סוכני המוסד של משה רבינו / טורו של הרב יעקב גלויברמן

בפרשת 'שלח', מסופר על משה רבנו ששלח אנשים לתור את ארץ ישראל, ולמעשה הם ריגלו את הארץ.

בפרשת 'שלח', מסופר על משה רבנו ששלח אנשים לתור את ארץ ישראל, ולמעשה הם ריגלו את הארץ. קיים הבדל ברור ובסיסי בין 'תיור' 'לריגול'. כאשר אדם מגיע כתייר, הוא רואה את הדברים הטובים והמעניינים שבה. ואילו כאשר אדם בא לראות את הדברים הרעים, הוא למעשה מרגל. בפרשה אומר אלוקים למשה: 'שלח לך אנשים, שיתורו את הארץ'.

ז"א- לראות רק את הדברים הטובים שבה. אולם המרגלים מעלו בשליחותם ובאו לראות את החסרונות שבארץ. ובכך המיטו אסון על עצמם בכך שבמקום לרומם את העם ולהפיח בהם תקווה מחודשת לקראת הכניסה לארץ המובטחת, הכניסו פחד וייאוש בליבותיהם, טרם כניסתם לארץ ישראל. מסופר על הצדיק רבי מנחם מענדל מוויטבסק שעלה לארץ ישראל עם חסידיו. התאונן על כך אחד מהחסידים: "עליתי לארץ ישראל, כי האמנתי שכאן קל יותר לעבוד את אלוקים. אך מתברר שהעבודה כאן קשה יותר מאשר בחו"ל". ענה לו הצדיק: "הנך טועה! היות ובחו"ל היו שאיפותיך לעבודת אלוקים המהולה בגאווה, ועל כן לא הרגשת בקשיים שנקרו בדרכך.

אולם בארץ ישראל המבורכת מכל הארצות, עד כדי כך שהיא מביאה את האדם לענווה, הכרת במיעוט ערכך, ועבודתך את אלוקים, נהייתה נקייה יותר מגאוותך האישית. לכן אתה מרגיש יותר בקשיים הללו בארץ…"

 

חד וחלק: אין עני יותר, ממי שאינו שמח בחלקו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.