נתניהו מחפש יועץ חרדי • מי יקבל את הג'וב הנחשק? • 'קוקר' עושה לכם סדר ברשימת היועצים הבכירים במגזר

נתניהו בצרות? לאחר שלפיד-בנט הותירו את החרדים מחוץ לקואליציה, נתניהו מחפש יועץ לענייני חרדים.

כעת כאשר נתניהו נותר בלעדי שותפים חרדים מסביב לשולחן הממשלה, הוא מוכרח להצטייד ביועץ חרדי עתיר ניסיון שינווט את דרכו במבואות בתיהם של גדולי ישראל.

בברנז'ה החרדית כבר החלו לרוץ שמועות ולחשושים על זהותו של היועץ החרדי הבא. בין המועמדים השונים יש גם יועצים חרדים שאינם מוכרים, ולעיתים זה דווקא מהווה עדיפות, מכיוון שעדין לא מכירים אותם והם יכולים, לפחות בשלב הראשון, להיות מקובלים על כולם.

עם זאת ההתלבטות אינה קלה עבור נתניהו, מכיוון שישנו יתרון רב ב'ללכת' על יועצים בעלי ניסיון מעשי גם אם יהיה ברור שיועץ פלוני הוא מן הסתם קשור לחצר או לחסידות פלונית .

צוות כתבי 'קוקר' יצאו לבדוק מיהם המעומדים המובחרים שביבי יכול לבחור (מוגש כשירות לגולש מר בנימין נתניהו, או רעייתו שרה).

מנחם גשייד 1

צילום מסך: חדשות 2

שם: מנחם גשייד

מגורים: עד לפני כמה חודשים התגורר בחיפה, כעת עבר לגור בבני ברק.

גירסא דינקותא: חסיד גור

רקע: כיום משמש יועץ לסגן שר הבריאות היוצא, הרב יעקב ליצמן, ולפי גורמים במשרד הבריאות מבצע את עבודתו בצורה טובה מאוד.

בנוסף, משמש כיועץ לרב אלימלך פירר, מהארגון "עזרא למרפא" משם השיג את מרבית קשריו (מי לא זקוק לשירותי רפואה, אפילו ראש המוסד לשעבר הזדקק לשירותו… אגב יש מי שטוען שהוא במשרד הבריאות בזכות הרב פירר ולאו דווקא בגלל שהוא חסיד גור)

כמו כן, גשייד הינו יועץ לחברות במשק ולארגונים וולנטרים כגון החברה קדישא תל אביב ועוד .

יתרון: הוא מקורב מאד לליצמן, וכמוהו מוערך מאוד בקרב הציבור הכללי.

חסרון: חסידי גור נחשבים לסקטוריאליים מאד, ולכן עלולים להוות גורם לא רצוי בעיני פרוש וחבריו, וזאת בלשון המעטה..

IMG_3641 (Copy)

צילום: בועז בן ארי

שם: אברהם קרויזר

מגורים: קריית ספר מודיעין עלית.

גירסא דינקותא: מגיע מהזרם הליטאי

רקע: קרויזר נחשב ליח"צן משופשף, ובין היתר מייעץ לניר ברקת ראש העיר ירושלים. קרויזר נותן את שירותי הייעוץ אף לרב יצחק גולדקנופף מ'רשת הגנים בית יעקב', וכמובן זכור מהמינוי האחרון שלו על ידי אריה דרעי ששכר את שרותיו למטה ש"ס ומאז הוא מלווה אותו לכל מקום (גם לאופוזיציה?).

בעבר סופרכי מי שהכניס את קרויזר לעירית ירושלים הוא אייל ארד – שגם היה מורו ורבו של קרויזר בתחום היח"צ.

יתרון: קרויזר מחובר להרבה מגזרים, הוא משתייך לזרם הליטאי ולאחרונה גם פיתח קשרים עם האחים הספרדים, הוא אף מקושר לחסידות גור שגנזה לפרוש את חלום ראשות עיריית ירושלים.

חסרון: נתניהו עלול שלא לאהוב את קרבתו לאריה דרעי, והוא יחשוש שמידע חשוב יזלוג ממנו בלחישה על אוזנו של דרעי. סיכויים

ירח טוקר

צילום מסך: ערוץ הכנסת

שם: ירח טוקר:

מגורים: ירושלים.

