סוללות גיבוי למחשב- מהן? למי הן מיועדות? ומה מציע השוק בתחום

עבודה עם מחשב נייד היא שכיחה ומקובלת מאוד היום. סטודנטים רבים מגיעים ללימודיהם עם מחשב נייד במקום עם הקלסר והעט המסורתיים. גם אנשי עסקים ואנשי שיווק רבים במסגרת עבודתם מחוץ למשרד מגיעים לפגישות עבודה עם המחשב הנייד בכדי שכל נתון השמור במחשב יהיה זמין להם בעת הצורך. כיוון שמחשב נייד משמש פעמים רבות מחוץ למקום סגור בו יש חיבור לחשמל, לסוללה תפקיד חשוב מאוד באפשרות לעבוד עימו באופן רציף. סוללה מחזיקה מעמד כשעתיים. אם היא מחזיקה זמן הקצר מכך באופן משמעותי כנראה שהיא כבר בסוף הדרך שלה. כך או כך, מומלץ להצטייד בסוללת גיבוי או סוללה תחליפית. כיצד לדעת איזו סוללה לרכוש? מה מתאים למחשב שלכם ומהן הסוללות המוצעות בשוק?
האם בהכרח יש לקנות סוללת מקור כסוללת גיבוי?
לא, אין זה הכרח שסוללת הגיבוי תהיה סוללת מקור. סוללות גיבוי נטענות למחשב יכולות להיות סוללות כלליות המתאימות למחשבים ניידים המיוצרים על ידי חברות שונות (היצע רחב מהם תוכלו למצוא באתר זה) בבדיקות שנעשו נמצא כי איכותן של הסוללות התחליפיות אינה נופלת בהכרח מזו של הסוללה המקורית. כמובן שיש להפעיל שיקול דעת ולראות כי המחיר אינו נמוך באופן מוזר. כל עוד המחיר נראה הגיוני, סביר להניח כי הסוללה תהיה באיכות טובה ותבצע את הגיבוי בצורה מספקת. כדאי לבדוק כי על הסוללה רשום כי היא עומדת בתקן 9001ISO.
מהו ההבדל בין סוללת מקור לסוללת גיבוי תחליפית?
סוללת גיבוי תחליפית דומה מאוד בצורתה לסוללת המקור. המימדים, התפסים שעל גבי הסוללה והקונקטור שלה בנויים בצורה זהה בשתי הסוללות. חיצונית ניתן להבדיל בין שני סוגי הסוללות באמצעות לוגו החברה ומדבקה שמודבקת על ידי החברה. על סוללת המקור יהיה מוטבע לוגו ואילו על סוללה תחליפית לא. דבר נוסף ששונה הוא תאי הסוללה שנמצאים בפנים. הם שונים זה מזה ביצרן אשר ייצר אותם. במאפיינים הם זהים כל עוד מדובר על סוללות בעלות מספר פרמטרים חשובים אשר אותם יש לבדוק בטרם רוכשים את הסוללה. לפני רכישת סוללת גיבוי יש לבדוק בסוללה המקורית את המתח הנמדד בוולט (V). רצוי גם כי ההספק הנמדד במיליאמפר (mAh) יהיה קרוב להספק של הסוללה המקורית וזאת על מנת שסוללת הגיבוי תשמש במשך זמן דומה. סוללות למחשב נייד יכללו שלושה תאי סוללה ואז המתח אמור להיות V10.8 או V11.1 או ארבעה תאי סוללה ואז המתח אמור להיות V14.4 או V14.8. רוב הסוללות המוצעות היום בשוק הן סוללות העשויות מליתיום יון או ליתיום פולימר. בניגוד לסוללות העשויות ניקל מיטל או ניקל קדיום שהן סוללות פחות נפוצות היום, סוללות העשויות ליתיום יון או ליתיום פולימר אינן דורשות טעינה מוקדמת ומגיעות טעונות באופן מלא או חלקי. על מנת לקבל בהן מצב שימוש מקסימלי יהיה צורך לבצע בהן טעינה ופריקה במשך שלוש פעמים.
אילו סוללות גיבוי ישנן בשוק?
סוללות הגיבוי נבדלות זו מזו בעיקר בהספק שלהן. ההספק יכול להגיע מ- mAh3000 ועד mAh12000 ואף יותר. המחירים משתנים אף הם בהתאם להספק. אף על פי שסוללת גיבוי, כמו סוללה באופן כללי, נועדה לספק אנרגיה למחשב ולא לספק לו יופי או אסתטיקה, ניתן למצוא סוללות בצבעים שונים. הצבע הסטנדרטי הוא אמנם שחור אך לכל מי שיופי ואסתטיקה, גם של פינה נסתרת במחשב חשובים לו, ישנן סוללות גם בצבעי כחול, ואפילו ורוד עם עיטורים, כאשר סוללה צבעונית עולה יותר רק בשל העיצוב המושקע שלה…

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. חבל, בדיוק הדגם הזה נמכר בישראל ברשת באג. במחיק שפוי ועם אחריות של שנה.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב