סגירת מעגל • אחרי 22 שנה: דרעי חוזר למשרד הפנים

שרי הממשלה אשרו היום את חזרתו של יו"ר תנועת ש"ס, השר אריה דרעי, למשרד הפנים – המשרד אותו עזב לפני 22 שנה. בש"ס הודפים את הביקורת הציבורית על המינוי: "תוכן המשרד השתנה מאז שדרעי כיהן בו בפעם האחרונה" {סגירת מעגל}

לאחר פסק זמן ארוך של 22 שנה, סוגר היום יו"ר שס אריה דרעי מעגל מרגש בחייו כאשר הוא חוזר לכהן בתפקיד האחרון בה כיהן בסיבוב הקודם שלו בפוליטיקה – משרד הפנים. שרי הממשלה אישרו היום פה אחד בישיבת הממשלה את הקאמבק הסימבולי.

חזרתו של דרעי התאפשרה לאחר שבשבוע שעבר ביקש דרעי חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין על מינויו לתפקיד. בחוות הדעת שהועברה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נקבע כי אין מניעה משפטית למינויו של דרעי לתפקיד, למרות הקשיים במישור הציבורי והערכי.

בחוות הדעת נקבע כי "עמדתי היא כי אמות המידה שהתווה בית המשפט העליון בפסיקתו בסוגיה, אינן מובילות למסקנה כי מינוי דרעי לתפקיד שר הפנים לוקה במישור המשפטי, באי-סבירות קיצונית. עם זאת יש לשוב ולהזכיר כי גם עם מינויו לתפקיד שר נמצא כמעורר קשיים משפטיים, ואף הוגדר על ידי בית המשפט העליון כמצוי על 'גבול מתחם הסבירות', כוחם של קביעות אלו שריר גם ביחס למינוי המוצע כעת".

עוד הוסיף ויינשטיין כי "אין בכך כדי לומר שההחלטה על המינוי כאמור היא 'טובה וראויה', אלא אך כי היא אינה נוגדת את הדין. גם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע פרגו קבעה כי "ההחלטה למנות את דרעי כשר הפנים אינה נוגדת את הדין".

כזכור, עוד במהלך המשא ומתן הקואליציוני דרשו בש"ס את משרד הפנים עבור יו"ר המפלגה אריה דרעי. בסופו של דבר, על מנת למנוע לזות שפתיים, כאשר דרעי הורשע בעבר על עבירות שלכאורה ביצע כאשר כיהן במשרד זה. כעת, לאחר שבג"צ פסק כי הוא שילם את חובו לחברה, רוצה דרעי לשוב לתפקיד חשוב זה.

במהלך המו"מ הקואליציוני הודיע דרעי כי הוא מוותר על תפקיד שר הפנים כדי "למנוע לזות שפתיים". בראיון לגל"צ אמר כי "בשביל התיקון החברתי הייתי צריך לחזור למשרד הפנים, אבל אני קשוב גם לביקורת ציבורית ולא אכנס למשרד על רגל שמאל, אז אני לא נאבק על הפנים".

יצויין כי בסקר שפורסם בערוץ הכנסת, ענו 68 אחוז מהנשאלים כי לא ראוי למנות שוב את אריה דרעי לשר במשרד הפנים. מדובר בסקר שנערך על ידי מכון פאנלס פוליטיקס. עוד בסקר: 21 אחוז מהנשאלים חושבים כי מדובר במינוי ראוי, ולשאר הנשאלים אין דעה בנושא.

הביקורת על שובו של דרעי למשרד, התחילה כבר מאתמול כאשר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"חזרתו של אריה דרעי למקום הפשע, כלומר משרד הפנים, היא יום שחור לשלטון החוק ולמדינת ישראל". לדברי רגב, "הרשעותיו של דרעי בתיק השוחד והתיק הציבורי מלמדות כי הפך את המשרד לפרה חולבת לענייניו האישיים, לבני משפחתו ולמוסדות מקורבים".

רגב ציין ש"​דרעי אמנם זוכה בבית משפט השלום מחלק מן האישומים, בין השאר בגלל הרתיעה של בתי המשפט מיישום עבירת 'הפרת אימונים'. ​אבל ראש הממשלה ועמיתיו, כמו גם הציבור, צריכים לזכור שבין התיאורים​ בהם התייחס בית המשפט לדרעי ולמעשיו בתיק הציבורי היו: 'מעשה ראוי לכל גינוי וראוי להוקעה ולשרוש', 'ניגוד עניינים חד בולט וחמור', 'הפר את אמון בציבור' ו'דופי  של שחיתות'".

סגירת מעגל מרגשת. משרד הפנים. צילום: פלאש 90
סגירת מעגל מרגשת. משרד הפנים. צילום: פלאש 90

​רגב הכריז כי, "אסור לאיש ציבור כה מושחת שחסר ריסונים והבנה של מגבלות המשרה – לשוב למשרד בו הפיתוי וההזדמנויות להמשיך ולהשחית את המערכת כה רבים וגדולים". לדבריו, "את חומרת המינוי מגדילה העובדה שדרעי מעולם לא הכיר באשמ​תו​, לא הודה ששגה ולא נטל אחריות. ​במקום זה, הוא אף ניהל קמפיין של "הוא זכאי" ו"אני מאשים" נגד מערכת החוק ובתי המשפט. מינויו יהיה שיא נוסף במשבר המוסרי של הקואליציה הנוכחית והפוליטיקה הישראלית​".

גם עורך הדין אליעד שרגא מהתנועה לאיכות השלטון הבטיח להיאבק במינוי. בראיון הבוקר לגלי צה"ל אמר כי "רק בעיניו של יועץ משפטי לממשלה חסר עמוד שדרה ונטול מצפן ערכי זה סביר ששר פנים לשעבר שהורשע בעבירות שיש עמן קלון יחזור להיות שר פנים".

יועץ התקשורת של דרעי, ברק סרי, אמר בראיון לניב רסקין בגלצ: "נוצר עכשיו מצב שמשרד הפנים השתנה לא מרצונו. לא צריכה להיות עם זה שום בעיה. אין שום הבדל בין שר הכלכלה לשר הפנים". כלומר, בש"ס מסבירים כי דרישת כחלון לקחת על עצמו את מנהל התכנון הכשירה את שובו של דרעי למשרד הפנים.

בכתבה שפורסמה אתמול בעיתון הכלכלי דה מרקר מזכיר צבי זרחיה כי דרעי כיהן כשר הפנים בשלוש ממשלות, מ-1988 עד 1993. הוא פרש מתפקידו בספטמבר 1993, בעקבות הגשת כתב אישום נגדו בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

ב-1999 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את דרעי וגזר עליו 4 שנות מאסר וקנס של 250 אלף שקל. השופטים פסקו כי "אין מדובר בכשלון בודד של צעיר שעתה זה נחשף למנעמי השלטון, אלא במי שהתמיד באורח חיים המיוסד על אדני שוחד".

הם מזכירים כי לאחר ערעור שהגיש דרעי לעליון, קוצר עונשו. בפועל ריצה דרעי מאסר של פחות משנתיים, ולאחר שחרורו עסק בייעוץ לחברות שונות במשק. ב-2012 חזר למפלגת ש"ס, וב-2015 מונה לשר הכלכלה בממשלת נתניהו – משרד שממנו התפטר כדי לאפשר לנתניהו להעביר את מתווה הגז תוך עקיפת הממונה על ההגבלים.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. דרעי חוזר למשרד הפנים קצב יחזור לנשיאות אולמרט לראשות הממשלה ..
  אחרית הימים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. טוב מאוד!!!
  דרעי נפל שבור שכרו לו…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב