סוער בבית שמש: חכם שלום והרב בעדני נידו אברך תושב העיר

בית שמש סוערת: מכתב נידוי נגד אחד הצדדים בפרשה שהסעירה את הציבור הספרדי בעיר, פורסם הבוקר ברחובות העיר. על החתום: נשיא מועצת החכמים חכם שלום והגר"ש בעדני

בתקופה האחרונה הוקם בקהילה הספרדית "זכות אבות", בית ספר חדש לבנות בשם "עוז והדר". בית הספר הוקם על ידי כמה אברכים, בראשם היוזם הרב יואל יוסף, וכן הרב אליהו לוי שהיה מהמקימים, על מנת לעזור לציבור בני תורה הספרדים בעיר שמונה מאות משפחות, והיה במצוקת מוסדות לבנותיו.

אלא שבמרוצת הזמן התגלה בין השניים ויכוח סוער בנושא השליטה על המוסדות. מי משניהם יעמוד בראש המוסדות וינהל אותם. השניים החליטו ללכת לבוררות, והגיעו לגאון הגדול הרב אלחנן פרץ, פוסק ידוע ומוכר בבית שמש ואף מחוצה לה, לשאול אותו בעניין.

הרב פרץ הורה להם ללכת לבורר שידיו רב לו בעניינים כאלה, והשניים רשמו שלושה שמות של בוררים ועשו גורל ביניהם כדי לבחור מי יהיה הבורר המסוכם עליהם.

בגורל נפל שמו של הרב דב השל מיורשלים. השניים החליטו אכן ללכת אליו, ומראש חתמו שני הצדדים על ההסכמה שהוא הבורר המוסמך בין הצדדים.

הבורר שמע את הצדדים ולאחר מכן פסק שבית הספר יהיה בשליטת יואל יוסף, ואילו הגנים המסופחים לו, ינוהלו תחת אליהו לוי.

אלא שאז חלה התפתחות: יואל יוסף הלך לבית המשפט בכדי לאשר את הבוררות, והפסק אכן אושרר. אבל הצעד הזה הביא לבסוף למכתב נידוי חריף נגדו שפורסם בעיר הבוקר. לאחר שהפסק אושר ע"י בית המשפט, אליהו לוי פנה לבג"ץ בכדי לנסות לבטל את החלטת בית המשפט. אלא שזה לא עזר: בג"ץ קבע שיש לקיים את פסק הבוררות המקורי.

והנה הבוקר קמו התושבים הספרדים לסערה: בעיר פורסם כתב נידוי חריף נגד הרב יואל יוסף, בשל הפניה לבית המשפט, לערכאות, דבר האסור על פי ההלכה. על המכתב חתומים מרן הגר"ש כהן נשיא מועצת חכמי התורה, הגר"ש בעדני חבר המועצת, ועוד רבנים מבית שמש.

ממקורביו של יואל יוסף נמסר ל'אקטואליק': "מי שיזם את הקמת המוסדות הוא רבי יואל. לגבי הכתב נידוי, היו שלושה בתי דין שקבעו שיואל צודק. גם הרב השל ועוד רבנים קבעו כולם שהאמת איתנו".

ממקורביו של אליהו לוי נמסר ל'אקטואליק': "הקמנו יחד את המוסדות, קבוצה של חמשה אברכים. כעבור כמה שנים נשארו שניים, אליהו ויואל, והבורר פסק שאליהו יקבל את הגנים ויואל את בית הספר". ולגבי הבוררות עליה ערערו, הם טוענים כי נמצאו בתהליך קיום הבוררות הרבה ליקויים שלא הוסכמו על ידי הרבנים.

כתב הנידוי

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל הכבוד לחכי"ם החרדים! שעוזרים לנו, לאט לאט אבל בטוח, אנו מחלנים את כולכם. כל הכבוד ממש. אנו מודים לכם מכל הלב על שיתוף הפעולה בחילולי השבת, לאט לאט לא יהיה כאן בארץ ישראל שום שמירת שבת, אנחנו גם מודים לכם על שיתוף הפעולה בתחום כמו הרכבת וכו'. גם באקדמיה, מצויין שאתם מתקרבים אלינו, זה עוזר לאט אבל בטוח להפוך אתכם לחילונים גמורים כמונו. לא איכפת לנו שתמשיכו ללכת עם כיפה שחורה ולבוש חרדי, העיקר שאתם תתנהגו בסוף כמונו החילונים. גם בענין חידוש גזירת הגיוס, כל הכבוד לשיתוף הפעולה! המכסות והיעדים עוזרים לנו להפוך אתכם לחילונים לאט אבל בטוח. בבחירות הקרובות כולנו נצביע ג' או ש"ס. למה להצביע מרץ או יאיר לפיד, אם החרדים עושים זאת טוב מאתם? וזה רק מקצת שבחו בפניו של חכי"ם רחדים לשעבר, הי"ד.

  כל הכבוד לחכי"ם החרדים!
  שעוזרים לנו, לאט לאט אבל בטוח, אנו מחלנים את כולכם. כל הכבוד ממש.
  אנו מודים לכם מכל הלב על שיתוף הפעולה בחילולי השבת, לאט לאט לא יהיה כאן בארץ ישראל שום שמירת שבת, אנחנו גם מודים לכם על שיתוף הפעולה בתחום כמו הרכבת וכו'.
  גם באקדמיה, מצויין שאתם מתקרבים אלינו, זה עוזר לאט אבל בטוח להפוך אתכם לחילונים גמורים כמונו.
  לא איכפת לנו שתמשיכו ללכת עם כיפה שחורה ולבוש חרדי, העיקר שאתם תתנהגו בסוף כמונו החילונים.
  גם בענין חידוש גזירת הגיוס, כל הכבוד לשיתוף הפעולה!
  המכסות והיעדים עוזרים לנו להפוך אתכם לחילונים לאט אבל בטוח.
  בבחירות הקרובות כולנו נצביע ג' או ש"ס.
  למה להצביע מרץ או יאיר לפיד, אם החרדים עושים זאת טוב מאתם?
  וזה רק מקצת שבחו בפניו של חכי"ם רחדים לשעבר, הי"ד.

  לדעתי כל זה מהשמים בגלל ש-וועד הישיבות גם מגייסים בני ישיבה |
  הגב