גירסא דינקותא: זרם ליטאי

רקע: טוקר הוא יועץ התקשורת של יו"ר ועדת הכספים (לשעבר) וחבר הכנסת בעבר ובהווה הרב משה גפני. טוקר צעיר לימים אך חבריו יודעים לספר שהוא בחור כשרוני מאוד שעושה עבודה מדהימה למען גפני, במיוחד בתחום הקשה של דברור התחומים הבעייתיים של ועדת הכספים, הדורש עבודה רבה מול התקשורת, וכמובן באופן שיהיה עם הרבה חוכמה וזהירות .

טוקר שימש עד לפני כמה שנים כדובר 'איחוד הצלה', ויש האומרים שהוא מבין האנשים ששמו את הארגון על המפה בשנות הקמתו הראשונות, אחרי פירוק 'הצלה ישראל' של דוקי גרינוולד.

כזכור, לפני כמה חודשים הביא טוקר לביקור בישיבות 'מיר' ופוניבז' כמה אנשי תקשורת בכירים מהמגזר החילוני, ביניהם דני קושמרו, כתב החדשות מערוץ 2, ביקור שהיה  יוזמה מבורכת והרבה הודו לו על כך.

יתרון: גפני מאוד ירצה בקידומו, בפרט שמשבוע הבא אין תקציב ליועצים וירח ישאר מחוסר עבודה.

חסרון: צעיר מידי וחסר ניסיון, לתפקיד רם של יועץ רוה"מ.

נחום בנדיקט

שם: נחום בנדיקט.

גירסא דינקותא: זרם כלל חסידי

מגורים: בית חלקיה

רקע: בנדיקט משמש יועץ פוליטי לכמה אישים בכירים במגזר החרדי, הבולט שבהם הוא הרב אורי לופליאנסקי, שמתעד לרוץ שוב לכיסא ראש עירית ירושלים, עליו כבר ישב בעבר, וכעת בעקבות ההתפתחויות במשפט הולילנד, יש מי שאומר שזה מעשי ביותר, אך הוא טרם הכריז על כך באופן רשמי.
כזכור, לופליאנסקי הוא בן בית אצל משפחת נתניהו. שרה נתניהו אשת ראש הממשלה עבדה תחתיו בעיריית ירושלים כפסיכולוגית עירונית ונוצר קשר הדוק ביותר בין המשפחות. ניתן היה לראות את זה בחג השבועות כאשר כבר כמה שנים שבנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, מגיע להתפלל במניין המיוחד של לופולינאסקי בכותל המערבי.

כמו כן, רוב צוות הלשכה של לופולינאסקי בעבר כמו גידי שמרלינג, גיל שפר ועוד עברו לעבוד בלשכת רוה"מ (יש מי שטוען שאחראית לכך היא הגב' שרה נתניהו).

בנדיקט מקורב ושימש כיועצו של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב ואף כינס בזמנו את כל הח"כים החרדים (דבר נדיר שלעצמו), ללשכתו של שר התיירות על מנת לקדם את התיירות החרדית בכלל ואת המקומות הקדושים בפרט. בנוסף, הוא מקורב למפורסמים אחרים כמו שר הרווחה לשעבר וחבר הכנסת בוז'י הרצוג ואחרים.

בנדיקט משמש כיועץ בכיר במנהלת השרות אזרחי לאומי והיה מבין הראשונים להוביל בתחום ואף הוא ממקימי השרות אזרחי לחרדים. מה שכמובן נותן לו פור בתור אחד שמכיר את נושא הגיוס לפני ולפנים ויכול להיות גורם מקצועי בליבון הסוגיה החמה של גיוס בני הישיבות.

יתרון: מקורב מאוד לרב אורי לופליאנסקי, שיכול ללחוש על אוזנה של שרה.

חסרון: יש הטוענים שהיה אחד ממדליפי הקלטת על פרוש בבחירות לראשות עירית ירושלים, ולכן פרוש לא סולח עד היום על כך.

יענקי ביכלר
יענקי ביכלר

שם: יענקי ביכלר

גירסא דינקותא: זרם כלל חסידי

מגורים: בני ברק

רקע: ביכלר התחיל את הקרירה מהקמת 'קו הנייעס' החרדי הראשון: "הקול החרדי", ובהמשך מהמגזין ה"עולם החרדי".

בהמשך התחיל ליח"צן את מד"א, בסכסוך הארוך עם ארגון 'איחוד הצלה', בפריימריז למפלגת 'קדימה', שימש ביכלר כיועצו של שאול מופז ודאג להכניסו לרבני בני ברק לקבל ברכה שיזכה לפרק את המפלגה וזה עוד לפני מתווה פלסנר.

