נתניהו לנשיא צרפת: לזכור את העבר, להבטיח את המחר

ראש הממשלה השתתף יחד עם עמנואל מקרון בטקס במלאת 75 שנים לגירוש יהודי פריז למחנות השמדה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו השתתפו היום (א') יחד עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ובהזמנתו, בטקס לציון 75 שנה לגירוש יהודי צרפת למחנות ההשמדה בשואה.

בטקס נטלו חלק מאות מוזמנים וניצולי שואה. נתניהו פתח את דבריו בשפה הצרפתית, "אדוני הנשיא, אני לא מדבר צרפתית כל כך טוב, אבל, כאן בפריז, אני מבקש לפתוח במספר מילים בשפה שלכם. צרפתית הייתה גם שפתם של אלפי יהודים שאת זכרם אנו מוקירים כאן היום, ב'ול דיב'. ההזמנה הזאת לזכור יחד, יד ביד, היא מחווה רבת עוצמה. היא עדות לידידות רבת השנים והעמוקה בין צרפתים וישראלים. לך, אדוני הנשיא, לצרפת ולעם הצרפתי, אני שולח תודה מעומק הלב".

לאחר מכן המשיך נתניהו את נאומו. "שמענו עדויות מצמררות, עדויות קורעי-לב על אנשים שהפכו לעשן ואבק משרפות. 4,000 איש, כולל ילדים. כדי להבין את ממדי השואה, את מה שקרה שם באותו יום בלב פריז, נסו להכפיל זאת ב-400, פריז כפול 400, וכך תבינו את ההיקף העצום של השמדת יהודי אירופה, השמדת ילדינו".

"באתי לכאן היום מירושלים, בירת הנצח המאוחדת של העם היהודי והמדינה היהודית. באתי לכאן כדי להרכין ראש לזכר אחינו ואחיותינו שנרצחו רק בשל היותם יהודים. באתי לכאן כדי לבכות יחד אתכם את אובדן הנספים. רעייתי שרה, הנמצאת איתנו, איבדה את כל משפחתה בשואה. כולנו באנו לכאן כדי לבכות את אובדן הנספים ובו בזמן להכריז בקול צלול: עם ישראל חי", אמר ראש הממשלה.

הוא הוסיף כי "במקום הזה, עיר האורות, לפני 75 שנה, נחתה עלטה כבדה. ב'ול-דיב', הנאצים ועוזריהם בצרפת – ואנו מוקירים את ז'אק שיראק ונשיאי צרפת בזה אחר זה על שאמרו את האמת – ניפצו לרסיסים את חייהם של אלפים מיהודי צרפת. נראה שערכי המהפכה הצרפתית – חירות, שוויון ואחווה – נמחצו בברוטליות תחת מכבש האנטישמיות. עם זאת, אנו חייבים לומר, ושמענו זאת גם היום, שלא הכל היה שחור".

"בשם מדינת ישראל, בשם העם היהודי, אני מצדיע לצרפתים אצילי הנפש, שתוך סיכון עצום לחייהם שלהם, הצילו את אחיהם היהודים. תמיד נזכור בהוקרה עמוקה והערצה את תושביהם הגיבורים של מקומות כמו שמבון סור-ליניון שהצילו אלפי יהודים . זוהי גבורה מיוחדת. אנו בישראל מכירים סוגים שונים של גבורה, כמו שאתם מכירים כאן בצרפת. זוהי גבורה מסוג אחר. ישנה גבורה בשדה הקרב, בהקרבת חיים למען הצלת אחרים. אולם הגבורה של אותם אנשים שהצילו יהודים הייתה כרוכה בסיכון חיי משפחותיהם, חיי ילדיהם, נשותיהם, בעליהם, בסיכון של הוצאה להורג. לעולם לא נשכח – לעולם – את אותם אנשים מופלאים, חסידי אומות העולם. הם העניקו לנו מפה ומצפן למסלולה העתידי של האנושות", הדגיש נתניהו.

הוא התייחס לאיומים הבטחוניים על שתי המדינות ואמר כי "האסלאם הקיצוני מבקש להשמיד את הציוויליזציה המשותפת שלנו – השיעים הקיצוניים בהנהגת איראן והסונים הקיצוניים בהנהגת דאע"ש, שניהם חותרים להשמידנו. הם חותרים להרוס את אירופה".

"זה ברור לגמרי עבור כל מי שמקשיב למה שהם אומרים, מה שהם מטיפים לו, מה שהם מלמדים את חסידיהם ואת ילדיהם. הם חייבים להכניע, לדכא, לשעבד ובסופו של דבר להכחיד את הציוויליזציה האירופית. ישראל היא רק המטרה המערבית הראשונה הניצבת בדרכם. האסלאמיסטים הקיצוניים אינם שונאים את המערב בגלל ישראל. להפך. הם שונאים את ישראל בגלל המערב, בגלל שהם רואים, ובצדק, את ישראל כמוצב קדמי של ערכינו המשותפים – חירות, אנושיות, דמוקרטיה", המשיך נתניהו.

"הם מנסים להשמיד אותנו אבל הם מנסים גם להשמיד אתכם, וצרפת היא מעצמה מובילה בעולם, דמוקרטיה מובילה, ולכן הם לא פסחו גם עליה. בניס, בפריז ובמקומות אחרים, הטרור הברברי טבח באכזריות אזרחים צרפתים. הם גם תקפו יהודים צרפתים בטולוז, בהיפר כשר כאן בפריז, ולאחרונה רצחו את שרה חלימי, זיכרונה לברכה", אמר ראש הממשלה.

הוא פנה לנשיא מקרון ואמר, "מאבקך הוא מאבקנו. קנאי האסלאם הרדיקלי החותרים להשמיד אותך, חותרים להשמיד גם אותנו. עלינו להתייצב מולם יחד. עלינו להתייצב מולם חזקים יחד ועלינו להביס אותם יחד, למען זכרם המקודש של אלה שהושמדו כאן, למען הדורות הבאים. הבה נבטיח את הניצחון ואת ערכי החירות, השוויון והאחווה. הבה נזכור את העבר ונבטיח את המחר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.