נתניהו מי שמאמין ל ו מפחד \ אבי רוזן בטור אישי

נתניהו מי שמאמין לו מפחדכמו בכל תיאטרון בבובות טוב בסיום ההצגה נפרדים הצופים ממפעיל הבובות. אלא שמנהגי תיאטרון הבובות הם לא מנהגי הכנסת. חברי הכנסת החרדים החליטו לשנות את חוקי ההצגה והחליטו כבר עכשיו להודות בחום למפעיל הבובות מר נתניהו.

חברות עם נתניהו היא לא דבר משתלם. אפשר לנסח את זה באופן אחר חברות ונתניהו הם שני קווים מקבלים שלעולם לא יפגשו. השבוע נתניהו צריך להתרגל למעמדו החדש שנוא המגזר החרדי. עד היום הוא ישב בהנאה מרובה וראה כיצד בנט ולפיד עוברים מסע צלב פרטי וציבורי והוא לא בעסק. הוא בכלל יקיר המגזר.
ביום שני השבוע חברי הכנסת אריה דרעי יו"ר ש"ס והח"כ משה גפני יו"ר דגל התורה שינו את הכיוון מי ששמע אותם בכינוס ההיסטורי של מועצת חכמי התורה וגדולי התורה הבין כי נפל דבר בישראל נתניהו סומן כאויב החרדים. נתניהו כבר לא יתקבל באירועים חרדים במנגינות :"לבנימין אמר"…. באם מישהו מהמגזר החרדי יסתכן להזמין אותו לאירוע הוא יתקבל במנגינת :…"וכל קרני רשעים אגדע"….
יחסי הליכוד והחרדים ידעו ימים יפים יותר. והאמת שאיש מבין חברי הכנסת החרדים לא התלהב מהחיבור בין החרדים לבין הליכוד. התחושה ברחוב הייתה כי בליכוד יותר חמים למסורות. בליכוד יש יותר לב חם ואוזן קשבת למגזר החרדי. זה לא היה מדיוק אף פעם אומר לי ח"כ חרדי וותיק. "מהשמאל קיבלנו הרבה יותר. הם היו חדים במסרים אך רכים במעשים". אומר הח"כ שמעדיף שלא אצטט את שמו.
נתניהו העדיף להקריב את עולם הישיבות למען וועדת חוץ וביטחון חבר הוועדה מטעם הליכוד צחי הנגבי ימונה ליו"ר וועדת חוץ וביטחון. בתמורה לתמיכת הליכוד בסנקציות הפליליות. הנגבי הוא אחד החברים היותר אנמיים בוועדה הוא כמעט ולא נכח בה וכמעט ולא נשמעו ממנו קריאות ביניים. הנגבי היה מגיח להצבעות. ביום רביעי בשבוע שעבר הייתי שם עד תום הדיונים. הוא הגיע למקום והביט בנעשה בחוסר עניין הוא שלף עיתון ספורט והמתין להצבעות.
"איך אתה יודע להצביע?" הוא נשאל על ידי העיתונאים "אני רואה כיצד מצביעה איילת שקד ומצביע כמוה" השיב הנגבי.
"עזבו קיבלתם חוק פצצה" אמר לי אחד מהעיתונאים. "אתה טועה ומטעה". השבתי לו מדינת ישראל אומרת אמירה שהיא נגד לומדי תורה. וזה ממש לא משנה באם הציבור החרדי יעמדו ביעדים או לא.
