבל לא כרך גדול, והיום ירושלים היא כרך גדול. היא עומדת בתפארתה. ירושלים זה בית הכרם, וקרית היובל, והר חומה, שהייתה לי הזכות כראש הממשלה בקדנציה הראשונה להביא לבנייתה, שער הדרום שלנו.

ירושלים זה מפעלים, כולל מפעלי טכנולוגיה מתקדמים,ו"מציון תצא תוכנה" והיא יוצאת לכל העולם. ירושלים זה כל הדברים האלה, אבל זה גם יד ושם, וקברו של הרצל, והר הזיתים, בו קבור סבי וגם קבורה סבתי, ומנחם בגין ואבותינו. ירושלים זה גם הר ציון, וירושלים זה הר מוריה, וירושלים זה כותל מערב, וירושלים זה נצח ישראל. אנחנו שומרים על הלב שלנו, על לב האומה.

לעולם לא נחצה את לבנו, לעולם. מכיוון שאנחנו מאמינים שבירתנו היא לב האומה, היא חייבת להיות מחוברת, כפי שאמר הרב כאן, היא חייבת להיות מחוברת לנשמה הגדולה של נצח ישראל, לתורה ולנכסי הרוח שיצרו חכמינו בכל הדורות.

אני שואב כוחות כל שבת בקריאת ספר אחד, פרשה אחת והפתעה אחת. יש לי רוב הפעמים גם תלמיד חכם שעוזר לי בזה, פחות או יותר בגיל שלכם, ומעת לעת אנחנו גולשים,איך אפשר לא. כמה כוחות אנחנו שואבים מספר הספרים. אין פעם שאני קורא אותו, שאינני רואה השלכות, גם רוחניות וגם מעשיות, למצבנו אנו.

הרב דיבר על כוחות הנפש. צריך כוחות להיות ראש ממשלת ישראל, אני אגלה לכם. זה לא התפקיד הכי קל בעולם. אבל מאין אנחנו שואבים כוחות, מאין אתם שואבים כוחות, מאין העם הזה, שקם מן האפר וחולל פלאים ונסים, שמעריצים בכל העולם – זה אני אחראי.

הייתי בסין, מעריצים שם את ישראל. הייתי גם ביפן, גם שם מעריצים את ישראל. שוחחתי עם ראש ממשלת הודו, אני מדבר על המדינות הקטנות, וגם הוא מכבד את ישראל ומעוניין בקשר אתנו, גם רבים אחרים. יש לנו, כמובן, הרבה משטמה והרבה שנאה והרבה אנטישמיות והרבה כזבים שמוטחים בנו, אבל יש גם הערצה גדולה, כי רבים בגויים יודעים שיש פה משהו מיוחד, יש פה ניצוץ של נשמה, יש פה ניצוצות הנצח, עם ששרד אלפי שנים נגד כל הסיכויים, חזר לארצו, הקים את מולדתו, הקים את מדינתו, הקים צבא שאין שני לו.

יש פה רוח מיוחדת והרוח הזאת מתנקזת למקום אחד, לירושלים. היא מתנקזת בספר הספרים, לימודו וטיפוחו. כל ילד וילדה בארצנו צריכים להכיר את הספר הזה ואת חוכמת ישראל. אני אומר לכם את זה מתוך אמונה עמוקה, זה דבר שאני חושב שהוא נחוץ להבטחת נצח ישראל, בפשטות.

ולכן אני נמצא כאן הערב. אני נמצא כאן הערב כדי לשמוח אתכם בשמחתה של ירושלים. "שמחו את ירושלים וגילו בה כל אוהביה", אמר הנביא ישעיהו. ואני כאן כדי לחזק את ידיכם בהמשך השקידה על לימוד התורה. אני רוצה לברך אתכם בחג שמח, חג שמח לירושלים, חג שמח לעם ישראל כולו".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.