נתניהו הפיל את חוק הגיור – ובמערכת הפוליטית מריחים בחירות

שרת המשפטים לבני מצהירה כי בכוונתה להמשיך לקדם את החוק עם השותפות לממשלה "שלא חרדות מהחרדים", אך גורמים בליכוד מבהירים כי הם לא חוששים מהקדמת הבחירות: "השותפות לא מוכנות להתפשר"

לאחר שאמש פורסם בערוץ 2 כי ראש הממשלה נתניהו החליט למשוך את תמיכתו ב"חוק הגיור" שקידמה שרת המשפטים ציפי לבני, מזהירים גורמים בליכוד: "השותפות לא מוכנות להתפשר על כלום; לא רוצים להגיע להסכמות? נלך לבחירות". נוסף על כך, הגיבה לבני למהלך של נתניהו ואמרה כי תמשיך לקדם את החוק.

"אם ההחלטה לא תקודם בממשלה", כתבה לבני בעמוד הפייסבוק שלה, "נקדם את החוק בכנסת ביחד עם השותפים הליברלים – אלה שלא חרדים מהחרדים ושרוצים לאפשר לצעירים שחיים כאן ומשרתים בצבא את האפשרות לממש את רצונם העז להתגייר, להתחתן ולחיות כאן איתנו בכבוד".

אמש, אחרי חודשים של עיכובים, החליט נתניהו לאמץ את עמדת החרדים במה שעשוי להתפתח למשבר קואליציוני חריף ולמשוך את הנושא שאותו קידם אלעזר שטרן מסדר היום של ישיבת הממשלה הקרובה.

בשיחה עם לבני וראשי הקואליציה האחרים הודיע נתניהו שאם החוק יעלה בכנסת יצביע נגדו ויביא להפלתו. הוא נימק את המהלך בכך שהדבר יביא לגט כריתות פוליטי עם החרדים, בעוד שלבני ואנשיה משמיעים ממילא איומי פרישה.

הוא אף הסביר לראשי המפלגות שאין היגיון פוליטי בניתוק הקשר בין החרדים לליכוד כשבעוד חודש הוא עשוי למצוא את עצמו ללא קואליציה. כזכור, לבני ואנשיה איימו לפרוש מהממשלה אם החוק לא יקודם וכעת מגיע המבחן לאמינותם.
שטרן: "ראש הממשלה לא נאמן למילותיו"

יוזם הצעת החוק, ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), הגיב גם הוא למהלך של נתניהו: "העדפתי מראש לעגן זאת בחקיקה אך לפי בקשה של ראש הממשלה הגעתי להסכמות עם 'הבית היהודי' והכנו הצעת החלטה משותפת. ראש הממשלה מצא בחודשים האחרונים מה שמסתבר עכשיו כתירוצים שונים לדחות את האישור בממשלה. קודם בגלל 'צוק איתן' ולאחר מכן בגלל התקציב.
"מלשכת ראש הממשלה נאמר לי במפורש כי מיד לאחר שהתקציב יעבור בממשלה – יעבור גם 'חוק הגיור'. היום התברר לי שראש הממשלה, לצערי הרב, לא נאמן למילותיו ולעתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. אמשיך במאמצים על מנת להעביר את החוק בכנסת מיד עם פתיחת המושב בשבוע הבא".

"חוק הגיור" מסדיר את סוגיית הגיור במדינת ישראל. בחודש פברואר האחרון הוא עבר בקריאה ראשונה כש-28 ח"כים הצביעו בעד מול 16 שהתנגדו. על פי נוסח הצעת החוק, תועבר סמכות הגיור לרבני ערים בכל הארץ במקום בבית דין לגיור. נוסף על כך, כל מי שמבקש להתגייר יוכל לבחור היכן לעשות זאת על פי רצונו החופשי ויוכל לגשת לכל דיין שהוא אם אחר יסרב לגיירו.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.