נתניהו והרצוג הכריזו על ניצחון, הנשיא ריבלין יאלץ להכריע

עיני המערכת הפוליטית נשואות לנשיא ריבלין שיחליט בימים הקרובים על מי להטיל את הרכבת הממשלה. לפי שעה ההערכה היא כי הנשיא יטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה – זאת לאור מיעוט הממליצים על הרצוג

בחירות 2015 – ה"בליץ" של נתניהו עבד: תוצאות מדגמי ערוצי הטלוויזיה מעידות על סגירת הפער של הליכוד מול המחנה הציוני ולמעשה על שוויון בין רה"מ נתניהו ליו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג. לפי המדגמים, שתי המפלגות הגדולות לקחו מנדטים יקרים מהמפלגות הקטנות יותר. שיעור ההצבעה עמד על 71.8% לעומת 66.7% בבחירות הקודמות ב-2013.

"ניצחון גדול כנגד כל הסיכויים", אמר הערב נתניהו אחרי פרסום המדגמים. בהמשך הלילה נשא נתניהו נאום ניצחון לקול שאגות "רק לא אחדות" שהשמיע הקהל.

בנאומו הודה נתניהו לפעילים ולמצביעים, ואמר כי "אזרחי ישראל הוכיחו שהם יודעים להבחין בין עיקר לטפל".

מנגד, גם במחנה הציוני טוענים לניצחון, כאשר אנשי המפלגה שבים ומבהירים כי הרצוג הוא זה שירכיב את הממשלה האבה.

לפי שעה ההערכה במערכת הפוליטית היא כי הנשיא ראובן ריבלין יטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה ולא יכפה ממשלת אחדות. הסיבה: בשלב זה רק מרצ הכריזה כי תמליץ על המחנה הציוני, לעומת הבית היהודי שתמליץ על הליכוד, ש"ס שהתחייבה לאורך הבחירות לעשות זאת, ויהדות התורה שנוטה לתמוך בנתניהו.

גם לגורלו של אלי ישי צפוי להיות משקל מכריע על החלטת הנשיא. במהלך הלילה התנדנדה מפלגתו סביב אחוז החסימה, ולכולם ברור כי צליחה של יחד את אחוז החסימה היא תוספת כוח של 4 מנדטים לגוש הימין.

יהדות תורה נוטה, כאמור, לתמוך בנתניהו. יחד עם זאת, ח"כ משה גפני ויעקב ליצמן שומרים את הקלפים קרוב לחזה וממתינים להחלטת מועצג"ת שתתכנס מחר כדי לדון בסוגיה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.