סוכני 'המוסד' חדרו למתקן הסודי: הפרטים נחשפים

פרטי המבצע הסודי לחשיפת תוכנית הגרעין האיראני נחשפים: 'המוסד' הבריח מסמכים, באיראן לא גילו דבר. גורם מודיעיני: "פשוט הרמנו להם את כל הארכיון מתחת לאף"

סוכני 'המוסד' הצליחו להביא לישראל את הארכיון הגרעיני השלם של פרוייקט עמאד החשאי, שאיראן הקפידה להסתיר מהעולם. זהו הישג חסר תקדים, בו מצליח הארגון להשיג את המסמכים המקוריים, לקחת אותם מלב טהרן, ולהבריח אותם אל מחוץ למדינה בלי שאיראן כלל מבחינה כי הם חסרים.

את פרטי המבצע שמותרים לפרסום, מפרסם הבוקר העיתונאי רונן ברגמן ב'ידיעות אחרונות'.

למעשה, כבר שנים ארוכות שישראל טוענת כי לפחות מ־1999, ואולי עוד קודם לכן, מנהלת איראן פרוייקט צבאי גרעיני סודי שמטרתו ייצור פצצת אטום, טילים בליסטיים והתאמת הפצצה כך שתוכל להיות משוגרת על אותם טילים, כל זאת תוך הטעייה, מרמה, שקר וזיוף אל מול הקהילה הבינלאומית ותוך הפרה בוטה של חתימתה על האמנה למניעת הפצת הנשק הגרעיני.

אלא, טוען ברגמן, שעד עתה נשען העולם, המוסד וגם מרבית הפרסומים על ידיעות חלקיות, שנלקחו, בין השאר, ממקורות בעל פה. המוסד גם לא יכול היה "להלבין" את הידיעות הללו, שבאו ממקורות חסויים ביותר, ולכן השיחות הרבות שניהלו נציגי ישראל עם אנשי הקהילה הבין לאומית בניסיון לשכנע שאיראן משקרת, היו בעיקר מבוססות על האמון במוסד ועל מעט מאוד מידע שישראל יכלה לחלוק, מחשש לחשיפת מקורות.

כעת, כל זה השתנה בעקבות המבצע האחרון של המוסד. כבר מחתימת הסכם הגרעין עם איראן נותרה ישראל כמעט לבדה במעקב אחר פרוייקט הגרעין של איראן, כשבחוד החנית נמצא המוסד. המוסד המשיך את המעקב מתוך כמה מטרות, הראשונה שבהן לבדוק האם האיראנים מפרים את ההסכם, והשנייה – לאתר ולהבין היכן בדיוק עצרו האיראנים את הפיתוח הגרעיני הצבאי שלהם והיכן הם מחזיקים את הידע שצברו.

מספר אגפים של המוסד ניהלו במקביל מבצעים כדי לנסות ולקבל כמה שיותר מידע מתוך איראן. לדברי ברגמן, בניגוד למה שהתרחש מאמצע העשור הקודם ועד חתימת ההסכם, תקופה בה נהנה המוסד משיתוף פעולה עמוק עם שורת סוכנויות ביון במערב, הרי שמרגע חתימת ההסכם הופסקו רוב המבצעים המשותפים, כולל חלק גדול מאלה עם ארצות הברית.

וכאן הגיעה פריצת הדרך: במהלך השנה שעברה הגיעו למוסד ידיעות כי הארכיון הצבאי של פרוייקט עמאד, שם הקוד של הפרוייקט הצבאי הגרעיני הסודי, הועבר לאתר סודי בטהרן, כדי להסתיר אותו מגורמי פיקוח בין לאומיים, וזאת תוך יידוע מספר קטן מאוד של אנשים בתוך פרוייקט הגרעין ובמשמרות המהפיכה האחראים על אבטחתו.

המוסד גילה את העברת הארכיון של הפרוייקט הצבאי למתקן הסודי בטהרן בפברואר 2016, ומאז שם דגש על שני עניינים: מעקב מודיעיני המבוסס על מקורות אנושיים על המתרחש במתקן, ווידוא שהחומר לא יצא ממנו.

כעת, לפני כמה שבועות, הושלם מבצע אדיר וחובק עולם של המוסד, שבו היו שותפים גורמים רבים, ומעורב בו כסף לא קטן, הנוגעים במודיעין אנושי ומודיעין אלקטרוני, וכן במקצוע מודיעיני שפותח בישראל שמשלב את שניהם.

אחרי תהליך ניתוח קצר של הממצאים הדרמטיים, יצא ראש המוסד יוסי כהן, עם כמה מלווים, לוושינגטון, כדי להיוועד עם הנשיא טראמפ, עם ראש הסי.אי.איי פומפאו (המשמש כיום כמזכיר המדינה) ועם גורמים נוספים, ולהציג להם את מה שהושג.

מהחומר, הכולל סרטי וידאו, גנטים (צירי זמן), אין ספור מסמכים מדעיים, תוצאות ניסויים, מתווי פרויקטים, הוראות מטעמו של שר ההגנה האיראני למוחסיין פחרי זאדה, ראש פרוייקט עמאד עד 2003 וראש פרוייקט הגרעין מאז ועד היום, ועוד ועוד, עולה תמונה ברורה מאוד, אותה הציג אמש נתניהו: ראשית, איראן התכוונה לייצר נשק גרעיני; שנית, היא החזיקה פרוייקט אדיר מימדים כדי לממש את המטרה הזו; שלישית, היא עשתה הכל כדי להסתיר את הפרוייקט הזה שלה, שהוא הפרה גסה של חתימתה על האמנה למניעת הפצתו של הנשק הגרעיני. עוד התגלה, כי היא החליפה את הפרוייקט הסודי ב־2003 בפרוייקט לכאורה אזרחי, אבל שבעצם כלל את אותם מרכיבים; ולבסוף – שיקרה בבוטות לקהילה הבין לאומית כל השנים ועשתה מאמצים גדולים להסתיר את הארכיון.

ברגמן מספר כי מאז הגעת החומר לישראל נערכו שורת דיונים סביב מה לעשות איתו. היו כאלה שסברו כי כמו בפעמים קודמות ישראל צריכה להדליף אותו לגורמי תקשורת בין לאומיים שיפרסמו אותו בלי לייחס למקור, אך בסופו של דבר הוחלט אחרת מכמה טעמים. בקהילת המודיעין טוענים כי הדבר לא יסכן מקורות ושיטות פעולה.

רק לפני מספר שבועות גילו האיראנים את דבר הפריצה ואת גניבת הארכיון ומאז הם כנראה העריכו את מה שקרה – כי המוסד גנב להם את הארכיון מחתחת לאף. אתמול קיבלו האיראנים לכך את האישור הסופי.

ברגמן מספר עוד, כי החומר היה אמור להתפרסם היום, אך אתמול הוחלט להקדים את הפרסום ביום מחשש לדליפה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. גילוי ארכיון האיראני

    בנוסף לאיומים בהשמדת ישראל והפעלת טרור עולמי, בטן מלאה לטראמפ

    isak |
    הגב