רפורמי? בנט מציע פשרה: "תפילה עם טלית – ללא תפילין"

מתקרב לרפורמים?  בנט מציע פשרה לנשות הכותל : "תתעטפו בטלית ותוותרו על קריאת התורה ותפילין 
 לאחר דיונים קדחתניים שנערכו הבוקר בישיבת הועדה למען האישה  הציע  בנט  הצעת פשרה  לנשות הכותל: "תפילה עם טלית – תמורת ויתור על תפילין וספר תורה".
 יש לציין כי גדולי ישראל התנגדו באופן תקיף למתווה וכי הצעתו מנוגדת לעמדת רב הכותל והרבנים וכי ביהדות החרדית מזועזעים מהצעת הפשרה המתגבשת.
 בגלי צה"ל דווח כי  יושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט,  מתכוון להציע פשרה אשר במסגרתה יוותרו נשות הכותל על קריאה בספר התורה והנחת תפילין בכותל המערבי. בתמורה נשות  הכותל יוכלו להתפלל כאוות נפשם ברחבת הכותל המערבי  ואף להתעטף בטלית במקום.
יודגש כי הצעה זו תיושם  עד להשלמת בניית המתחם החדש  של נשות הכותל שיוקם   תוך עשרה חודשים.
 מוקדם יותר  התקיים   דיון סוער  הבוקר (שלישי) בישיבת הועדה לקידום מעמד האשה בכנסת .

את הדיון פתח יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי  והצהיר בפני חברי הועדה, כי  "אם כל הגורמים המעורבים ימשיכו בדיאלוג שהחל, ניתן יהיה להגיע לפתרון שיאפשר לכל יהודי להרגיש בעת ביקורו בכותל הזדהות עם העם היהודי והדת היהודית ע פי דרכו ומנהגיו, תוך 10 חודשים", אמר  נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית בדיון היום בוועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ ד"ר עליזה לביא, בו הציג את "מתווה שרנסקי".

"הכותל הוא המקום הכי אינטימי, הכי קרוב לקב"ה. הוא גם מרכז דתי וגם סמל של זהות לאומית, לכן זה כל כך טבעי שהאינטרס הוא שכל יהודי בעולם יוכל להביע בכותל הזדהות עם הדת היהודית ועם העם היהודי בדרכו. ההתפתחויות מוכיחות שהפתרון יימצא לא בבית משפט ולא בחוקים, אלא בהסכמה רחבה בין כל חלקי העם. תוך חודש אפשר להתחיל לבנות ותוך 8-10 חודשים הפתרון יהיה מושלם, זאת בתנאי שאף אחד לא יגיד שהושיבו אותו בחלק האחורי של האוטובוס. המטרה היא שכל יהודי בעולם יוכל להביע הזדהות עם העם והדת היהודית בצורה שהוא רגיל לעשות. הכניסה לכותל תהיה מפלטפורמה משותפת דרך כניסה משותפת לכל הרחבות. המבקר יוכל לבחור אם ללכת שמאלה לתפילה מסורתית, למעלה לשער המוגרבים והר הבית, או ימינה לתפילה לא פלורליסטית".

יו"ר הוועדה ח"כ ד"ר עליזה לביא הודיעה כי הוועדה תזמין את שר הדתות נפתלי בנט לדיון בוועדה על מנת שישמע את כל הגורמים המעורבים בטרם יגבש את התקנות אותן התבקש להכין על ידי היועץ המשפטי לממשלה. הוועדה פונה לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה להקים צוות שיפקח על יישום מתווה שרנסקי תוך שקיפות מלאה. הוועדה גם תקיים סיור בכותל ובקשת רובינסון על מנת להכיר את הסוגיה מקרוב. יו"ר הוועדה עליזה לביא קוראת לשמור על דיאלוג בין הצדדים , על איפוק וכבוד הדדי.

