נתניהו נפגש עם מדבדב

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת רוסיה דמטרי מדבדב בלשכתו בירושלים. במסגרת פגישתם נחתמו ארבעה הסכמים בנושאי חקלאות, בינוי ושיכון, מכס והסכם ערים תאומות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת רוסיה דמטרי מדבדב בלשכתו בירושלים. במסגרת פגישתם נחתמו ארבעה הסכמים בנושאי חקלאות, בינוי ושיכון, מכס והסכם ערים תאומות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר:"ראש הממשלה מדבדב, ידידי דמיטרי, אני שמח לראות אותך כאן בירושלים ביחד עם כל הפמליה המרשימה שלך. הביקור שלך מסמל את היחסים הקרובים שהולכים ומתהדקים בינינו בסימן של 25 השנים של חידוש היחסים.

 

חתמנו עכשיו על שורה של מסמכים לשיתוף פעולה בתחומים מגוונים בחקלאות, בבנייה, בטכנולוגיה של בנייה. יש לנו יעד גדול מאוד וזה כמובן קידום אזור הסחר החופשי בינינו.

 

אני זוכר בערך לפני כ- 60 שנה הייתי ילד קטן, והיה משחק כדורגל בין רוסיה וישראל. השוער היה יאשין. אתם הבקעתם לנו שני גולים. שחקן כדורגל שלנו שקראו לו סטלמך הכניס ראש לשער. יאשין הגדול קיבל גול מסטלמך, אבל התוצאה הייתה 2-1. עכשיו אחרי 60 שנה אני מסתכל על הסחר בינינו, 2-1 עדיין לטובתכם.

 

אז אני בעד תחרות חופשית ואני בעד פתיחת המכשולים, יש לנו אינטרס משותף להגדיל את הסחר בכל דרך. יש עוד כמה קבוצות על המגרש הזה, קזחסטן ביניהן ועוד, ואני בתיאום אתכם אעלה את קידום אזור הסחר המגובש שאנחנו רואים אותו, אני חושב שזה לטובת כל השחקנים.

 

זה ברור מאליו שאנחנו בעולם טכנולוגי, כל כולך נתון לקדמה הטכנולוגית, וההסכם שנחתם עכשיו עם יקנעם הוא רק ביטוי לזה. זה אומר שאנחנו רוצים לנצל את ההזדמנויות הגדולות של העולם החדש.

 

אבל יש כאלה שרוצים לקחת אותנו אחורה לעולם הישן, של ימי הביניים, המוקדמים, האפלים, הרצחניים. אנחנו שותפים יחד במאבק בטרור של האסלאם הקנאי. ישראל, רוסיה, ארה"ב והרבה מאוד מדינות שותפות ליעד לחסל את דאע"ש. אני חושב ששיתוף פעולה בין כל הגורמים שאמרתי למטרה זו, זה דבר שמשרת כל אחד מאתנו וגם משרת את האנושות. באותה מידה אנחנו חוששים גם מהגורם השני שמוביל את האסלאם הקיצוני, וזו איראן שחרטה על דגלה את השמדתה של ישראל וגם מקיימת טרור ב- 360 מעלות בחמש יבשות.

 

אנחנו נחושים לעשות שני דברים: הראשון, למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני והשני, למנוע מאיראן בכל מצב שיהיה בסוריה, עם הסדר או בלי הסדר, אנחנו נחושים למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה. בקרקע, באוויר או בים, ואנחנו גם נחושים למנוע ממנה להביא להתבססות של מיליציות שיעיות שהיא מארגנת על אדמתה של סוריה, וכמובן את חימושו של ארגון חיזבאללה עם נשק מסוכן שמכוון נגדנו.

 

אני חושב שעל הרקע הזה, שיתוף הפעולה, או יותר נכון התיאום הביטחוני בינינו, הוא בעל חשיבות יתרה. ואני מקבל בברכה את התיאום הזה שאנחנו עושים באופן שוטף ומעת לעת בפגישות שלי עם הנשיא פוטין. זה גם מבטא את השינוי האדיר ביחסים בינינו. אני חושב שכל אזרחי ישראל מברכים על כך, אבל בראש ובראשונה מיליון אזרחים דוברי רוסית שהם גשר חי בין שני העמים שלנו ובין שתי המדינות. גם כמה מאתנו שלא גדלו עם השפה הרוסית, גדלו עם התרבות הרוסית.

 

הסברתי לך שהביטוי המזוקק ביותר לטיב היחסים בינינו היה בחגיגות ה- 25 לחידוש היחסים בינינו. הנשיא פוטין הזמין אותי ואת רעייתי שרה למופע בתאטרון בולשוי של זמרי אופרה מרוסיה ומישראל. באו זמרים רוסים מרוסיה וזמרים רוסים מישראל ושרו שירים שהנשיא פוטין שר אותם ברוסית ואנחנו שרנו אותם בעברית. זה היה ביטוי טוב מאוד, חד מאוד ומחמם לב של הקשרים בין שתי המדינות שלנו.

 

סיפרתי לך על משחק הכדורגל פה, 2-1, לא סיפרתי לך על משחק הגומלין, זה היה במוסקבה ושם היה לנו שחקן נוסף שקראו לו שייע גלזר. הזמינו אותו לבולשוי גם כן, בלט. אחרי שתי דקות הוא יצא. תאר לך, לראות את הבולשוי ולצאת אחרי שתי דקות. שאלו אותו: 'שייע, למה עזבת?' הוא אמר: 'תפסתי את הפרינציפ'. אני ישבתי שעתיים בבולשוי, הייתי מוכן להישאר שם יומיים. תפסתי את הפרינציפ. יש ברית גדולה ואחווה גדולה בין העמים שלנו ואני בטוח שהביקור הזה יסייע לחזק אותה עוד יותר".

 

רה"מ נתניהו הוסיף:"אני רוצה להודות לך על שאתה מקדם את הסכמי הפנסיות החשובים, והנכונות שלך לעזור לנו בעניין אנושי ראשון במעלה – החזרת הגופות של הדר גולדין, אורון שאול ושלושה אזרחים ישראלים שמוחזקים בעזה. גם זה מבטא את הידידות בינינו ואני מברך אותך פעם נוספת בהמשך ביקור מוצלח".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.