דיל הגז • דרעי הודיע על התפטרותו ממשרד הכלכלה

בפתח ישיבתה השבועית של הממשלה הודיע רה"מ כי יו"ר ש"ס יתפטר מתפקידו במשרד הכלכלה לטובת תיק פריפריה מורחב, מה שיאפשר את אישור מתווה הגז. מוקדם יותר הודיעו בבית היהודי כי הם מתנגדים לדיל – מה שמסכן את אישורו בכנסת

נסללה הדרך לאישור מתווה הגז: יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הודיע היום באופן רשמי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כוונתו להתפטר מתפקידו – מה שיאפשר לנתניהו ליטול את סמכויותיו ולהכשיר את המתווה.

בהודעת ההתפטרות של דרעי נאמר: "אני מודיע היום על התפטרותי ממשרד הכלכלה. אני עושה זאת בצער והסיבה היא שלא נמצאה דרך לפתור את הוצאת מתווה הגז לדרך. הודעתי מהיום הראשון במשרד הכלכלה כי לא אחתום על סעיף 52 שמשמעותו- עקיפת הממונה על ההגבלים, וכשלא נמצא רוב בכנסת ללקיחת הסמכויות ממני, לא נותרה לי ברירה אלא להתפטר, כי המדינה חייבת לצאת לדרך עם מתווה הגז. המתווה, שפעלתי כדי להכניס בו שיפורים, הוא הרע במיעוטו והמדינה זקוקה למיליארדי השקלים שיכניס לה הגז.

כיהנתי כחצי שנה כשר הכלכלה: היום הגשתי לועדת שרים לענייני חקיקה את הצעת החוק להעלאת שכר המינימום ל-5300 שקלים, ואת חוק שוטף פלוס 30 שיחייב את כולם לשלם לעסקים את שכרם תוך 30 יום מקסימום. הקמתי את הרשות הלאומית לחדשנות שתהפוך את המדען הראשי לתאגיד נפרד ויהווה זריקת עידוד משמעותית לתעשיית ההייטק הישראלית. חתמתי ביום חמישי האחרון על הסכם עם ההסתדרות והמעסיקים על תוספת שני ימי חופשה לכלל העובדים, סייעתי בשיפור תנאי ההעסקה לעובדי הקבלן ופעלתי רבות ובכל הכוח לעידוד תעסוקת גברים חרדים ונשים ערביות.

הנהגתי עיקרון שכעומק הפריפריה כך עומק ההטבה הממשלתית. הגענו להסכמות על שינוי חוק עידוד השקעות הון, כך שככל שהאזור מרוחק יותר מהמרכז העסקים בו יזכו להטבות מס ולמענקים גדולים יותר. העברתי בקריאה ראשונה את חוק עסקים קטנים ובינוניים שנותן למשרד הכלכלה כוח וסמכויות מול משרדי הממשלה והרשויות המקומיות בכל הנוגע לעזרה והגנה על עסקים קטנים ובינוניים.

כל זאת לצד התחלת רפורמות גדולות שנועדו להוריד את יוקר המחיה במשק.

אני מתפטר היום ממשרד הכלכלה אך מבטיח להמשיך לפעול בממשלה ובכל מקום ללא לאות וללא פשרות למען העם והמדינה ובעיקר למען השכבות החלשות, בנגב ובגליל, בשכונות ובפריפריה ולמען כל אלה שאין להם".

עוזב אחרי חצי שנה במשרד. השר דרעי. צילום: פלאש 90
עוזב אחרי חצי שנה במשרד. השר דרעי. צילום: פלאש 90

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "השר דרעי הודיע על כוונתו להפטר כדי להשלים את המהלך…המשרד יעבור אליי ואני אאשר את המתווה".

נתניהו הוסיף כי בתמורה להתפטרות יקבל דרעי תיק פריפריה מורחב. "למשרד לקידום הנגב והגליל יתווסף הטיפול גם בפריפריה החברתית – הוא ייקרא 'המשרד לקידום הפריפריה, הנגב והגליל'. בהמשך אני בטוח שנמצא דרך לתת ביטוי הולם נוסף למעמדו של השר דרעי כראש מפלגה חשובה בקואליציה, הוא שר ותיק ומנוסה בממשלות ישראל", אמר נתניהו.

באשר למתוה עצמו טען רה"מ כי "היום אנחנו עושים צעד גדול לקידום אספקת הגז במדינת ישראל. הגז הוא מנוע צמיחה מספר אחת של ישראל בשנים הקרובות. מדובר קודם כל בהשקעות של הרבה מאוד מיליארדי דולרים כבר בשנתיים הקרובות ויצירת תעשיות נלוות, מה שייתן מקומות עבודה רבים לאזרחי ישראל. אספקת הגז תסייע בהורדת מחירי האנרגיה והורדת יוקר המחיה".

הדבר ייתן גם עצמאות אנרגטית למדינת ישראל. לא נהיה תלויים במקורות אנרגיה זרים – דבר שהוא חשוב מאוד למדינת ישראל. זה יזרים גם מאות מיליארדי שקלים לאורך 20 השנים הקרובות לאזרחי מדינת ישראל, לתקציבי רווחה, תקציבי חינוך, תקציבי בריאות – דבר חשוב מאוד למדינה".

משבר? השרים דרעי ובנט. צילום: פלאש 90
משבר? השרים דרעי ובנט. צילום: פלאש 90

בתוך כך, שרי הבית היהודי – נפתלי בנט, איילת שקד ואורי אריאל – כבר הודיעו למזכירות הממשלה שהם יתנגדו להצעה להרחיב את הסמכויות בגלל פגיעה בסמכויות משרד החינוך.

התנגדות הבית היהודי לא תמנע את אישור הגדלת משרדו של דרעי, שכן בממשלה עדיין קיים רוב לאישור הדיל, אולם החלטת הממשלה אמורה לקבל גם את אישור הכנסת, שם לא יהיה לנתניהו ודרעי רוב, זאת כיוון שהקואליציה צרה ועומדת על 61 חברי כנסת ובהצבעתם נגד של 8 חברי הבית היהודי אין לנתניהו ודרעי רוב.

על פי הצפוי במידה ויושג רוב דרעי ימשיך לכהן כשר לענייני הנגב והגליל. בישיבתה היום צפויה הממשלה לאשר את הרחבתו של המשרד שבראשו עומד דרעי והוא יהפוך למשרד לענייני פריפריה, ויזכה לתוספת תקציבית של 300 מיליון שקל. כחלק מהרחבת המשרד יקבל דרעי לידיו אחריות על 12 רשויות נוספות וכן על 210 שכונות חלשות חברתית גם בערים במרכז הארץ.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.