נתניהו על שטר ה- 50 החדש: צריך לשמור על ערכו – לפיד: שטר יפה

השטר החדש – בדמות "טשרניחובסקי ירוק" – ייכנס למחזור השטרות עוד החודש ■ לפיד: "תתחדשו, זה שטר יפה ואיכותי"

עמירם ברקת  לילך ויסמן 

בנק ישראל ממשיך לעודד פיתוח אמצעי תשלום חדישים אשר אינם מבוססי נייר אבל זה אינו גורע מחשיבותם המרכזית של שטרות הנייר" – כך אמרה היום נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בטקס להשקת השטר החדש של 50 שקל. פלוג הודתה בין היתר לשופט בדימוס יעקב טירקל שעמד בראש הוועדה לבחירת השטרות החדשים.
השטר החדש הנושא את דיוקנו של שאול טשרניחובסקי הוא הראשון בסדרה החדשה (סדרה ג') של שטרות המכונה "סדרת המשוררים" שאושרה בממשלה באפריל 2013. השטר החדש ייכנס למחזור ב-16 לספטמבר ויופץ באמצעות הבנקים והדואר. השטרות הנוכחיים אמורים לצאת מהמחזור באופן טבעי עם התבלותם אך ימשיכו לשמש הילך חוקי לפחות בעשר השנים הקרובות, כך אמר ראש מחלקת המטבע בבנק אילן שטיינר.
בהמשך מתוכננת הוצאתם של שטר 200 שקל הנושא את דיוקנו של נתן אלתרמן, שטר של 20 שקלים עם דיוקנה של רחל המשוררת ושטר של 100 שקלים הנושא את דיוקנה של לאה גולדברג.
מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו ציין כי השטרות הופקו בהליך מהיר יחסית כשבמקובל מקובל כי הוצאת שטרות חדשים אורכת בין 8 ל-10 שנים.
חדש: באפשרותכם לסמן קטע מהמאמר ולשתף רק אותו. סמנו קטע ושתפו.
הבוקר נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג לקראת השקת השטר החדש. נתניהו אמר בפתח הפגישה: "כדי שהשטר הזה ישמור על ערכו, אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה, על שני הנדבכים. אני מאוד מעריך את הרצינות והמקצועיות שלך ושל אנשי בנק ישראל במטרה לשמור על יציבות כלכלת ישראל. זו אחת משתי המשימות שלנו. אחת – אנחנו נצטרך להעלות את תקציב הביטחון בגלל צוק העתים, ומנגד אנחנו חייבם לשמור על הכלכלה והדברים הללו נפגשים בגירעון שאנחנו יכולים לשלוט בו, ושהוא לא ימוטט אותנו. וזאת תהיה המדיניות שלנו וכך אנחנו ננהג, יחד".
שר האוצר לפיד אמר כי "פעילות תקינה של אמצעי התשלום בכלל והכסף המזומן בפרט היא תנאי הכרחי לכלכלה מודרנית משגשגת. השטר החדש שאתם משיקים היום משקף את קידמת הטכנולוגיה בעולם בתחום סימני הביטחון ומניעת הזיופים, וכמובן הוא גם הראשון בסדרה של משוררים עבריים. לאזרחי ישראל אני אומר – תתחדשו בשטר בטוח, איכותי, יפה ובעל משמעות".
ראשי בנק ישראל נשאלו במסיבת העיתונאים האם השקת שטר בצבע ירוק הדומה מאד לשטר ה-20 שקלים הקיים (עם דיוקנו של משה שרת) לא תיצור בלבול בציבור ולא תעודד תרמיות. לדברי ראש פרויקט השטר החדש ליאור ליכטמן "בעיננו השטרות שונים, קודם כל בגלל סימני הביטחון השונים והערך הנקוב הכתוב באופן גדול ומאד בולט".
לדברי ליכטמן האפשרות להחליף את כל סדרת השטרות בבת אחת נשללה מחשש לגרום לבלבול בציבור. ליכטמן ציין כי במשק מסתובבים כיום למעלה מ-450 מיליון שטרות בערכים שונים. "סדרת שטרות היא מהלך שצריך להסתגל אליו אנחנו מזמינים את הציבור ללמוד את השטר החדש באמצעות המידע שמפורסם בכל אמצעי המדיה. אנחנו מניחים שהציבור ילמד וזה יעבור בשלום".
הנגידה נשאלה לדעתה על העיכוב המסתמן באישור תקציב המדינה. "מטבע הדברים ההחלטות לא פשוטות וברור שהדברים הולכים יותר לאט. אני מאד מקווה שהדברים יעשו בזמן ולא נגיע למשטר של 1/12 למרות שגם עם זה יש לנו ניסיון ואפשר לעבוד. נצטרך לחכות", כך לדברי פלוג.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. תראו גם את הצד השני שהוא במילה אחת – מכוער!
    בשביל מה שני שטרות ירוקים?

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב