הסתיימה הפגישה: לפיד סירב לבקשת רה"מ להקפיא את מע"מ 0%

(עדכון) – בטרם החלה הפגישה העריכו בסביבת נתניהו כי הסיכויים למציאת פתרונות למחלוקות קלושים וכי אין מנוס מהקדמת הבחירות ■ פגישת ראש הממשלה ושר האוצר לפיד הסתיימה כעת, נמשכה למעלה משעתיים, נתניהו דרש מיאיר לפיד להקפיא את חוק מע"מ 0%, אך לפיד סירב

הסכמות או בחירות? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש בשעה זו עם שר האוצר יאיר לפיד במשרד ראש הממשלה במטרה לבחון האם ניתן לשקם את חוסר האמון בין סיעות הקואליציה.

בטרם החלה הפגישה העריכו בסביבת נתניהו כי הסיכויים למציאת פתרונות למחלוקות קלושים וכי אין מנוס מהקדמת הבחירות. בין היתר צפוי ראש הממשלה לדרוש מלפיד לבטל את חוק מע"מ אפס ולהסכים להגדלת תקציב הביטחון. אם לא יצליחו השניים להגיע להסכמות, ייתכן שכבר ביום רביעי תצטרף סיעת הליכוד להצעת החוק שהגישו העבודה ומרצ לפיזור הכנסת בקריאה טרומית והבחירות יערכו בתוך 90 יום מרגע פיזורה. בתרחיש שכזה צפויות הבחירות להתקיים כבר בחודש מארס הקרוב.

נתניהו תקף היום בישיבת סיעת הליכוד את לפיד. תחילה התלוצץ נתניהו ואמר: "ראיתי כותרות שהיום הזה דרמטי. הוא אכן דרמטי. הבוקר הייתי עם רעייתי ועם בני אבנר בלשכת הגיוס, יחד עם כל ההורים שם – והתרגשנו מאוד. הייתה דאגה טבעית ואמיתית וכהורים הרגשנו הרבה גאווה. אני מבקש למסור לכל ההורים והמתגייסים: שמרו על המולדת והכי חשוב חיזרו הביתה בשלום.

"ובמעבר חד, אני מאמין שהממשלה צריכה לפעול מתוך הרמוניה. אני נתתי גיבוי לדברים שאני לא שלם איתם כמו מע"מ אפס אבל לצערי לא זכיתי לגיבוי הדדי. שרים מסוימים תוקפים חדשות לבקרים את המדיניות ומשתלחים בממשלה ובעומד בראשה, הם מפרים הסכמים כמו מתן תוספת תקציבית אמיתית לתקציב הביטחון ואני דורש מהשרים הללו להפסיק את ההתקפות ולהתייצב מאחורי המטרות המשותפות. אם יסכימו – נמשיך יחד. אם יסרבו, נסיק מסקנות ונלך לבוחר. כראש ממשלה שנותרו לו כמה שנים נוספות אני לא שש ללכת לבוחר".

לפיד: תקיעת התקציב – חוסר אחריות

לפני כן תקף לפיד בישיבת סיעת יש עתיד את נתניהו ואמר כי תקיעת תקציב המדינה מהווה חוסר אחריות.

"כפי שכולכם יודעים הערב תתקיים פגישה ביני לבין ראש הממשלה. אני מתכוון לומר לראש הממשלה בדיוק את מה שאני אומר לציבור כולו. אנחנו כאן כדי לעבוד", כך פתח ואמר שר האוצר יאיר לפיד בפתח ישיבת סיעת "יש עתיד" בכנסת. "הבאנו לאישור הממשלה והכנסת תקציב חברתי. תקציב שמגדיל את ההשקעה במשרדים החברתיים בלמעלה מ-10 מיליארד שקלים: לחינוך, לבריאות, לבטחון הפנים, לרווחה, לניצולי השואה. תקציב שאין בו העלאת מיסים. תקציב שנאבק ביוקר המחיה בישראל. במחירי המזון, החינוך, מוצרי הצריכה".

לפיד המשיך ושיבח את תוכנית מע"מ אפס: "זו תכנית שמגדילה את ההיצע בהיקפים עצומים ובעיקר נותנת הזדמנות אמיתית לעשרות אלפי זוגות צעירים שנתקעו מאחור לקנות דירה. מע"מ אפס זה בשבילם. וכדי שיהיה מקום לבנות את כל הדירות שאנחנו צריכים כדי לצאת ממשבר הדיור, אנחנו מקדמים את מעבר מחנות צה"ל נגב. לטובת הפרויקט הזה הוקצבו עד היום 1.5 מיליארד שקל, ובתקציב 2015 הוקצבו לו עוד כחצי מיליארד שקלים ועוד קרוב למיליארד לעיר הבה"דים".

שר האוצר דיבר גם בזכות התקציב לשנה הבאה וטען כי "תקציב 2015 מגדיל את ההשקעה בבטחון ב-6 מיליארד שקלים. אנחנו לא חוסכים אפילו אגורה אחת בכל מה שקשור להגנה על הלוחמים שהגנו על חיינו למול הטרור של עזה. התקציב הזה מאפשר את הגדלת ההצטיידות במעילי רוח לטנקים, בכיפת ברזל, יצירת פתרונות טכנולוגיים למנהרות ולפצמ"רים, פתרונות מודיעיניים חדשים ואימונים – כל מה שהופך את חיי האזרחים וחיי הלוחמים לבטוחים יותר".

לפיד פנה בדבריו לראש הממשלה וביקש להזכיר כי "הממשלה אישרה את התקציב הזה, הממשלה אישרה גם את חוק מע"מ אפס, שנותן הזדמנות אמיתית לעשרות אלפי זוגות צעירים, שנתקעו מאחור, לקנות דירה. ראש הממשלה עצמו תמך בשניהם. ישבתי לידו והוא הצביע בעד שניהם והתחייב בפני לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו".

לפיד הוסיף ואמר כי "עצירת התקציב תמנע העברת למעלה מ-10 מיליארד שקל לשירותים החברתיים: לחינוך, לבריאות, לרווחה, ו-6 מיליארד שקלים לביטחון. היא ימנע יציאה לדרך של תוספת גיוס של 1,100 שוטרים, כבאים וסוהרים, דווקא עכשיו כשאנחנו צריכים לטפל בטרור ולחזק את כוחות הבטחון, שגם הבוקר פעלו בנחישות ובאומץ כשמנעו את הפיגוע בצומת גוש עציון. הכל תקוע. ככה אי אפשר להמשיך. בחירות ישתקו את המשק, יכפו עלויות כבדות על הכלכלה, יעכבו תהליכים שהתחלנו לקדם לטובת הציבור ויעצרו את כל תכניות העבודה שמתממשות כרגע בשטח".

לפיד סיים בנימה אופטימית ואמר כי "עדיין אפשר לתקן, להחליט לעבוד יחד למען הציבור, שמצפה מאיתנו לנהוג באחריות. לא נבחרנו כדי לשרת קבוצות לחץ ואינטרסים פוליטיים. המחויבות היחידה שלי היא לציבור הישראלי. אין לנו מקורבים, אין לנו ג'ובים לחלק ואין לנו חברי מרכז שיכולים ללחוץ עלינו. כל מה שאנחנו רוצים זה לעבוד – יחד עם הממשלה כולה – למען אזרחי מדינת ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.