נתניהו עונה לקרי: "ישראל לא תהיה מדינה דו-לאומית; ההסתה ברשות חייבת להיפסק"

בפתח ישיבת הממשלה השבועית התייחס רה"מ לנאומו החריף של מזכיר המדינה האמריקני ושלל על הסף את האפשרות שישראל תהפוך למדינה דו-לאומית. נתניהו הוסיף: "ההסתה של הרשות הפלסטינית נמשכת והיא חייבת להפסק. הממונה הבכיר על המו"מ מטעם הפלסטינים הולך לנחם משפחות מחבלים. לא רק שלא מגנה אלא הולך לנחם ונותן גיבוי ועידוד למעשים אלה"

נתניהו VS קרי: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בישיבת הממשלה לדבריו של מזכיר המדינה של ארצות הברית, ג'ון קרי, אמש בפורום סבן ואמר: "אני מבקש להבהיר, ישראל לא תהיה מדינה דו לאומית. כד שיהיה שלום צריך שהצד השני ירצה גם הוא בשלום וזה לא מה שאנחנו רואים.

ההסתה של הרשות הפלסטינית נמשכת והיא חייבת להפסק. אני רואה את הממונה הבכיר על המו"מ מטעם הפלסטינים הולך לנחם את משפחתו של מחבל שניסה לרצוח יהודים. לא רק שלא מגנה אלא הולך לנחם ונותן גיבוי ועידוד למעשים אלה. כל מי שרוצה בשלום צריך לגנות את הדברים האלה כפי שאני עושה כאן. אני מגנה גם את דברי שרת החוץ של שבדיה. דברים שערורייתים. היא כנראה מצפה שאזרחי ישראל יגישו את צווארם למי שמבקש לדקור אותם. זה לא יקרה נמשיך להגן על חייהם של האזרחים".

כזכור, מזכיר המדינה ג'ון קרי טען אמש בפורום סבן כי "אם המצב הנוכחי יימשך לא ברור עוד כמה זמן הרשות הפלסטינית יכולה לשרוד". לדברי קרי, רבים מבכירי מערכת הבטחון הישראלית סבורים כמוהו, ואף חושבים שצריך לנקוט בצעדים לחיזוק הרשות הפלסטינית כיוון ש"חיזוקו של אבו מאזן הוא קריטי לביטחון ישראל".

קרי הסביר כי כיום יש למנגנוני הבטחון של אבו מאזן עשרות אלפי איש המוצבים ברחבי יהודה ושומרון, ולטענתו הם מונעים פיגועי טרור נגד ישראל. "האם ישראל מוכנה לשלוח עשרות אלפי חיילים שימלאו את מקומם?" תהה שר החוץ האמריקני.
בהמשך דבריו הבהיר שארה״ב מחויבת לפתרון שתי המדינות, אולם שני הצדדים הם אלה שצריכים לקבל החלטות שישפיעו על עתידם. "לפני חודש נתניהו דיבר בוושינגטון על מחויבות לשתי מדינות לשני עמים. אסור שזה יהפוך לסיסמא – זו צריכה להיות מדיניות".

הוא לא נמנע מלתקוף את נתניהו כאשר אמר: "תמיד תהיה סיבה לא לפעול. צריך להסתכל מעבר לפוליטיקה של הרגע".

קרי הוסיף כי "איננו יכולים להמשיך ולהעמיד פנים" לגבי פתרון שתי המדינות. בהמשך דבריו התרעם על עמדתם של חלק משרי הממשלה האומרים כי יתנגדו לרעיון הקמת מדינה פלסטינית.קרי טען כי אם ישראל תספח את שטחי יהודה ושומרון, היא לא תישאר מדינה יהודית.

בהמשך דבריו תקף בחריפות גם את הרשות הפלסטינית והצהיר כי על אבו מאזן לשנות את הרטוריקה המתלהמת שלו וכי חייבים לפסיק את ההסתה המשתוללת ברשות הפלסטינית נגד ישראל.

מוקדם יותר היום נאם במקום שר הבטחון משה יעלון שתקף את מדיניותה של ארצות הברית. "ארה"ב צריכה להפסיק לשבת על הגדר בכל הנוגע למזרח התיכון. הם צריכים להיות יותר מעורבים", טען יעלון. בהמשך דבריו אמר כי הוא אינו מאמין ברעיון של מדינה אחת לשני עמים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.