נתניהו מכחיש: "לא נעביר שטחים לרשות הפלסטינית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכחיש את הדיווחים האחרונים ולפיהם בהנחיית הדרג המדיני מגובשת ונבדקת תכנית להעברת שטחים בהיקף של כעשרת אלפים דונם משטחי C – אדמות מדינה וקרקעות פלסטיניות פרטיות

בישיבת שרי הליכוד שנערך הבוקר, הכחיש ראש הממשלה בנימין נתניהו את הדיווחים האחרונים ולפיהם בהנחיית הדרג המדיני מגובשת ונבדקת תכנית להעברת שטחים בהיקף של כעשרת אלפים דונם משטחי C – אדמות מדינה וקרקעות פלסטיניות פרטיות שגובלות בשטחי A ו- B (שטחים בשליטה צבאית ואזרחית ישראלית) לידי הרשות הפלסטינית.

בדיווח שבוע שעבר בחדשות ערוץ 2 נטען כי התוכנית נבדקת כעת לעומק במינהל האזרחי, כאשר התוכנית זכתה לשם "עיבוי שטחי הרשות הפלסטינית". יודגש כי התכנית עוד לא אושרה בקבינט, ובלשכת שר הביטחון יעלון בחרו שלא להתייחס לדברים. למרות זאת, עצם הפרסום כבר הביא את חברי הכנסת מסיעת תקומה שבמפלגת הבית היהודי להבהיר כי העברת שטחים לרש"פ תביא לפירוק הקואליציה.

השר חיים כץ, היה זה שהעלה את הנושא היום בישיבת שרי הליכוד. קודם לכן אמר כץ כי "קידום התוכנית מעניק פרס לטרור ולאלימות הפלסטינית. אין שום הגיון בנתינת שליטה אזרחית נוספת ביהודה ושומרון לרשות הפלסטינית, בטח כאשר הטרור מרים ראש. הודעתי ליוסי דגן, שפנה אלי בנושא, שאעלה את דאגתי ואדרוש הבהרות ודיון על כך בישיבת שרי הליכוד".

כאמור נתניהו הודיע כי אין בכוונתו להעביר שטחים לפלסטינים. כזכור, לאחר פרסום הדיווח בחדשות 2, צייץ יו"ר סיעת תקומה, שר החקלאות אורי אריאל בחשבון הטוויטר שלו "שוב דווח כי נשקלת "מחווה" להעברת שטחים לרש"פ. אי לכך, אהיה חד וברור: במידה ונתניהו יבצע זאת הקואליציה הנוכחית תתפרק". גם חברו לסיעה, סגן יו"ר הכנסת בצלאל סמוטריץ' צייץ כי "מסירת שטחים נוספים לפלשתינים וכן שרטוט גבולות גושי ההתיישבות באופן שיוציא את מה שמחוץ לגושים הם קו אדום שיביא לפירוק הקואליציה".

בשבוע האחרון הבהירו בסביבת נתניהו כי גם את המלצות הדרג הצבאי להרגעת השטח, לא ייושמו. במשרד ראש הממשלה הבהירו כי לא יקבלו את ההמלצות הכוללות גם שחרור מחבלים פלסטינים מהכלא והעברת נשק למנגנוני הבטחון של הרשות הפלסטינית.

ההמלצות גובשו במטה הכללי והועברו לידי הדרג המדיני שעתיד לקבל החלטה בנושא. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי בנימין נתניהו לא מתכוון לאשר כל מחווה שכוללת העברת נשק לפלסטינים או שחרור אסירים. יצויין כי גיבוש ההקלות נעשה עוד לפני תחילת גל הטרור הנוכחי.

בין היתר המליצו בצה"ל לאשר את הבקשות שהתקבלו מצד הרשות הפלסטינית לקבלת כלי רכב ממוגני ירי, כלי נשק ותחמושת.כן המליצו לשחרר עשרות מחבלים פלסטינים הכלואים בישראל, והמליצו לשנות באופן ניכר את הקריטריונים המאפשרים לפלסטינים קבלת היתרי עבודה בשטח ישראל, כך שלמעשה מספרם של הפועלים יגדל משמעותית.

אלא שבמשרד ראש הממשלה הבהירו, כי לא תאושר העברת נשק או שחרור אסירים, אישורי הבנייה לפלסטינים יותנו באישור בינלאומי לבנייה בגושי ההתנחלויות, והיתרי העבודה ימשכו לפי המלצות מערכת הביטחון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.