סגן הרמטכ"ל מבהיר: "לא התכוונתי להשוות בין ישראל לגרמניה"

ההשוואה והסערה: בנאום בטקס במכון משואה אמר סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, כי "מפחיד לזהות בקרבנו תהליכים שהתרחשו בגרמניה ערב השואה". ההתבטאות עוררה סערה תקשורתית ופוליטית והבוקר הוציא גולן הודעת הבהרה לדברים

מודה ועוזב: בהודעה רשמית סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן מבהיר הבוקר כי לא הייתה לו כוונה לבצע השוואה בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנים.

כזכור, גולן נאם אמש בעצרת זיכרון בתל יצחק. בין דבריו אמר גולן: אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70 שמונים ותשעים שנה – ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום ב-2016…הרי אין קל יותר ופשוט יותר לשנוא את הזר אין יותר קל ושפוט מלעורר חרדות ומלהלך אימים. אין יותר קל ופשוט מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות".

גולן הוסיף: "השואה בעניי חייבת להביא אותנו להרהורים עמוקים בדבר אחריותה של מנהיגות ושל חברה. השואה חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנחנו כאן ועכשיו דואגים לגר ליתום ולאלמנה, ואלה שדומים להם. השואה חייבת להוביל אותנו לחשיבה אודות חיינו הציבוריים ועוד יותר מכך היא חייבת להוביל את כל מי שיכול – ולא רק את מי שרוצה – לשאת באחריות ציבורית".

הדברים עורר סערה תקשורתית ופוליטית גדולה. שר החינוך קרא לו לחזור בו מהדברים, סמוטריץ' גינה בחריפות ועיתונאים רבים התנצחו ברשתות החברתיות סביב הלגיטימיות של האמירה והלגיטימיות של העיתוי שלה.

בהודעה שפורסמה הבוקר נאמר "שלא הייתה לו שום כוונה להשוות בין צה"ל למדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנים…לא הייתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני. צה"ל הוא צבא מוסרי השומר על טוהר הנשק וכבוד האדם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.