נתניהו הציג מתווה חדש: פינוי תמורת פיצוי

הלילה נפגשו נתניהו ויו"ר הבית היהודי בנט נפגשו עם משפטנים ונציגים מתושבי עמונה בתיווכו של המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שהציגו להם מתווה חדש לפינוי היישוב. הבוקר יתכנסו התושבים ויחליטו אם לקבל את המתווה.

לילה לבן בלשכת ראש הממשלה: בשעה שהיה נדמה כי  הלילה תפונה עמונה, ראש הממשלה נתניהו הורה להגיע להסכם פינוי מרצון של התושבים בתמורה  להעברת השטח למקום  חלופי בקרבת מקום.

הלילה נפגשו נתניהו ויו"ר הבית היהודי בנט נפגשו  עם משפטנים ונציגים מתושבי עמונה בתיווכו של המועצה האזורית שומרון יוסי דגן  שהציגו להם מתווה חדש לפינוי היישוב.

על פי הדיווח בגלי צה"ל, המתווה החדש יאפשר למספר רב יותר של משפחות להישאר על ההר, במקביל הממשלה תקבל מבג"ץ דחייה נוספת של 30 יום לביצוע הפינוי.

על פי המתווה החדש,יוגדל מספרן של המשפחות שיעברו לחלקה שמצפון למאחז מ-11 משפחות ל-24. כמו כן, התחייב ראש הממשלה להקים צוות משפטי שיפעל להמשיך ולקדם את המתווה בתנאי שהתושבים יעזבו בהסכמה וכן פיזור מפגן התמיכה שאליו הגיעו מאות בני נוער במהלך סוף השבוע ביישוב.

תושבי עמונה מתכנסים הבוקר על מנת להצביע בנוגע למתווה, כשראשי היישוב, בהם הרב ובוארון, הביעו תמיכה בו.

הרבנים ינסו לשכנע את התושבים כי המתווה הקיים יעניק להם אופק ו-וודאות גדולים יותר להישארות במקום

אם התושבים יצביעו בעד המתווה, תוגש בתוך זמן קצר פנייה לבג"ץ בבקשה לדחות את מועד הפינוי בחודש, זאת לאור ההסכמות עם התושבים. אם בג"ץ יקבל את הבקשה, יתקיים פינוי מרצון ב-25 בינואר, כשבמהלך התקופה הזו תנסה המדינה להכשיר חלקות נוספות וכן תתחיל בהצבת קרוואנים בחלקה המאושרת.

.

בארגון "יש דין" מתחו ביקורת על המתווה המתגבש: "מתווי הגזל השונים, שמתבססים על השתלטות על אדמות פלסטיניות פרטיות כ'פתרון' עבור עבריינים שבג"ץ הורה לפנותם מקרקעות פלסטיניות פרטיות עליהן השתלטו, מנוגדים לחוק, למוסר ולשכל הישר. אנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט לא ייתן יד לעוול הזה, בדיוק כשם שהוא הורה להביא לסיומו את העוולה שנמשכת כבר 20 שנה – המאחז עמונה".

קודם לכן עשרה חיילים מחטיבת גבעתי נטשו אמש מוצב הסמוך לעמונה לאחר שטענו שאין הם מעוניינים לקחת חלק בפינוי הישוב. לאחר שמפקדיהם שוחחו עמם והסבירו כי לא ייקחו חלק ממשי בפינוי, הם שבו למקום כדי לבצע את המשימות בגזרה.

בצה"ל גינו את החלטת החיילים ומסרו כי בצבא "מוקיעים סרבנות מכל סוג שהיא ויגלו אפס סובלנות כלפיה. הסרבנות אינה תואמת את הערכים שלאורם צה"ל פועל. בפינוי המתוכנן ישתתפו שוטרי משטרת ישראל שיפעלו במעגל הראשון".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.