הנציגים החרדים הזהירו את נתניהו: "אם שמחון לא יחזור בו לא נעבור על כך בשתיקה"

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם ראשי המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה ועדכן אותם על החלטתו השנויה במחלוקת למנות את שמחון . { מרגיע את החרדים}

בעקבות סערת המינוי התמוה של פרופסר אבי שמחון לתפקיד ראש המועצה לכלכלה ראש הממשלה נתניהו שוחח עם ראשי המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה ועדכן אותם על החלטתו השנויה במחלוקת.

. השרים וחברי הכנסת החרדים הביעו את דאגתם בשל התבטאויותיו של שמחון כנגד עניים ומשפחות ברוכות ילדים. "אם שמחון ישוב על דבריו מהעבר או ינסה לממש את חזונו, לא נעבור על כך בשתיקה."

"ילדי ישראל הם עתיד עם ישראל, ומשפחות ברוכות הילדים מהוות ברכה ואושר. הממשלה מחויבת לדאוג למען ילדי ישראל ותפעל למען זכויותיהם ועתידם. אמנם לראש הממשלה זכות למנות את אנשי המקצוע הראויים לתפקיד לטעמו, אך נעמוד על המשמר שלא יכניסו מגמות שליליות כלפי המשפחות החלשות בישראל ומשפחות ברוכות הילדים".

למרות הזעם מצד החרדים נתניהו הבהיר כי "ממשלתו מחויבת להסכמים הקואליציוניים והמדיניות החברתית כלכלית לא תשתנה".

חברי הכנסת החרדים הגיבו נגד המינוי התמוה לאור התבטאויותיו בעבר של שמחון, כאשר בטור דעה שפרסם כתב כי "משפחה עם 8 ילדים היא חטא. שמונה ועשרה ילדים זה הרסני לחברה".

ח"כ אורי מקלב אמר כי  "זהו מינוי שגוי ואינו מתאים. שמחון הינו מהשבעים שלא רק שאינם חשים את הרעבים והעניים, אלא אף סוברים שהעניים מונעים מהם להיות מדושנים יותר", מקךב הוסיף כי "בעלי הדעות הללו הינם אנוכיים, מנותקים ואכזרים".

מקלב אף תקף את נתניהו על רקע המינויים האחרונים שכשלו: "מינוי של יועץ כזה בממשלה חברתית היא מינוי בלתי מוצלח. ראש הממשלה נכשל לאחרונה בכמה מינוים בהם תמך ומינוי זה הוא כנראה הגרוע שבהם", אמר מקלב, שכאמור היה הח"כ החרדי הראשון להגיב נגד המינוי.

בתוך כך, חבר הכנסת ישראל אייכלר כבר פנה אל מזכיר הממשלה וביקש להעביר מסר חריף לנתניהו. "אינני יודע מי נתן עצת אחיתופל למנות שונא משפחות ברוכות ילדים כאבי שמחון ליועץ כלכלי. יש זעם גדול בציבור משפחות ברוכות הילדים. נתניהו חייב לדרוש מאבי שמחון להתנצל בפומבי על דבריו המתועבים נגד משפחות ברוכות ילדים".

לא רק במפלגות החרדיות תקפו את המינוי החדש של נתניהו. מוקדם יותר הערב צייצה חברת הכנסת שלי יחימוביץ בטוויטר כי "שמחון הוא קפיטליסט מיושן עמוס קלישאות שאבד עליהן הכלח, שונא עניים בכלל וחרדים בפרט. דרך מעניינת של נתניהו לצחוק עלינו ועל דו"ח העוני".

בעבר אמר שמחון בכנס שדרות לחברה כי על החרדים להפחית את קצב הילודה: "אתם צריכים להגיד להם: 'זה חסר אחריות, אתם עושים רע לילדים שלכם, לחברה שלכם. אדם רגיל בודק כמה ילדים הוא יכול לכלכל, ואת המיסים שהוא משלם מעבירים למי שעושה שמונה ילדים בלי יכולת לכלכל אותם".

בטור שפרסם בעבר בגלובס כתב: "חלק גדול מהעוני בישראל הוא תולדה של התנהגויות מסוימות. במדינת ישראל ישנה תופעה שלא קיימת באף מדינה מפותחת בעולם: לשכבות אוכלוסייה שלמות ישנן שבעה, שמונה ואף עשרה ילדים. זה דבר שהוא הרסני לחברה כי הסיכוי שהילדים הללו יגמרו בית ספר וירכשו מיומנויות הוא נמוך".

"אנחנו חייבים לשאול את עצמנו כחברה, מה עלינו לעשות לטובת האנשים הללו, שמזיקים לעצמם וילדיהם. עד שהבעיה הזו לא תיפתר, לא נוכל למגר לא את העוני ולא את האי-שוויון, כי הכנסה שמתחלקת בעשרה, ברור שאינה מספיקה. כך אנו מגדלים דורות של עוני. זו בעיה אקוטית והיא ייחודית לישראל".

בטור שפירסם בעבר בדה מרקר שאל: "מהי תקרת הברזל שמונעת מישראל להצטרף לעשר או חמש עשרה המדינות המשגשגות בעולם?" לדבריו, "הסיבה נעוצה בעובדה שבישראל שתי קבוצות גדולות – חרדים וערבים – שמשקלן גדל במהירות ושבתוך עשורים מעטים ייהפכו לרוב, הנבדלות כמעט לחלוטין משאר הכלכלה. כיום שתי הקבוצות הללו מקבלות כמחצית מתקציב החינוך פשוט מפני שרוב הילדים בחינוך היסודי נמנים עמן, אך לשתיהן מערכות חינוך נפרדות שהישגיהן נופלים באופן משמעותי מאלה של מרבית המדינות המפותחות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.