צפו: נתניהו חשף מסמך ביטחוני מסווג(וידאו)

במהלך הדיון בועדת הכלכלה הבוקר חשף רה"מ פרטים על תחנות כוח בישראל שהיו יעד לטילים במספר הזדמנויות {הקרב על הגז}

לקראת הישורת האחרונה התייצב הבוקר (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועדת הכלכלה והגן על מתווה הגז שהוציא לרחובות אלפי ישראלים שמחו על שוד הגז.

נתניהו השתתף בדיון המרתק והנדיר בעל כורחו כחלק מהליך ההתייעצות שלו הוא מחויב על פי החוק – לפני שיאשר את ההסכם ויעקוף את הממונה על ההגבלים באמצעות סעיף 52. "אספקת הגז היא יסוד מוצק בביטחון הלאומי שלנו", אמר נתניהו והבהיר: "שבירת המונופולים והקרטלים זה דבר שחרטתי על דגלי". אמר וחזר והשיב לשאלות, " אני אענה כדרכי".

 

נתניהו חשף  במהלך הדיון כי תחנות הכוח ספגו טילים , "נניח הייתה לנו תחנת כוח אחת, היינו מגנים עליה מכל משמר. אם אתה פוגע בה בחוליה הזאת, אתה מקריס את המדינה. אבל אף אחד לא היה חושב שזה נכון לרכז את כל תחנות של המדינה במקום אחד. אגב, המקום הזה ספג ירי מכוון של טילים. והירי עוד השתכלל. תדמיינו שאנו מכווצים הכל לתחנת כוח אחת. זה מסוכן מאז. זה חוסר אחריות. אותו דבר ביחס לאסדות הגז. הדבר הפגיע ביותר זה האסדות. הרבה יותר פגיע מצינור או שדה הגז מתחת. זו מטרה שאפשר לפגוע בה בירי טילים ואמצעים אחרים… המתווה הזה הוא הדרך היחידה לייצר יתירות של כמה שדות ולא להתכווץ לשדה אחד".

 

נתניהו חשף מסמך מסווג של אל"מ ד"ר אורי כהן מאגף המודיעין בו נכתב : "יש לתת עדיפות לפיתוח לוויתן. הבסיס לקביעה הזו כולל סיוע של ממש ליציבות המשטרים הנ"ל ע"י מתן מענה לחוסר יציבות אנרגטית, יצירת גיבוי ויתירות במקורות ותשתיות הולכת האנרגיה של ישראל המהווה היום צוואר בקבוק ושיפור התפקוד של צה"ל במלחמה".

לפי נתניהו, המסמך המסווג של צה"ל נמסר באפריל השנה."אנחנו חיים במציאות מאוד קשה", המשיך נתניהו שדיבר על אספקת הגז למדינות השכנות ואמר: "הדבר הזה חשוב אל מול הסחף של האיסלאם הקיצוני… ולחיזוק יחסינו עם מדינות האזור כדי לקדם דו-קיום ושלום. אנחנו מדברים על יצוא גז אל או דרך המדינות הללו. אנחנו מעוניינים לייצא ליוון, לקפריסין, למצרים. בחודש הבא אפגש עם נשיא קפריסין וראש ממשלת יוון".

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) אמר בפתח וקרא לראש הממשלה: "אני מפציר בך לא לשאת את שם הביטחון לשווא. אין צידוק אמיתי לעשות שימוש בסעיף 52, אל תיתן את ידך למה שנראה כקומבינה עגומה. ברור לי שראש הממשלה הבא והכנסת הבאה יהיו חייבים לבטל את ההסדר".

 

כבל פנה לנתניהו ואמר לו: "פעם נשאת אדוני ראש הממשלה את נס התחרות, ואילו כעת אתה מקדם מונופול. על פי כל המומחים שהופיעו בפנינו, המתווה הנוכחי מנציח מונופול בהליך חריג וקיצוני שטרם נעשה כמותו במדינת

 

לאחר מכן דיבר נתניהו על הצורך בעצמאות אנרגטית שתמנע מישראל לחצים בינלאומיים. "היכולת שלנו לייצא גז מעצים את יכולותיה של מדינת ישראל, נותן לנו בסיס הרבה יותר חזק והופך את המדינה הרבה יותר חסינה ללחצים בינלאומיים", טען. "שיתוף פעולה, הכוונה לקנות גז על ידי המצרים האירופאים והירדנים, ללא ספק יחוזקו את ישראל. המשוואה ברורה – עוצמה אנרגטית = פחות התערבות בינלאומית".

 

 

נתניהו התייחס על המשבר מול המצרים בנושא אספקת הגז, שהודיעו כי בעקבות ההחלטה כי עליהם לשלם 1.7 מיליארד דולר לחברת החשמל הישראלית לא יקנו גז מישראל, ואמר: "ביממה האחרונה סיכמתי עם ממשלת מצרים שאשלח שליח מיוחד לקהיר כדי לקיים דיון ולהשיג פתרון לאתגר שנוצר. מאמין שיושג פתרון שכזה לאור האינטרסים של שני הצדדים".

 

נתניהו דחה את הטענות נגד מתווה הגז בדבר יצירת מונופול: "שבירת המונופולים והקרטלים זה דבר שחרטתי על דגלי. זה דבר שאני מאמין בו. שברנו את המונופול על המט"ח, עשינו רפורמות עצומות בתחבורה, בבנקים באשראי, בפנסיות, בתעופה, ברכב בתקשורת. אני מחויב לתחרות".

 

"המתווה המוסכם יכול להביא שחקנים נוספים, לפתח את לוויתן וכריש-תנין, זה עדיף על האופציות האחרות ואם מדברים על תחרות אני מאמין שזה המתווה היחיד שבה בחשבון", סיכם נתניהו את דבריו. "כיוון שהזמנתם אותי קודם כראש ממשלה לדבר על שיקולי הביטחון והחוץ, אלה מחייבים אותנו ליתירות של עוד שדות ואסדות. אני מאמין שהמתווה הוא חיוני לעתידה של מדינת ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.