סוער בעבודה: ח"כ אראל מרגלית כינה את לפיד: "שבתי צבי ישראלי מודרני – משיח שקר"

 קרב על המפלגה: המתמודדים על ראשות מפלגת העבודה, הח"כים יצחק הרצוג, איתן כבל ואראל מרגלית, הטיחו היום (ו')  ביקורת קשות ביו"ר, שלי יחימוביץ' – שרמזה על כוונתה לזחול לממשלת נתניהו, "היא עלולה להפוך את מפלגת העבודה למפלגת נישה אחרי שכבר "הפכה אותה למועדון סגור והיא הסלקטורית".

כינוס ועידת המפלגה נערך הבוקר בגני התערוכה בתל אביב, לשם נהרו כאלף מחברי מפלגה במטרה להכריע על מועד לקיום פריימריז. בהצבעה עצמה יחימוביץ' היא זו שניצחה.

 יחימוביץ' הראשונה לנאום הציעה את תאריך 21 בנובמבר לעומת המתמודדים מולה את 21 בינואר.  על פי תקנון המפלגה, בעל זכות בחירה הוא מי שעבר תקופת "הכשרה" של חצי שנה לפחות, אך מספירת הקולות עלה כי הצעתה של יחימוביץ' התקבלה – ולכן לא יתאפשר קיום מפקד כלל. 576 תמכו בהצעת יו"ר העבודה, 533 העדיפו את התאריך החלופי – ולכן הפריימריז יתקיימו בסופו של דבר ב-21 בנובמבר..

  יחימוביץ' תקפה בנאומה את לפיד ואמרה כי , "מתרחש פה עכשיו מאבק פוליטי והוא לגיטימי ונחוץ. תזכרו תמיד שמאחורי המאבק הפוליטי חייב להיות מאבק על מהות. ויש ביקורת לגיטימית ודמוקרטית, שהיא בונה ונחוצה. אבל יש רגע שבו היא אמורה להסתיים. אתם יודעים את זה טוב ממני, כי התכתשות פנימית צפויה מראש, מעייפת ומאיימת על המשך הבנייה והשיתוף. יש משהו שהוא משותף לכולנו, לכל הצירים שהגיעו מכל חלקי הארץ, והוא טובתה של מפלגת העבודה. הדמוקרטיה הפנימית שלנו זו התעצמות וסיבה לפריחה, לא מכשיר להחלשה".

 ".

  יצחק (בוז'י) הרצוג שמתמודד מולה התריע בנאומו: "אם נמשיך בכיוון הנוכחי עתידנו ברור – עוד מפלגת נישה. עוד מוצר על המדף בסופרמרקט, איפשהו בין מרצ, יש עתיד והתנועה. אם פעם הושוותה מפלגת העבודה מעל הבמה הזו ללווייתן המסתער על החוף, כעת יש המבקשים מאיתנו להיות דג קטן התועה באוקיאנוס".

 הוא הזהיר כי : "זרעי כשלונה של הקואליציה הזו כבר מצויים בה, ובקרוב מאוד גם אנחנו נצטרך לקבל החלטות. עלינו לשאול את עצמנו מי אנחנו רוצים להיות ומי אנו רוצים שינהיג אותנו ברגע הזה".

 במהלך הכינוס התלהט הדיון ופעילים תקפו וצעקו במהלך נאומה של יחמוביץ: "הרסת את המפלגה, סגרת סניפים, יצרת חומה בין המפלגה לשטח". לעומתם  תומכיה של יחימוביץ' נעמדו על על הרגליים, עודדו אותה וקראו בשמה.

חבר הכנסת איתן כבל אמר בנאומו כי "עם ישראל מתעניין בשאלה מי ומה יכולים לחלץ אותנו מהבוץ שנקרא ממשלת נתניהו. לא מי יכול לזחול אליה ובאילו תנאים, כפי שמתכננים פה למעלה". הוא התריע כי "לצערי כמו שאנחנו נראים היום, שלי, מפלגת העבודה היא לא אלטרנטיבה, וכשאין אלטרנטיבה אין תקווה. התקווה יותר חשובה ממך, שלי, ומהניסיון שלך לשמר את מעמדך בכל מחיר. "תמיד ידענו לחזור מהכישלון ולנצח", כבל קרא ליחימוביץ' – "תפסיקי להתכנס בעצמך ולהיות מוקפת רק באנשי שלומך.

"אסור להפוך את המפלגה למועדון סגור, עם שומרת הסף, הסלקטורית שעומדת בשער ומונעת מאנשים טובים להצטרף למפלגה. יש כאלה, שלי, שהפריימריז עבורם הם בעיה. אבל הם הזדמנות. אני מבין שהמפקד היחיד שאת מכירה הוא מפקד הארגזים. אבל אני מכיר מפקדים אחרים. מפקד של התלהבות, של אנרגיות חדשות, של רצח בעיניים, של דיון אידיאולוגי. מפקד שיוצר קהילה. מפקד שנותן תקווה. לך, שלי, אין מה לפחד מפריימריז. את הרי פופולרית ואהובה יותר מאי-פעם. את מנהיגת ההמונים. שמך נישא בכל בית בישראל. הצלחת בבחירות האחרונות לקבל שני מנדטים שלמים יותר מאהוד ברק, את בטח לא מפחדת מבחירות דמוקרטיות באמת".

ח"כ אראל מרגלית שמתמודד אף הוא, אמר כי הגיע  הזמן לדבר על מישהו שפרץ לנו לתוך הבית, מישהו שגנב לנו מתוך הבית את הדבר היקר לנו ביותר. מישהו שהצליח לשטות בנו, לשקר לנו, ולקחת לנו את הנכס שבלעדיו לעולם לא נגיע לשלטון. יש אדם אחד שעבר את כל מעגלי האבטחה, שבר את כל הבטחות הנאמנות, פירק לנו את מה שבנינו במשך שנים, ומנע מאיתנו להוביל את מדינת ישראל. הוא לא עשה דבר בחייו חוץ מלהטיף לאחרים ולזלזל בהם. לא זרע דבר בחייו חוץ משנאה ופילוג. המאבק הבא שלנו הוא קודם כל ולפני הכל באיש הזה ששמו יאיר לפיד".

 מרגלית הוסיף ותקף את  לפיד ואמר שהוא זה ש"הצליח לקחת לנו מתחת לידיים את התומכים, את החברים, את הנאמנים. את התומכים והפעילים שיחזירו אותנו לשלטון אתם ואני צריכים לקחת קודם כל ממנו". מרגלית השווה את לפיד ל "שבתי צבי ישראלי מודרני. משיח שקר", וכן קרא למנהיגי המפלגה לחזור "להיות הווינרים של הפוליטיקה הישראלית. אנחנו ננצח רק אם נהיה יזמים ולא נגררים, אנחנו ננצח אם ניקח ליאיר לפיד את הקולות שהוא גנב מאיתנו, ואנחנו ננצח כי אנחנו רעבים לחזור לשלטון".

 צילום: פלאש 90

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.