סוף לקנסות על שימוש ברב-קו שאינו אישי

בעקבות ריבוי התלונות על תופעה שאיננה חד-פעמית, פנה יו"ר הוועדה הרב ישראל אייכלר למשרד התחבורה ודרש להורות על ביטול הקנסות על שימוש בכרטיס משולם, שאינו אישי

מאז החל השימוש ברב קו כתחליף לכרטיסיית הנייר, הונחו על שולחן הוועדה לפניות הציבור מאות תלונות על קנסות בגין שימוש ברב קו שאינו אישי.
אזרחים רבים התלוננו כי למרות ששילמו את מלוא הסכום הנדרש על כרטיס נסיעה באוטובוס או ברכבת, כמו בכרטיס אשראי, קיבלו קנסות רק משום שהרב קו המשולם בכסף מלא, איננו רשום על שמם.

יצוין כי בהנחיות של מפעילי התחבורה אכן נכתב כי השימוש בכרטיס הרב-קו הינו אישי, אך הוועדה לפניות ציבור החליטה שאין שום היגיון להפריד בין כרטיס רב קו לכל כרטיס אשראי. זה עוול שאזרחים יקבלו קנס על סך מאה ושמונים שקלים רק בגלל שהכרטיס המשולם, רשום על שם מישהו אחר. "בסופו של יום, שילמתי את סכום הנסיעה במלואה, מדוע חשוב שהכרטיס יהיה דווקא על שמי. זהו עניין בירוקרטי מעיק ומיותר" נכתב באחת התלונות שהגיעו לידי הוועדה.

יתירה מכך: הורים למשפחות ברוכות ילדים, התלוננו על כך שאם ילד אחד איבד כרטיסו, אי אפשר לשלם בכרטיס דומה של אחיו. הם נדרשים לשאת עמם מספר רב של כרטיסי רב-קו בזמן שיכלו להסתפק בכרטיס אחד, בו יוכלו לשלם עבור כולם. התופעה גם הובילה לכך שילדים רבים איבדו את כרטיסי הרב-קו, מבלי שיש היגיון כל שהוא מאחורי התקנה התמוהה.

בעקבות ריבוי התלונות על תופעה שאיננה חד-פעמית, פנה יו"ר הוועדה הרב ישראל אייכלר למשרד התחבורה ודרש להורות על ביטול הקנסות על שימוש בכרטיס משולם, שאינו אישי. הרב אייכלר העלה את הנושא מעל בימת הכנסת ובדיוני הוועדה "מדוע שונה כרטיס הרב-קו מכרטיסיית הנייר בה יכלו להשתמש כמה ילדים יחד או כמה מבוגרים יחד" שאל הרב אייכלר.

כאמור, לאור פנייתו של הרב אייכלר, הודיע משרד התחבורה במים אלו במכתב רשמי לועדה ובו הוא מודיע על הפסקת מתן דו"חות במקרים אלו: "אנו פועלים בימים אלו לרענן את ההנחיות בקרב כלל מפעילי התחבורה הציבורית בדבר מניעת מתן קנס לנוסע אשר עשה שימוש בכרטיס רב-קו שהוא אינו בעליו ובתנאי שלא טעון בו הסדר נסיעה שכולל הנחה או מנוי תקופתי".

על פי מה הפרטים שיפורסמו בימים הקרובים, נער או אזרח וותיק יוכלו להשתמש ברב-קו של נוסע מקבוצת גיל דומה, הזכאי להנחה דומה. זאת בהתחשב בכך שעל הפקח מוטלת החובה לזהות את גילם המשוער. במקרה של סטודנט שיעשה שימוש בכרטיס של סטודנט אחר, כאן ניתנת הרשות לפקח להפעיל את שיקול דעתו. באם יחליט לתת דו"ח, רשאי הנוסע להגיש ערעור למשרד התחבורה ובאם אכן יימצא זכאי כסטודנט – הקנס יבוטל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.