"נתניהו מפחד מהתאגיד הציבורי"

בעקבות ההחלטה לדחות את סגירת רשות השידור באופוזיציה מאשימים כי מדובר בתגובה של רה"מ לגיוס "עיתונאים עצמאיים", בסביבת נתניהו מתעקשים כי בתאגיד עדיין לא ערוכים לתחילת השידורים. {מכה לעיתונאים}

מאות עיתונאים שכבר היו בטוחים כי יקלטו בתוך פחות  מ-3 חודשים בתאגיד הציבורי  נדהמו לשמוע על החלטתו  של יו"ר ההסתדרות על דחיית סגירת רשות השידור עד לתחילת 2018. במערכת הפוליטית ובכלי התקשורת הופתעו מההודעה ורבים רואים בכך דיל בין רה"מ לניסנקורן.

ביו העיתונאים שחתמו בתאגיד הציבורי הם יאיר שרקי, יואב קרקובסקי , אסתי פרז, וכן שורה של כתבים מגלי צה"ל, ורשת ב', שמצאו את מבטחם בתאגיד החדש ונדהמו לגלות כי יתכן ויצטרכו לחתום אבטלה לאחר ההחלטה.

בכירים באופוזיציה האשימו ש"נתניהו ראה שלתאגיד מצטרפים עיתונאים עצמאיים והוא חשש מתאגיד עצמאי וביקורתי ולכן מיהר לסרס אותו".

באופוזיציה טוענים כי "לכולם ברור כי המשמעות המידית של הודעת ההסתדרות היא שהתאגיד יתקשה לגייס עיתונאים חדשים, שלא יסכימו לחתום במקום עבודה חדש שמעליו יש עננה של חוסר ודאות".

ומה אומרים מקורביהם של נתניהו וניסנקורן? הם דוחים הבוקר את הטענות ואומרים כי מדובר היה בשיקולים ענייניים בלבד. לדבריהם, ראשי התאגיד אמרו בחודשים האחרונים כי הם אינם ערוכים לתחילת שידורים באוקטובר הקרוב.

יש לזכור כי מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ  אמר כי תהליך ההקמה אמור להימשך לפחות שנתיים. "כרגע, לתאגיד השידור הציבורי אין מה לשדר, המדפים ריקים", אמר קובלנץ לפני ארבעה חודשים בכנס הרדיו "קולטים את העתיד". "יצירה של תוכן טלוויזיוני, בעיקר סוגה עלית, היא הליך שלוקח בין שנה לשלוש שנים וכרגע אין כלום, אנחנו בדיונים עם האוצר על קבלת תקציב לשם כך".

יו"ר התאגיד  עצמו כי הופתע מהידיעה על דחיית הפעלתו. "אני מצר על המהלך, עליו שמעתי הערב מהתקשורת מבלי שהנושא הובא לידיעתי ולידיעת מועצת התאגיד", ציין יו"ר מועצת התאגיד גיל עומר. "התאגיד ועובדיו נערכים במשך חודשים בעבודה מאומצת ואינטנסיבית על מנת לעמוד ביעד של קיום שידור ציבורי רציף, עצמאי ואיכותי ב-30 בספטמבר כפי שקבע המחוקק. המועצה תתכנס לדון בנושא".

שר האוצר משה כחלון, אמר בריאיון לרשת ב' כי לדעתו קיום שתי מערכות שידור במקביל הוא בזבוז כספים. לדבריו, "יש הסכם לגבי תחילת מועד שידורי התאגיד וצריך לעמוד בהסכם הזה".

השר גלעד ארדן הביע אמש התנגדות נחרצת לדחיית המהלך. "משמעות ההודעה תהיה לצערי הרב שלא יוקם בישראל שידור ציבורי חדש", כתב ארדן בציוץ שפרסם בעמוד הטוויטר שלו. "אף עיתונאי מחוץ לגוף הקיים לא יוכל לתת אמון בתאריך החדש ולהצטרף. אני קורא לראש הממשלה וליו"ר ההסתדרות לשקול מחדש את הדחייה". לצדו התייצב גם ראש סיעת "כולנו" ח"כ רועי פוקלמן שהצהיר כי יילחם על מנת להתחיל את השידורים באוקטובר.

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) קרא לחברי הכנסת לבלום את יוזמת החקיקה של נתניהו. "על היו"ר והמנכ"ל של התאגיד, גיל עומר ואלדד קובלנץ, להודיע מיידית שהם מתכוונים להתחיל בשידורים ב-1 באוקטובר, כפי שתוכנן", הציע שלח. "ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ידידי איתן כבל, חייבת לבלום את יוזמת החקיקה הנדרשת כדי לדחות את העלייה לאוויר. אם יש לשר האוצר כחלון שמץ של אחריות, הוא חייב להודיע שלא ייתן יד למהלך".

"במחטף חסר בושה ובסיועו של יו"ר ההסתדרות, השיל בנימין נתניהו את המסכה האחרונה וחשף מה שכל מי שעוסק בנושא יודע: הוא נחוש לחסל את השידור הציבורי בישראל, ולהשאיר את התקשורת נכה, כנועה וחשופה ללחצים שלו ושל בעלי ההון הקרובים אליו", ציין שלח.

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ ציפי לבני, ציינה כי בתפקידה הקודם היא קבעה סעיפים שמפרידים את התאגיד מהפוליטיקה ותקפה את החלטתו של נתניהו. "עכשיו מתברר עד כמה הפוליטיקה קוברת את התאגיד החדש", אמרה לבני הבוקר. "יותר משהתאגיד לא מוכן לשידור – נתניהו לא מוכן לתאגיד שידור עצמאי וציבורי".

"זה לא עניין של כמה עיתונאים – זה עניין של כולנו", אמרה. "השתלטות מוחלטת על התקשורת היא סממן של משטר יחיד טוטליטרי. לא טובת הציבור היא במרכז, אלא טובתו האישית של נתניהו שפועל בתנועת מלקחיים – ביד אחת הוא מונע כל אפשרות להביע עמדה אחרת משלו דרך חוקי ההדחה, וביד השניה דרך ידיים שנשלחות לכיסים עמוקים הוא מקודם על ידי עיתון מטעמו, משתלט על אתרי תקשורת נוספים והחל מאתמול בלילה פוגע ברשות שידור שהתחילה לגלות סימני עצמאות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.