מאחורי הקלעים עדיין חברי הכנסת החרדים מנסים לפעול ולהעביר את גיל הפטור מ21 ל-26 מי שפועל בעניין הוא חה"כ מאיר פרוש. פורש נפגש עם בכירי הרבנים בציונות הדתית והם שעובדים מול שקד להעביר את גיל הפטור מ21 ל26. ראשי ישיבות ההסדר וראשי הישיבות הגבוהות של הציונות הדתית סגרו דיל עם חברי הכנסת החרדים תמיכה שלהם בנושא ישיבות ההסדר בתמורה לתמיכה של הבית היהודי בגיל הפטור. החרדים מילאו את ההסכם ותמכו בישיבות ההסדר הבית היהודי לא עמד בהסכם סוג של פוליטיקה חדשה.
אחד מעסקני הבית היהודי עבריין מורשע בעבר שמסתובב בכנסת באופן תדיר כיועץ של מפלגת הבית היהודי היה אחד מהמתווכים של ההסכם. גפני סירב לנהל אותו מו"מ הוא לא מאמין לו. הוא הזהיר את חברי הכנסת החרדים ממנו. חלקם נתנו בהם את אמונו. ושוב מתברר שהוא ידע לדאוג רק לעצמו. הכעס הוא כלפי הבית היהודי גדול.
שלא יחפשו אותנו כשותפים בעתיד דברים ברוח זו אני שומע יותר ויותר מחברי כנסת חרדים אבל בעיקר מחברי הכנסת של ש"ס. דוגמא לדבר היה ניתן לראות ביום שלישי בכנס שערכה שדולת ארץ ישראל המנוהלת על ידי קבוצת חברי כנסת מהבית היהודי. אורח הכבוד היה שגריר ארה"ב בישראל מר דן שפירו.
לכנס הוזמן ח"כ ר' דוד אזולאי. אזולאי חשב שלא ללכת בכלל לכנס הזה הוא חש כלפי הבית היהודי את אותם תחושות של חברי כנסת מש"ס ויהדות התורה. אבל בסוף הוא החליט ללכת לשם. ואף נשא שם נאום. הוא פתח ואמר :"מרן זצ"ל פעל רבות למען אחינו יונתן פולארד אני מבקש ממך תעביר את המסר למקבלי ההחלטות בארה"ב שחררו את פולארד". אזולאי הוסיף ואמר:" אני רואה בזה חלק מצוואת מרן שעשה הכל בכדי להשיבו הביתה הגיע הזמן שלאחר כל כך הרבה שנים תשחררו אותו".
ואז אזולאי הפתיע את הנוכחים ואמר:" באתי לכאן בכדי לחזק את ג'ון קרי. אחרי שהאיש שעושה רבות להשכנת שלום. מותקף בכלי התקשורת בישראל. מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל פסק כי ערך האדם חשוב על ערך האדמה. אנחנו התנגדנו לפינוי גוש קטיף פינוי חד צדדי ללא הסכם הוא דבר רע ומסוכן. אולם קרי מנסה להביא הסכם ואנחנו ההולכים לאור תורתו ופסקי ההלכה של מרן שפסק כי קדושת האדם קודמת לקדושת האדמה ואנו מאחלים שאכן קרי יצליח להוביל להסכם שלום". סיים ויצא מהמקום.
חברי הכנסת של הבית היהודי היו בהלם. אבל הם בהחלט יכולים לסמן לעצמם שאת היריבים האלו הם קנו ביושר.

