איומים וחילופי ההאשמות: ישראל מגיבה להסכם

תגובות קשות בישראל להסכם עם איראן. נתניהו תוקף בחריפות, השר יריב לוין מאיים ובאופוזיציה תוקפים את רה"מ: "נכשל"

החששות התממשו: בישראל התעוררו הבוקר ליום שכולו חגיגות איראניות על ההישג הדיפלומטי המזהיר שלהם לנוכח ההסכם הצפוי להיחתם בינם לבין המעצמות.

התגובות הקשות באות הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, אולם האחרונים לא מפספסים הזדמנות לעקוץ את נתניהו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב להסכם ואמר: "ההסכם הזה הוא טעות היסטורית לעולם…כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר – זאת התוצאה".

בפתח פגישתו עם שר החוץ ההולנדי אמר נתניהו: "איראן תקבל מאות מיליארדי דולרים שבאמצעותם היא תוכל לתדלק את מכונת הטרור, את ההתפשטות ואת התוקפנות שלה במזרח התיכון ובעולם כולו….אני אומר לכל המנהיגים בישראל: עכשיו הזמן לשים בצד את הפוליטיקה הקטנה ולהתאחד מאחורי הנושא הגורלי ביותר לעתידה ולביטחונה של מדינת ישראל".

שר התיירות, יריב לוין, העניק ראיון ל-ynet ושיגר איום מרומז לאיראן: "זה לא יהיה נבון להיכנס לפירוט פומבי של מה ממשלת ישראל תעשה, אבל יש לנו גם כלים וגם יכולות. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לוותר בעניין הזה. זהו הסכם רע מאוד, שסולל מתווה שבעוד 10 שנים איראן תוכל להחזיק בארסנל גדול של פצצות גרעין באישור ובהסכמה של המעצמות. היא תוכל לשקם את הכלכלה שלה ולייצר עוד טרור".

ואילו סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה: "זה הסכם כניעה היסטורי של המערב לציר הרשע בראשות איראן. ההשלכות שלו בעתיד הנראה לעין יהיו חמורות מאוד. איראן תמשיך לפזר את גרורות הטרור שלה לכל עבר, תמשיך ללבות את המזרח התיכון, וחמור מכול – תעשה צעד ענק לכיוון היותה מדינת סף גרעינית. מדינת ישראל תפעל בכל האמצעים הדיפלומטיים על מנת לנסות ולמנוע את האישרור של ההסכם".

פלאש 90
פלאש 90

תוקף את נתניהו. ח"כ שלח

ח"כ עפר שלח תקף בחריפות את נתניהו על רקע ההסכם. בעמוד הפייסבוק שלו כתב שלח: "נתניהו בחר באסטרטגיה של עימות עם הממשל האמריקני, תוך שהוא פוסע ברגל גסה לתוך הפוליטיקה בוושינגטון, וגרם לכך שישראל לא היתה מיוצגת בלוזאן או בווינה ולא השפיעה על המו״מ ברגעיו הקריטיים ביותר. אינטרסים ישראליים חיוניים נשארו מחוץ לתמונה, ואיש איננו מתייחס ברצינות לאיומים של ראש הממשלה או לביקורת שלו. על ישראל לחדש את הדיאלוג שלה עם הממשל ועם העולם, ולהיכנס למעגל ההשפעה על יישום ההסכם ועל עיצובו מחדש של המזרח התיכון. בנימין נתניהו איננו מסוגל לכך"

שלח הוסיף: "מדיניותו של נתניהו הפכה את ישראל ללא רלבנטית, משני טעמים: הדרך השגויה שבה בחר להיאבק בהתגרענות של איראן, וסירובו לשלם את מחיר הכניסה להשפעה איזורית – צעדים קונקרטיים לקראת פתרון הסוגיה הפלסטינית. בוושינגטון לא סופרים אותנו (חוץ מהחברים של ביבי קונגרס, שמשתמשים בו למאבק שלהם נגד אובמה ולא להיפך); בריאד וקהיר היו רוצים לשתף איתנו פעולה, אבל לא יוכלו בגלל המדיניות של נתניהו, המקרבת אותנו מדי יום למדינה דו-לאומית|

לסיום כתב שלח: ".מה שדרוש עכשיו הוא מדיניות נועזת בכל החזיתות: שיקום היחסים עם הממשל, שיכניס אותנו למעגל ההשפעה על יישום ההסכם. ומהלך משמעותי בסוגיה הפלסטינית, שיחזיר אותנו למעמד של כוח איזורי משפיע. בשביל אלה, צריך להחליף את בנימין נתניהו – לא רק מפני שנכשל, אלא למען העתיד".

שרת החוץ לשעבר, ח"כ ציפי לבני, הגיבה להסכם ואמרה: "אני חולקת עמוקות על המדיניות האמריקנית כרגע. אני רוצה לדבר על מחר בבוקר ועל תוצאת המדיניות הזאת: איראן מקבלת לגיטימיות למרות שזו מדינה המעורבת בטרור באזור. היא מייצרת בעיות לא רק בישראל אלא לכלל המדינות המתונות באזור. ההסכם גרוע לא רק בגלל מה שיש בו אלא גם על מה שאין בו".

F140616HP02
תקפה את נתניהו ואת האמריקאים. שלי יחמוביץ'

ואילו ח"כ שלי יחימוביץ' תקפה את ההסכם אך גם את התנהלותו של נתניהו: "כעת, משההסכם המסוכן והמזיק עם איראן הפך לעובדה מוגמרת, על נתניהו לחדול לאלתר מהעימות עם האמריקנים ומהטחת תרחישי האימה, להתעשת, ולהתכנס לקראת שיפור עמדות והגנה על האינטרסים של ישראל בעת יישומו. אל למפלגת העבודה להיות שותפה לניסיונות מעקף של הממשל האמריקני באמצעות הקונגרס. מתברר מעל לכל ספק שהעימות החריף של נתניהו עם האמריקנים היה כישלון מוחלט, שעוד יילמד בספרי ההיסטוריה. אולם כעת איננו עוסקים בהיסטוריה אלא בעתידנו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.