נתניהו ויעלון התקפלו: הצביעו בעד סנקציות פליליות לבני הישיבות החרדיים

הבוקר (ד'), אחרי ה'פיצוץ' לפני יומיים, אישרה ועדת פרי לשוייון בנטל את הסעיף בהצעת החוק אשר מטיל סנקציות פליליות על "משתמטים" משירות ומכוון בעיקר על בני הישיבות. הניגוד היחיד לדרישה המקורית בעניין, הוא שלשר הביטחון (כעת: משה יעלון) תינתן האפשרות להחליט על יישום הסעיף שעורר מחלוקת קשה. בהמשך יעבור החוק לאישור הממשלה ואז לכנסת.

הבוקר אישרו חברי הוועדה להאריך את תקופת המעבר עד ליישום החוק בשנה, משלוש שנים כפי שהוצע במתווה פרי, לארבע שנים על פי ההסכמה עם סיעת הליכוד.

כזכור, לפני יומיים התפוצצה הישיבה הקודמת של הוועדה בעקבות הויכוח האם לחוקק סנקציות פליליות נגד ה"משתמטים", ואכן, גם הבוקר עמדה התנגדותו של שר הביטחון יעלון לכך ברקע הדיון. בסופו של דבר הצביעו השרים לימור לבנת, יצחק אהרונוביץ', משה יעלון ויעקב פרי בעד, ואילו השר פרץ נמנע. השר אורי אריאל התנגד.

לפי הסעיף, שאושר כאמור, הרי שאם בני הישיבות לא יעמדו ב"יעדי הגיוס" של תקופת הביניים, יחול על כל המתגייסים (מלבד 1,800 תלמידי ישיבה ה"מתמידים"), חוק שירות ביטחון ובהתאמה יחולו הסנקציות הפליליות הקבועות בחוק על המפרים אותו. בתזכיר החוק שגובש, הוצאה השורה שמעניקה לשר הביטחון את הסמכות להחיל אותו על המשתמטים, אולם למעשה הפשרה קבעה שהסעיף יישאר – כך שלשר תינתן זכות וטו בעניין.

במהלך הישיבה תקף השר אריאל את פרי על הסעיף הנתון במחלוקת: "התנהגת בצורה לא חברית, מידרתם אותנו. דחיתם את ניסיונות ההידברות שלנו. ההצעה שלכם, משמעותה הרחקת החרדים משוק העבודה. המעשה שלכם יביא לזלזול בהסכמים שחתומים עליהם. יש מתווה משותף ואתם פשוט רומסים אותו. אני לא מבין למה החלטתם לשבור הבנות שאתם יודעים כמה עמלו עליהן".

אריאל הוסיף ואמר: "היו ויכוחים והגענו להבנות כאלו. פה יש צרכים שאינן משרתים את המטרה המרכזית, אלא לצרכים אחרים. לא ראוי שבמשך היומיים האחרונים גם מידרתם אותנו. נעלמתם למרות בקשתנו להיות שותפים להבנות".

פרי השיב לאריאל: "אתה קצת מגזים", אך אריאל המשיך ואמר: "אתה יכול לא להסכים, אבל התעקשת להכניס את ההבנות ואתה פועל הפוך. מועך את ההסכם. אתם חושבים שאפשר להפר הסכמים קואליציוניים – זה בסדר, כל אחד יפר לשיטתו. המעשה שלכם פירושו זלזול בהסכמים שאתם חתומים עליהם".

פרי טען בתגובה כי ההצעה להטיל סנקציות פליליות הגיעה כיוון שלא ניתן להטיל סנקציות כלכליות: "נכון שזה לא צמוד למתווה אבל זה האילוץ. חיפשנו ולא מצאנו דרך אחרת. לא רצינו להפר את המתווה".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון אמר בדיון: "צריכים להבין את המשמעות של שירות חובה עם סנקציות פליליות על החברה החרדית. הנוסח קשוח ויכול לפגוע בתהליך הגיוס שהתחיל בשנים האחרונות. הוועדה חייבת לעשות הכול כדי שלא יצא מסר תוקפני שיגרור הסלמה. סנקציות פליליות יגרמו לפצע בתולדות מדינתנו לדורות. אם נשדר תוקפנות כלפי המגזר החרדי, הכול יתפרק, גם הנח"ל החרדי".

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר: "כיוון שלסנקציות הכלכליות אין העוצמה הנדרשת וסנקציות פליליות הן צעד אחד רחוק מדי, אני מציע שחוק שירות ביטחון ייכנס לתוקף אבל בשנה הראשונה יעשו עבודות שירות. מן שירות לאומי בכפיה". אך השר אריאל אמר שוב: "זה פוגע באופן מעשי בהשתלבות שלהם בשוק העבודה. יהיה להם רישום פלילי וחצי מהעבודות יהיו חסומות בפניהם". פרץ הציע שלמתגייסים יימחק הרישום פלילי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.