סדקים בקואליציה: הליכוד נגד המתווה לשוויון בנטל שמוביל לפיד

חברי סיעת הליכוד בכנסת ובראשם שר הביטחון, בוגי יעלון, מתנגדים למתווה השווין בנטל אליו חותרים ב"יש עתיד", מפלגתו של יאיר לפיד.

העיתון 'מעריב' מדווח הבוקר (א') כי שר הביטחון יעלון מתנגד למתווה כפי שהוא מוצע כעת, לפיו ייקבעו מכסות לבני הישיבות שיוכלו שלא להתגייס ולהמשיך לשקוד על לימודם.

בוועדת פרי שדנה בנושא השוויון בנטל, הועלתה ההצעה כי מי שיקבע את זהות 1,800 הבחורים שיוכלו להמשיך ללמוד יהיו חברי גוף שיוקם מנציגי משרד הביטחון, משרד החינוך וועד הישיבות, ואלו יקבעו מי יקבל את הפטור.
במהלך הדיון אמר נציג צה"ל, תא"ל גדי אגמון, כי "אין סיכוי שוועד ראשי הישיבות החרדיות יסכים לקחת חלק בגוף המחליט, ועל פי מה יחליטו?".
למרבה ההפתעה גם שר הביטחון יעלון עצמו הביע התנגדות לנושא המכסות, למרות שהנושא כבר הוסכם בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ליש עתיד.
יעלון אמר בוועדה כי "כבר היום רואים יותר חיילים חרדים. אסור לנו להתעלם מזה. צריך לתת לתהליך הטבעי להסתיים, קביעת מכסות רק תגרום למגזר להתכנס ולהתגונן. ההמלצה שלי היא להשאיר את עניין המכסות פתוח, ולבדוק בעוד חמש שנים מה קורה. צריך ללוות את הנושא בתמריצים: מי שמשרת בצה"ל מתוגמל יותר משירות אזרחי, המתוגמל יותר מבן ישיבה".

"שיגייסו גם את הערבים"

כמו כן רוצים ב'יש עתיד' להקדים את המתווה מעוד ארבע שנים, אז הוא אמור לחול לפי ההסכמים, לעוד שלוש שנים בלבד, כאשר הכוונה שלהם היא להגיע לבחירות הבאות כשבידם "הישג" עבור קהל הבוחרים שלהם. גם לכך התנגד יעלון.

גם סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, קבל אמש על כך שהוועדה לגיבוש המתווה מתכננת לגבש מתווה גיוס צבאי ואזרחי רק למגזר החרדי ומתעלמת מטיפול במגזר הערבי.

"הדבר לא מקובל עלי", אמר אמש (מוצ"ש) דנון ל"ישראל היום". "לא נתמוך שמטפל רק באוכלוסייה אחת ומשאיר את הערבים לנפשם", אמר. "אי אפשר להתעלם מקבוצת אוכלוסייה גדולה. איש לא מצפה שיתגייסו לגולני, אבל לשרת ציבור בקופת חולים לפני לימודים באוניברסיטת חיפה הם יכולים".
דנון הוסיף ואמר כי "השנאה של לפיד לחרדים אל מול ההתעלמות שלו מערביי ישראל היא צביעות לשמה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.