נתניהו יפגש היום עם דרעי, ליצמן וגפני

מעשה מרכבה: המו"מ עם המפלגות החרדיות נמשך, ב'בית היהודי' זועמים על נתניהו ובמערכת הפוליטית לא שוללים ממשלת אחדות

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש במהלך הצהרים עם ראשי המפלגות החרדיות במסגרת המאמצים להקמת ממשלה. תחילה יפגש נתניהו עם ח"כ יעקב ליצמן, לאחר מכן יעלה ללשכתו יו"ר ש"ס, אריה דרעי, ואילו ח"כ משה גפני יהיה זה שיסיים את סבב הפגישות.

בפגישות צפויים הנציגים להעלות הן את הסוגיות הפרסונליות (ש"ס תדרוש את הפנים והדתות, יהדות התורה את ועדת הכספים ומשרד הבריאות) והן את הסוגיות העקרוניות והכלכליות (חוק הגיוס, ביטול הקיצוץ בתקציבי עולם התורה ועוד).

כזכור, אמש נפגש נתניהו עם יו"ר 'כולנו', משה כחלון, והגיע איתו לסיכום לפיו הוא יקבל את תיק האוצר ואילו את ועדת הכספים יקבל ח"כ משה גפני.

מתיחות בין הליכוד לבית היהודי

בינתיים, בבית היהודי לא מרוצים מהתנהלות רה"מ עד כה. ח"כ אילת שקד אמרה הבוקר ל'גלי צה"ל': "כרגע הליכוד לא עומד במילתו, מילתו לציבור הבוחרים שלו ולכל עם ישראל הייתה שהבית היהודי תהיה השותפה הראשונה שאליה הוא יפנה ואיתה הוא ינהל משא ומתן ואני מסבירה שזה לא קורה".

במערכת הפוליטית מעריכים כי הרקע לביקורת היא ההבנה של הבית היהודי שאין בכוונת נתניהו להיענות לכל דרישותיהם במסגרת המו"מ.

יש סיכוי לממשלת אחדות?

בתוך כך, חרף ההכחשות הנמרצות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר המחנה הציוני יצחק בוז'י הרצוג על קיומם של מגעים חשאיים, בשתי המפלגות לא פוסלים אפשרות הקמת ממשלת אחדות נוכח המצב המדיני וההסלמה ביחסים עם ארה"ב.

ביממה האחרונה התרבו הדיווחים כי גורמים שונים מתווכים בין שני הצדדים במטרה למנוע הקמת ממשלת ימין ולצרף את המחנה הציוני לקואליציה. בעוד שנתניהו הבהיר שיקים ממשלה עם השותפים הטבעיים שלו ואמר ש"אין שום תיווך. מתכוון לפעול להקמת ממשלה לאומית בראשותו עם השותפים הטבעיים של הליכוד", במערכת הפוליטית מפרשים את תגובתו של הרצוג כרפה ומחייבת הרבה פחות: "פנינו לאופוזיציה אל מול ממשלת ימין צרה ומסוכנת לאזרחי ישראל".

גורמים פוליטיים טוענים כי הזהירות שבה נקט הרצוג בדבריו מעידה על אפשרות להקמת ממשלה עם נתניהו על רקע ההתדרדרות ביחסי החוץ של ישראל אל מול האמריקאים והקהילה הבינלאומית כולה. גורמים במפלגת העבודה אמרו היום כי ועידת המפלגה לא תערים קשיים על הרצוג ותצביע בעד הצטרפות המפלגה לממשלה.

על-פי ההערכות, במקרה של הקמת ממשלת אחדות, תופקד מדיניות החוץ של ישראל בידי המחנה הציוני, יחד עם 3 או 4 תיקים מרכזיים נוספים עבור יו"ר התנועה ציפי לבני ועוד שניים או 3 שרים מקרב אנשי המפלגה. מסירת תיק החוץ לידי הרצוג עלולה להקשות על יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שתבע את אחד משני התיקים הבכירים – חוץ או ביטחון – להצטרף לממשלה. לפי שעה לא מתקיימים כל מגעים בין הצדדים אולם ייתכן שבמהלך השבועות הקרובים יחלו גישושים שיבשילו רק לפני פקיעת מועד הקמת הממשלה על-פי החוק. לרשות נתניהו יעמדו 28 יום, ואם לא יצלח להציג ממשלה בסופם, יעמדו לרשותו עוד 14 ימים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.