נתניהו מהלל את רבין: "נדרש לתעצומות נפש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש בפתיחת התערוכה "מבצע יונתן", במרכז יצחק רבין בתל אביב והחמיא לראש הממשלה לשעבר יצחק רבין

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש בפתיחת התערוכה "מבצע יונתן", במרכז יצחק רבין בתל אביב.

נתניהו התייחס למבצע האגדי ואמר: "מבצע חילוץ בני הערובה באנטבה זקף קומתה של ישראל והוא התאפשר הודות לתעוזה בלתי רגילה ודמיון פורץ דרך. עבורי ועבור משפחתי, המבצע היה כרוך בכאב נורא וביגון כבד שאותו נשאו הוריי עד יום מותם, ושאותו אני ואחי עדיין נושאים יום יום. אינני יכול לתאר מה היה יוני בשבילנו ומה אבד בנופלו".

נתניהו סיפר כי אתמול בתערוכה הוא קיבל תזכורת מרגעיו האחרונים של יוני. "ראינו את האפוד שלבש, שבין חלקיו חדר הקליע שפילח את לבו הצעיר, כשהוביל את חייליו להסתערות באנטבה, שאת תוצאותיה לא זכה לראות. התערוכה הזו מזכירה לנו את גבורת לוחמי ישראל, את לכידותו של עמנו בימי מבחן ואת הנסים והנפלאות שאנחנו מסוגלים לחולל בעומדנו מאוחדים מול מבקשי נפשנו" .

נתניהו שהואשם בשעתו בהסתה לרצח רבין, סגר מעגל ושיבח את רבין לעיני בני משפחתו,"המבצע דרש גם דבר נוסף – הוא דרש תעוזת מנהיגים. של שר הביטחון שמעון פרס, שחתר לפעולה, של שרי הממשלה שאישרו אותה, ומעל הכל, של ראש הממשלה, יצחק רבין, שקיבל את ההחלטה המכרעת. בלעדי נחישותו ועוז רוחו ומנהיגותו לא היה מתקיים המבצע. במרחק זמן של כמעט 40 שנה ובשנתי העשירית כראש הממשלה, אני יודע עד כמה גורלית הייתה ההחלטה הזאת עבורו. ראש הממשלה חייב היה לשקול את הסיכום של כישלון המבצע, והדבר הזה היה מותיר את מיטב לוחמינו בלבה של יבשת אפריקה, נלחמים על נפשם ללא יכולת חילוץ אמיתית. אני יודע שלנגד עיניו עמדה האפשרות של טרגדיה נוראה, של מפולת צבאית ומדינית שהייתה נחלתה של מדינת ישראל במקרה של כישלון. מנגד, הוא לקח בחשבון את ביטחונם של המפקדים, שעל אף הימים הבודדים שעמדו לרשותם לתכנן ולהכין את המבצע, היו משוכנעים ביכולתם לבצע את המשימה.

נתניהו שב ושיבח את רבין: "כדי לאשר את המבצע יצחק רבין נדרש לתעצומות נפש כבירות. הוא שקל והכריע. התוצאה היא פעולה שנחשבת לאחד ממבצעי החילוץ הנועזים בהיסטוריה. ביום הזה אנחנו מצדיעים לסורין הרשקו, לוחם צה"ל שנפצע במבצע ומנהל מאז חיים של  יצירה ומעש מעוררי השראה.

נתניהו יונתן 2 נתניהו  יונתן

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.