בשומרון רוצים שותפות עם החרדים

לא כול הסרוגים אותו דבר חשוב מאוד לא לעשות הכללות. בדיוק כפי שאנחנו נאבקים נגד הכללות. הציבור הדתי לאומי ובפרט הציבור החרדי לאומי הם לא רק אומרים אלא גם פועלים. בנט ושות' שומעים ומבינים שהפיצול מהזרם החרדל"י זה רק עניין של זמן.

והנה דוגמא 50 ראשי סניפים של המפלגה הציונית דתית, שיגרו מכתב הפונה לחברי הכנסת של הבית היהודי בו עולה התנגדות להשית סנקציות פליליות על לומדי תורה. ראשי הסניפים כותבים לחברי המפלגה כי ניסוח חוק המגדיר את לומדי התורה , שאינם שותפים בעול זה , כפורעי חוק, מהווה בעיה עקרונית וחינוכית חמורה. עוד נכתב כי החלטה שזו "תיצור פילוג נוראי בעם, תרחיק את נאמני התורה אלו מאלו . היא בוודאי לא תועיל לחיזוק זהותה של המדינה".
ראשי הסניפים כותבים כי "לימוד התורה הוא יסוד קיומנו וזהותנו כעם. לומדי התורה בישיבות, ציוניות וחרדיות כאחד, הם הנושאים אבוקה זו".
חברי הכנסת של הבית היהודי נקראים שלא לשתף פעולה עם כוונות מפלגת יש עתיד, "ישנם שותפים בקואליציה המובילים כיום קו הנוגד כל קדוש במדינה. הם מובילים גם פגיעה בציבור החרדי בכל תחום היקר לו".
יו"ר פורום הבית היהודי בשומרון, דוידי בן ציון, שהוביל את המהלך אומר כי אין סיבה שתצדיק את הבית היהודי לכניעה ערכית. כרגע נתניהו לא ירצה לפרק ממשלה, לפיד קורס בסקרים ואף מבחינה עניינית ואמיתית אל לנו להסכים להגדרת בחורי ישיבה כעבריינים פורעי חוק".
במכתב עליו חתומים ראשי סניפים וראשי ועידה הם קוראים לבית היהודי להתנגד לסנקציות פליליות על בחורי ישיבה "מההיסטוריה אנו למדים שכפיה כנגד התורה היא שהרחיקה את החרדים משותפות במדינה, סגנון כזה בוודאי לא יקרב אותם . שינויים אמיתיים נעשים בהדברות ולא בכפיה, המשיכו להתנגד לפגיעה באחינו, השותפים בנשיאה בעולה של התורה".
רבים מהם מדברים בכעס על אורי אריאל "הוא שותף בדיוק כמו בנט" הם אומרים לי :"בן דהן הוא אכזבה וחסר עמוד שדרה הוא בכלל לא מנהל את משרד הדתות " הם אומרים. גם אורית סטרוק ששיגרה הודעות מוזרות בעקבות דיוני וועדת שקד זכו לתגובה מצדם:"בטח היא התייעצה עם הרב ליאור לפני ששיגרה את התגובה"…
חוסר שביעות הרצון יתורגם בקלפי ותהיה לזה השפעה והשלכה.

שינויים קואליציוניים
לא צפויים שינויים בהרכב הקואליציה כן צפויים שינויים פרסונאליים בתוך הקואליציה. נתניהו לא מוכן לוותר על בנט ולפיד על אף שחבריו מתוך הליכוד סבורים כי הממשלה ה-33 היא לא המקום הנעים ביותר. שר בכיר אמר לי בשבוע שעבר :"אני לא מרגיש בנוח עם לפיד". אבל מה לעשות הוא לא קובע.
במפלגות החרדיות צפו שינויים עוד במהלך החורף. אני מיהרתי לפרסם. אבל מתברר כי בחורף הזה לא ואפשר שגם בבא זה לא יקרה. נכון לעכשיו השינוי הראשון יהיה בוועדת חוץ וביטחון חה"כ צחי הנגבי ישמש כיו"ר הוועדה במינוי קבוע וזה יקרה כבר בשבוע הקרוב.
נתניהו עשוי לשגר שני חברי כנסת לתפקידי שגריר במדינות זרות ובכך לסלול את כניסתם של שני חברי כנסת חדשים. השם החם שעולה על הפרק הוא מאיר שטרית. נתניהו ירווח שמועמד מתוך הקואליציה ירד מהמרוץ לנשיאות שבין כה וכה אין לו סיכוי המועמד עדיין לא הצליח להחתים עשרה חברי כנסת וסביר להניח שגם לא יצליח.
אבל הסיפור הגדול ביותר זה דווקא הבחירות לנשיאות נתניהו ממעט לעסוק בנושא באופן פומבי והוא פועל רבות מתחת לפני השטח. למורת רוחו של ריבלין. בתוך הליכוד מופעלים לחצים כבדים על סילבן שלום שירוץ הוא יפנה להם שני תיקים נגב וגליל ואנרגיה ומים. דבר יאפשר לנתניהו לצפר כמה חברים ממורמרים.
במפלגת העבודה לא יושבים בחיבוק ידיים בוזי הרצוג נפגש עם גדולי הרבנים בבני ברק סיכומים כבר יש. עבור הרצוג בחירתו של חה"כ בנימין (פואד)בן אליעזר לנשיאות המדינה היא משימת העל שלו. כפי שזה נראה כרגע מאמציו נושאים פרי.

הכותב הינו סגן עורך ופרשן פוליטי של עיתון 'יום ליום'

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.