יו"ר הוועדה ח"כ ד"ר עליזה לביא הזכירה גם את בעיית השטח המוקצה לעזרת הנשים: "רחבת הכותל מחולקת באופן לא שוויוני בין נשים לגברים. פניתי בעבר לרב הכותל. תמיד דיברו על הרחבת עזרת הנשים, תוך חודש, חודשיים, שנה, שנתיים. הדברים לא קורים. עזרת הגברים רחבה פי שלוש ולא נעשה כלום".

 ח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים אמרה במהלך הישיבה, כי : "אני מתכוונת להצטרף לנשות הכותל ביום ששי הקרוב, לא עם טלית, אלא עם כיסוי ראש. עד ראש חודש הבא אמור משרד הדתות להתקין תקנות בצמוד למתווה שרנסקי. המדינה נרדמה בשמירה ותפקידה להתעורר. החלטת בית המשפט המחוזי מחייבת את המדינה להכשיר מתחם לתפילה מעורבת עד סוף החודש הבא".

ח"כ הרב ישראל אייכלר הפתיע בדיון כאשר אמר לחברים: "אבא שלי היה בכותל עם הצנחנים. גם החילונים אז היו אורתודוקסים. אני לא מכבד את מי שרוצה מלחמה עם היהדות. אני רואה מי באה לכותל".

ח"כ יצחק הרצוג אמר: "ההסדר שאני סייעתי בזמנו בהשגתו איפשר לנשות הכותל להתפלל בקשת רובינסון פעם-פעמיים בשבוע. הרבנות הראשית באומץ לב שיתפה פעולה וסיפקה להן כלי קודש וציוד לתפילה. המקום הפך לאתר לאומי ונערכים שם טקסי בר ובת מצווה. דאגנו לנגישות. בהמשך כל מזכירי הממשלה המשיכו להוביל את העניין – גדעון סער, ישראל מימון וצבי האוזר. במקום יש פעילות קבועה ומרשימה. שרנסקי, עם היכולת שלו, מציע לשדרג את ההסדר ולהפכו לשוויוני וראוי. אין לי צל של ספק שזה נכון".

במהלל הדיון  רב הכותל, שמואל רבינוביץ אף הוא התייחס לסוגייה הבוערת: "לפני 3500 שנה עם ישראל עמד בהר סיני כאיש אחד בלב אחד. באותו רגע הבינו שצריך להתאחד. הכותל היה קיים לפני שעם ישראל התפצל לזרמים ומחנות. הוא מקום תפילה של כל יחיד. סוד הפתרון הוא סוד הצמצום, שכל אחד יצניע את מנהגיו. ענת הופמן רוצה לראות ולהיראות. אני מכיר רק 'להיראות' בפני הקב"ה בעלייה לרגל".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת הודיע שתנועתו תומכת במתווה שרנסקי, בתנאי שיכובדו מספר עקרונות: "רחבה שוויונית מבחינת גודל, שתהיה פתוחה לציבור 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע. שכל הרחבות יהיו אתר לאומי אחד והמבקר יוכל לבחור אם לגשת לרחבה הפלורליסטית או לרחבה שיש בה מחיצה. גם הגוף שינהל את האתר חייב להיות גוף אחד שינהל את כל האתר".

ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג מרחב ירושלים היה היחיד שהתנגד למתווה שרנסקי ואמר: "גוזרים כליה על האתר החשוב במדינה. לפני מספר שנים, בעקבות החלטת בג"ץ הכשרנו שטח, ובמרוצת השנים הוחלט על הרחבתו ל-30 מטר משטח הכותל. מתווה שרנסקי מדבר על 81 מטר על חשבון האתר הארכיאולוגי. זהו המקום היחיד שרואים את נדבכי הכותל ואת הרחוב ההרודיאני ואפשר לחוות את אירועי החורבן. רשות העתיקות מתנגדת למתווה והכשרת השטח הנרחב תוביל להתנגדות כל הקהילה הארכיאולוגית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.