סאגת ליצמן: "גדולי ישראל יתכנסו ויתירו לליצמן לשמש שר"

ביהדות התורה מעריכים שאם בג"ץ יכריע שליצמן צריך לבחור בין לשמש כשר לבין תפקיד סגן שר בהוא יפנה את השאלה לאדמו"ר מגור, אייכלר: "גדולי ישראל יתכנסו ויכריעו"

לאחר הדיון הדרמטי בבג"ץ שנערך היום סביב סמכותיו של ליצמן, ביהדות התורה מעריכים שאם בג"ץ יכריע שליצמן צריך לבחור בין לשמש כשר לבין תפקיד סגן שר בלי הרבה סמכויות, הוא יפנה את השאלה לאדמו"ר מגור, כאשר ההערכה היא שהבקשה תאושר.

.חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה העניק ראיון לרשת ב' ואמר כי "אם יקבע בג"ץ שסגן שר הבריאות יעקב ליצמן אינו יכול להמשיך ולשמש סגן שר בתקן של שר, יתכנסו גדולי התורה, וסביר להניח שיתירו לו לשמש שר".

במשדר "בחצי היום" ברשת ב' אמר אייכלר כי "בהיבט העקרוני הוא אינו סבור שבסמכותו של בית המשפט העליון לפסוק שראש הממשלה אינו יכול לשמש שר בממשלתו".

אייכלר הוסיף כי שוב אנו עדים לשלטון השופטים במקום שלטון הפרלמנט.

F150701HP08

הפרשן החרדי יעקב ריבלין צייץ בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "מדברי השופטים ניכר היה שהם יודעים שהמציאות תכופף את האידאולוגיה וליצמן יקבל היתר להיות שר, השאלה היא מי גילה להם רז זה?".

יושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג אמר ברשת ב' כי פירוש דבריו של השופט מלצר הם כי ראש הממשלה נתניהו עבר על החוק. בתשובה לשאלה אם יצטרף המחנה הציוני לקואליציה לאחר אישור התקציב, העריך הרצוג כי הממשלה לא תצליח להעביר את תקציב המדינה וכי היא לא תאריך ימים.

החלטת בג"ץ – דרמה פוליטית? 

מעבר לפיקנטריה סביב ההגדרה הרשמית של תפקידו של ליצמן, פסיקת בג"צ היא דרמטית במיוחד: השופטים קבעו כי עצם כהונתו של רה"מ כשר במשרד שאינו משרד ראש הממשלה – בעייתית מאוד. המשמעות: מלבד התפטרותו מתפקיד שר הבריאות, נתניהו יאלץ להתפטר גם מתפקידיו כשר החוץ, התקשורת, וכשר במשרד לשיתוף פעולה אזורי.

ליצמן בבית החולים

השופטים אף הקצו ל'יש עתיד' – שהגישה את העתירה – חמישה ימים כדי לתקן את העתירה ולכוון אותה ליכולת של ראש ממשלה לכהן כשר.

השופט חנן מלצר אמר בדיון כי להבדיל מחוק יסוד הממשלה הקודם, בחוק יסוד הממשלה הנוכחי הורידו את הסעיף האומר שראש הממשלה יכול להיות ממונה על משרד נוסף, קרי הוא לא יכול בכלל בצד תפקידו כראש ממשלה לשמש כשר במשרד אחר . "לכן כל המתווה יש לו פסול בעצם זה שהוא גם שר וזה הוא לא יכול לעשות לפי חוק יסוד הממשלה הנוכחי", דברי השופט מלצר.

כאמור, מדובר בקביעה דרמטית במיוחד. קביעה שעשויה לחולל תמורות פוליטיות משמעותיות בתוככי הקואליה, במבנה שלה ואולי אף בהרכבה. כך לדוגמא, ההתפטרות של רה"מ מהמשרדים האמורים צפויה להוביל למלחמת כל בכל בין בכירי הליכוד שיאבקו על תיק החוץ. בנוסף, עשויים חברים אחרים במפלגה להתקוטט על תיק התקשורת.

במערכת הפוליטית מזכירים כי רה"מ שמר את תיק החוץ עבור כניסה עתידית של מפלגת העבודה (או אפילו ישראל ביתנו) לממשלה, כאשר התיקים הנוספים גם יועדו לה – או לחילופין עבור שרים שיוותרו על משרדיהם הנוכחים במקרה כזה.

אולם כאמור, ההתפתחות המשפטית מהבוקר טורפת את כל הקלפים סביב תכניותיו העתידיות של ראש הממשלה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.