לאחר מכן, חבר למחלקת היח"צ של משרד הפרסום 'גל אורן' ומשמש כמנהל במשרדי היח"צ של החברה

מקורביו מספרים על בחור יוזמתי וחרוץ, שעושה הרבה למען לקוחותיו, ויש מי שמכנה אותו רני רהב החרדי (כנראה בזכות המתנות…).

יתרון: מקושר מאוד להרבה מגזרים ועובד במשרד יח"צ הגדול ביותר במגזר.

חסרון: צעיר מדי ולא מספיק מנוסה ברמה הזו. התעסק מדי הרבה בפוליטיקה הפנים חרדית כמו הסכסוך הקשה בין איחוד הצלה למד"א.

קובי איזק

שם: יעקב איזק

תפקיד: יועץ תקשורת ואסטרטגיה של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושל  ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת.

גירסא דינקותא: חסיד קרלין-סטולין

רקע: מגיע מעולם הפרסום, עבד כשמונה שנים במשרדי הפרסום החרדיים המובילים במגזר, אפיקים וגל אורן, והצליח להגיע להישגים גבוהים ומרשימים, במיוחד כשלוקחים בחשבון שאת מרבית שנות לימודיו, העביר בלימודי קודש בשפת היידיש (מיודעיו מאז עדיין קוראים לו יענקי, החדשים מכנים אותו קובי).

הצטרף לכוחותיו של סגן שר הבריאות ליצמן והפך לדוברו האישי.

המשימות לדברור לא היו קלות, כאמור פרשת הקברים בברזילי, שביתת הרופאים וכיו"ב, אבל בסופו של יום, כפי שחל מהפך כלפי סגן השר ויתר הצוות שהוכיחו מקצוענות ויעילות רבה, כך הפך איזק לדמות סוחפת וחיובית בעיני עובדי משרד הבריאות, הרופאים, כלי התקשורת וכל יתר הגורמים אתם היה בקשר יום יומי.

במקביל מילא בהצלחה תפקיד אתגרי נוסף כיועץ התקשורת של ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, והפך אותו ממוקצה בעיני הציבור החרדי, לדמות מקובלת בבתיהם של גדולי ישראל.

מייעץ לגופים ואישים נוספים, פוליטיים ושיווקיים.

יתרון: הוכיח יכולות תמרון גבוהות ותפקוד יצירתי ביציאה מפלונטרים פוליטיים שונים, בקיא ברזי המסדרונות השונים (לא רק של בתי החולים) ובעל קשר אישי עם רבים מהחלונות הגבוהים המושכים בחוטים. יחד עם זה בעל אוזן קשבת ומסייע לכל פונה כמיטב יכולתו (וזה לא מעט).

חסרון: ברקורד שלו רשום הכשלון בהרצת ראש עיריית ביתר עילית.

לסיכום, אחרי מצעד המועמדים, שכל אחד כבודו במקומו, מי יקבל את התפקיד הנחשק?

בוא נתפלל שעוד ברגע האחרון יכנסו כל נציגינו לממשלת נתניהו, והעוגה תוכל להתחלק שווה בשווה בין כולם, אחרת התפקיד של היועץ החרדי יהיה באמת אתגר רציני כדי להקל על המגזר את בליעת הגלולה, או הגלולות המרות שמצפות לנו בהמשך הדרך.

אנחנו כאן ב'קוקר' נמשיך לעקוב ולעדכן.

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מה עם רבקה פאלוך ?
  שימשה כיועצת לעניני חרדים לאריאל שרון.

  ציקי |
  הגב
 2. אני יכול להגיד לכם שאף אחד מהם אין לו סיכוי יש הרבה אנשים יותר מוכשרים במגזר החרדי.
  אולי הם הצעירים וחלקם המתלהבים ביכלר ועוד אבל אין לאף אלד סיכוי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. נחום בנדיקט מי בכלל מכיר אותו בציבור החרדי? את מי הוא מייצג? אם כתבתם אותו כנראה אתם חברים שלו ותו לא!! אולי הוא היה רוצה להיות משהו, אבל בציבור החרדי השם שלו ממש לא מדליק!!!

  דודו |
  הגב
  • נחום אדם מוכשר שתמיד אוהב להישאר מאחורי הקלעים לכן לא הרבה שומעים עליו

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב